Suomessa inflaatio kiihtyy nopeasti.
Kotimaisten maataloustuotteiden korkea hinta ja korkojen kasvu ovat eräitä syitä pahenevaan inflaatioon.
Ottaako nykyinen oikeistohallitus oppia Holkerin ja Ahon hallituksen tekemistä virheistä vai toistaako historia itseään?
Kiihtyvä inflaatio on varoitusmerkki.
Nyt on huolehdittava suomalaisten ostovoimasta, joka on eurooppalaiseen tasoon verratunna erittäin huono.
On huolehdittava suomalaisten sosiaaliturvasta, jonka nykyistä tasoa saadaan hävetä verrattuna vanhoihin EU-maihin.
Ehdottomasti ei lisää energiaveroja kuluttajille.
Energiayhtiöiden voittojen maksimointi lopetettava.
Lisää työllistämismäärärahoja.
Arvonlisvero alas!
Pieniä eläkkeitä ja palkkoja korotettava tuntuvasti.
Rikkaiden varallisuusvero palautettava. Verot on perittävä maksukykyisiltä - ei maksukyvyttömiltä.
Suomen sähkönsiirron kantaverkko valtiollistettava kuten useimmissa muissa EU-maissa on tehty, jotta myös kuluttajat saavat kohtuuhintaista energiaa.
Suomen pankki ei saa tehdä enää samoja virheitä kuin Ahon hallituksen aikana. Suomen pankin on otettava oma roolinsa pankkien pankkina ja valvottava tiukemmin pankkien antolainausta sekä korkopolitiikkaa.
Korot eivät saa nousta enää pilviin. Pankkien on maksettava omat tappionsa eikä niitä saa maksattaa kuluttajilla.
Pientä ja keskisuurta yritystoimintaa on tuettava - niiden työllistävä vaikutus Suomessa on suuri.
Tuotantoaan ulkomaille siirtäviltä yrityksiltä on yhteiskunnan antama tuki perittävä takaisin.
Uusien yrityksille myönnettävien tukien ehtona on oltava yrityksen suomalaisten työntekijöiden työllistäminen.
Kiihtyvään inflaatioon
on varauduttava
2
119
Vastaukset
- poltetaan
esim. soijaöljyn muodossa, polttomoottoreissa.
Köyhät kansat tarvitsisivat sen salaatteihinsa, jotta saisivat energiaa. Heidän päästönsä ei siintä lisääntyisi. - olla paljoakaan
enää tehtävissä,hallitus valitsi tämän kivisen polun jo heti alkumetreillään,sääliksi käy suomalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1762667- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182177Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee592052Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591434Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3641058