Olen elänyt sokaistuna todella pitkän aikaa.
Vielä kuukausi sitten olisin viitannut kintaalla,jos joku olisi yrittänyt puhua minulle illuminatista tai eliitistä,ja nauranut ajatukselle koululaitoksen mielenhallinta-ohjelmasta,piilosanomista,puhumattakaan NWO:ta.
Sitten yhtenä päivänä katsoessani O´Reilly factoria ymmärsin yhden asian.En ole ikinä kyseenalaistanut totuutta kysymyksissä,joissa yleisesti ollaan huvittuneita tai suorastaan koetetaan nolata kommentoija.En ole ikinä ajatellut asiaa loogisesti ja itsenäisesti,vastaus on annettu minulle valmiina:Usko tai ole naurunalainen..
Mietin minkä takia ylipäätänsä ketään,joka tuo esille mielipiteensä tai näkemyksensä pitäisi naurunalaistaa?
Aloin miettiä kuinka armeijassa yksilö,joka teki asian muista poiketen ja sai osakseen "ylempiarvoisen" vihan,sai myös osakseen epäkunnioitusta joukkuetovereidensa puolelta..
Aloin miettiä ajatusta "ylempiarvoisesta".
Tuo ymmärrys johti selkeästi sen käsittämiseen,että..
a.)Minulle on opetettu,mihin minun kuuluu uskoa
b.)Minulle on opettettu,että se on tehtävä kyseenalaistamatta
..Tämän jälkeen aloin lukea mitä maailmalla tapahtuu ja ymmärtää todellisuuteen liittyviä asiayhteyksiä.Asiat,jotka ennen olivat vain herättäneet ajatuksen "tuossa on jotain vikaa" ,tulivat nyt järkevimmiksi.
Jotkut asiat,jotka on aikaisemmin pitänyt kääntää vitseiksi,ovatkin nyt todellisen synkkiä ja varteenotettavia totuuksia.En ole ikinä ennen ollut kiinnostunut politiikasta ja nyt käytän suurimman osan vapaa-aikaani sitä tutkien.
Merkkien ja toiminnan laittaminen selkeästi esille ja kaikkien ymmärrettäväksi on nerokasta ja ilmeisen toimivaa.Se,että kaikki on periaatteessa jokaisen ihmisen ymmärrettävissä ja nähtävissä,ehdollistaa meidät pikkuhiljaa uskomaan vääryyden oikeutukseen.
On myös huomattavasti helpompi nauraa ja olla valtaosan kanssa samaa mieltä,kuin menettää maailmankuvan jota on rakentanut (joka on meille rakenettu),tai riskeerata joutuvansa naurunalaiseksi.
Jokaisen pitäisi arvostaa synnyinoikeuttaan käyttää aivojaan omaehtoiseen ajatteluun,eikä sokeasti uskoa mitä eteen laitetaan. Disinformaation levittäminen on räikeän selkeää.Sen ymmärtäminen ei vaadi mitään muuta kuin oman näkemyksen muodostamista.
Maailma muuttuu,se on selvää,mutta kenen hyväksi ?
Minä,entinen lammas
13
623
Vastaukset
- dfddfd
"Aloin miettiä kuinka armeijassa yksilö,joka teki asian muista poiketen ja sai osakseen "ylempiarvoisen" vihan,sai myös osakseen epäkunnioitusta joukkuetovereidensa puolelta.."
Sen verran tuohon että jos koko porukka tekee asioita toisista poiketen niin miten sää luulet että se sotajoukko toimii? Vai ymmärsinkö asian väärin?- melkein_vapaa
"..epäkunnioitusta joukkuetovereidensa puolelta.."
Se mitä tuolla tarkoitin on,että miten helposti joukko ihmisiä ehdollistetaan "oikeille tavoille".Kun joku toimii joukosta poiketen,loppu joukko reagoi vähintäänkin närkästymisellä..Näetkö? Tämä sokea seuraaminen opetetaan jo koulussa..
Itse olin koulussa aina kuuliainen pikku idiootti,mutta nyt arvostan ihan eri lailla niitä,jotka kysyivät miksi?
Vaikka itse armeijasta ei siis ollutkaan kysymys niin mitä siihen tulee..Henkilökohtaisesti en kysyisi miten hyvä armeija toimii vaan miksi armeija nykyään toimii..
Suojellakseen Suomen itsenäisyyttä ja koskemattomuutta ? -Ne lahjoitettiin jo EU:lle.
- Uskalla enemmän
Ehdottomasti seuraavana kannattaa tutustua Phil Schneiderin googlevideoihin.
Onnea valitsemallasi tiellä, siitä se valaistuminen ja totuuden näkeminen alkaa.
Varo vain noita kulttisalkkareita, sumuttavat helposti nuoret tulokkaan aivan sekaisin. Vähän samaan tapaan kuin Scientologit ja muut sellaset.- melkein_vapaa
Täytyy varoa..Mutta kun silmät on saanut auki,ja on paljon helpompi ymmärtää mitä ympärillä tapahtuu,sitä on vaikea enää kenenkään mennä romuttamaan.
Phil Schneiderista en ollut kuullut,mutta taidan kuitenkin keskittyä esillä oleviin tosiasioihin ja politiikkaan.Minulla ei ole mitään perusteita uskoa ufomiesten olemassaoloon. - Hiljainen hetki
melkein_vapaa kirjoitti:
Täytyy varoa..Mutta kun silmät on saanut auki,ja on paljon helpompi ymmärtää mitä ympärillä tapahtuu,sitä on vaikea enää kenenkään mennä romuttamaan.
Phil Schneiderista en ollut kuullut,mutta taidan kuitenkin keskittyä esillä oleviin tosiasioihin ja politiikkaan.Minulla ei ole mitään perusteita uskoa ufomiesten olemassaoloon.Harhauttajatrollille.
Taas uus multinikki siis paljastui. - melkein_vapaa
Hiljainen hetki kirjoitti:
Harhauttajatrollille.
Taas uus multinikki siis paljastui...?
En ole harhauttaja,enkä enää helposti harhautettavissa.
Miten sanoma:"älä usko,mitä eteesi työnnetään,vaan muodosta oma kuva."-voisi olla harhaanjohtava? - melkein_vapaa
Hiljainen hetki kirjoitti:
Harhauttajatrollille.
Taas uus multinikki siis paljastui.Avainasemassa totuuden löytämisessä on totuuden etsiminen tosiasioiden pohjalta.
Minulla ei ole mitään agendaa.Joku sanoikin toisaalla mielestäni viisaasti:"totuutta ei voi kertoa sinulle,se pitää löytää itse".
Yksilöllisyys,itsenäisyys,omantahdon vapaus tai rakkaus eivät ole häpeän asioita.Jos joku koettaa väittää muuta suoraan- tai asteittain ehdollistamalla,hänen tarkoitusperiään olisi syytä epäillä.Siitäkin huolimatta,että se olisi naurunalaistettavissa..Siitäkin huolimatta,että totuus tuntuu itsestäänselvältä,ja maailma valmiiksi rakennetulta!
Nähdäkseni,jos sinulle tarjotaan totuudeksi mustaa tai valkoista,todennäköisesti joku piiloittaa sinulta harmaata.
- Yksi monista
totuus on mukavaa.
- tarua ihmeellisempää
Esim. Usalla on tiedustelupalvelut ja strategianluontiosastot, joihin upotetaan satoja miljoonia dollareita. Silti useimmat ihmiset eivät usko, että Usa voisi tehdä jotain kieroa muiden maiden pään menoksi, tai vaan rikkoa kansainvälisesti sovittuja sääntöjä, turvatakseen oman eliittinsä elintason ja Usan suurvalta-aseman maailmalla.
Kyllä on television katsominen jäänyt, kun on alkanut penkoa näitä Usan tekemiä rikoksia. - corruption juuret
valtapeli = mielipide manipulaatiota.
"breik on through to the other side" - c i a
tarua ihmeellisempää kirjoitti:
Esim. Usalla on tiedustelupalvelut ja strategianluontiosastot, joihin upotetaan satoja miljoonia dollareita. Silti useimmat ihmiset eivät usko, että Usa voisi tehdä jotain kieroa muiden maiden pään menoksi, tai vaan rikkoa kansainvälisesti sovittuja sääntöjä, turvatakseen oman eliittinsä elintason ja Usan suurvalta-aseman maailmalla.
Kyllä on television katsominen jäänyt, kun on alkanut penkoa näitä Usan tekemiä rikoksia.länkkäri = hyvä ja inkkari = paha.
näin sen telkkarissa. - höhöh
c i a kirjoitti:
länkkäri = hyvä ja inkkari = paha.
näin sen telkkarissa.Ja idiootti = idiootti.Näin sen sinussa
- öhöhöö
corruption juuret kirjoitti:
valtapeli = mielipide manipulaatiota.
"breik on through to the other side"mikä on kun ei taidot riitä?
http://www.youtube.com/watch?v=Lf-6em7B440
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1182772SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän241761Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --161600Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281174Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?971098Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041042