koska

Koska Suomessa on viimeksi joku henkilö tuomittu kuolemaan ja tuomio myös pantu täytäntöön?

Ei koske sota-aikojen tapahtumia eikä myöskään muiden kuin oikeuslaitoksen toimesta tuomittuja.
5418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Laillisesti viimeksi 1825.

Sisällissodan aikana sekä valkoiset että punaiset "tuomitsivat" kuolemaan sekä teloittivat summittaisesti sekä vastapuolta että sivullisia, mutta ne olivat kaikki laittomia.

Äänestä
  • Tässä vähän taustoja.


    "Ilmeisesti viimeinen rauhan aikana teloitettu henkilö oli Tahvo Putkonen 8. heinäkuuta 1825. Pieksämäkeläinen renki Tahvo Putkonen tuomittiin miestaposta. Tuomioksi tuli kuolemantuomio kaula katkaisemalla ja hautaaminen kirkkomaan ulkopuolelle sekä 24 hopeatalarin sakot oikeuden halventamisesta, juopottelusta ja pyhärauhan rikkomisesta. Tämän jälkeen langetetut kuolemanrangaistukset muunnettiin karkoitukseksi Siperiaan."

    http://kotisivu.dnainternet.fi/lingtuom/b03.htm

    "Viimeinen mestaukseen johtanut surmatyö

    Myöhimmin suoritettu surmatyö, josta mestaus on toimeenpantu, on kuitenkin ilmeisesti Abraham Kaipaisen veljesmurha.

    Kaapo Mikonpoika teki surmatyönsä Loimaalla jo 7.12.1819. Heikki Pirinen tappoi isänsä Nilsiässä 27.1.1822. Tahvo Putkosen teko tapahtui Pieksämäellä 26.12.1822. Juho Hautimäki surmasi veljensä Lammilla 1.4. 1823. Antti Hannula surmasi isänsä Marttilassa 29.4.1823. Abraham Kaipainen surmasi veljensä Pieksämäellä 31.7.1823.

    Muut mestatut saivat tuomionsa lähiomaisen kuolemantuottamuksesta paitsi Kaapo Mikonpoika Luuta ja Tahvo Tahvonpoika Putkonen, jotka surmasivat satunnaisesti kohtaamansa miehen. Kumpikaan ei tunnustanut oikeudenkäynnin aikana tekoaan. On vaikeaa arvioida, mikä heidän kohdallaan sai oikeuden lopulta pysymään kuolemantuomion täytäntöönpanon kannalla, kun samalta ajalta löytyy tapauksia, joissa tuomio lievennettiin. Olisiko asiaan voinut vaikuttaa, että molemmat olivat tekopaikkakunnallaan ulkopuolisia? Kummankin oma käytös ehkä myös vaikutti päätökseen."

    http://www.genealogia.fi/genos/68/68_55.htm

    Äänestä

Kysymyssana on MILLOIN, ei KOSKA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rauhan aikana kirjoitti:

Koska Suomessa on viimeksi joku henkilö tuomittu kuolemaan ja tuomio myös pantu täytäntöön?

Ei koske sota-aikojen tapahtumia eikä myöskään muiden kuin oikeuslaitoksen toimesta tuomittuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu