Suomen jääkiekkoilulle

XXXXXXXXL

Suomen kaikkein parhaimat jääkiekkoilijat, siis sellaiset jotka muistetetaan, ovat olleet Helsingistä. Kurri, SelÄnne, Tikkanen listaa voisi jatkaa vaikka kuinka. Suomessa ei voi olla Suuri jos ei ole pelannut Hesingissä tai NHL:ssä.

Ja kateus on ollut kova maakunnissa lähinnä. Nykyaikainen jääkiekko alkoi Helsingissä (siis sai taklata). Kaksi noteerattavaa miestä tulee mieleen jotka ei ole koskaan pelanneet HIFK:ssä tai stadissa ja joilla nyt jotain merkitystä on: Reijo Ruotsalainen, Risto Siltanen.

Muut on olleet tälläisiä pankon päällis poikia.

8

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KMMK

      OMAT
      PERTTI RUOSKA LEHTONEN
      MATTI HAKKI HAGMAN
      MATTI MURTSI MURTO
      TOMMI BUFFALO SALMELAINEN
      JORMA IMMONEN

    • MMG

      TONY ARIMA < EX-JOKERI 1961-2005
      ANSSI MELAMETSÄ
      HANNU KAPANEN
      PEKKA RAUTAKALLIO
      JERE KARALAHTI
      JUHANI TAMMINEN 72-75

      • muualla tapahtuu

        Onko hifki muka joskus voittanu jotain? Ei ainakaan nykyisten sukupolvien elinaikana. Sehän on totaalisen paikalleen jämähtänyt joukkue. Fanitkin muistelee vaan jotain viiskytluvun "suuria" tähtiä.
        "se oli pelimies se Murto...ei nykyiset osaa...nyyh"


    • Maajoukkue kunniaan

      Yksi pieni kysymys.Mitähän sinulle mahtaa sanoa esim.tällaiset nimet.Matti Keinonen,Lasse Oksanen,Veli-Pekka Ketola,Janne Ojanen,Raimo Helminen,Jarmo Myllys,Raimo Summanen jne. jne.?Tiedoksi vaan että osataan sitä muuallakin pelata jääkiekkoa kuin hesassa.

    • timppa67.1

      Myös Jäälin kylä on asukaslukuun suhteutettuna Sadtin tasoinen kiekko mekka. Mitäs sanotte tästä:
      -Janne Niinimaa ja Mikko Lehtonen

      • aimäävai.

        Just wondering.


    • Suomessa tehty työ

      Olen kanssasi samaa mieltä mainitsemiesi pelaajien suuruudesta. Lisäisin yksittäisistä pelaajista listalle Jere Lehtisen, Suomen kaikkien aikojen parhaan puolustavan hyökkääjän sekä Saku Koivun, jota ei voi unohtaa, kun puhutaan jääkiekkoilijoiden suuruudesta pelaajina ja ihmisinä.

      Helsingin panos suurimpana kaupunkina on Suomen jääkiekon kehityksen kannalta erittäin merkittävä, mutta suomalaisen jääkiekon nykyinen taso perustuu koko maassa tehtyyn työhön. En mainitse yksittäisiä paikkakuntia, koska se ei tekisi oikeutta juniorityölle, jota tehdään suurilla ja pienillä paikkakunnilla. Laajan harrastajapohjan ansiosta on olemassa tasokkaita sarjoja, jotka antavat hyville pelaajille mahdollisuuden kehittyä huipuiksi. Huippupelaajat ilmentävät siten kaikkea sitä työtä, mitä koko Suomessa tehdään jääkiekon eteen.

      • MML

        TAMPERE
        LASSE OKSANEN
        RAIMO HELMINEN
        MARTTI JARKKO
        PERTTI KOIVULAHTI
        PORI
        V-P KETOLA
        T LEVO


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe