Mitä silmät ei nää

-ei uskossa-

sen sydän ymmärtää,totuutta etsii kestävää...

Tarttuva kappale,vaikka sisältää kristillistä pohdintaa laulun muodossa...mitä muut ateistit tästä kappaleesta ajattelee?

Mitä mieltä ootte,voiko tykätä musiikista joka kätkee kristillistä sanomaa,vaikka ei itse oliskaan uskossa?

18

694

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puusilima_

      ite kuuntelen impaled nazarenee ja muita "perkele-bändejä". ei siinä mitään. jos tykkää vaikka virsistä niin kai niitä saa kuunnella/laulaa vaikka kumartaisi koivuja?
      paitsi tietysti tää jeshuan_persereiän_morsian_homo voi olla asiasta erimieltä :D

      • -ei uskossa-

        niin minustakin ihminen saa kuunnella sitä mikä kolahtaa :) itse kuuntelen laidasta laitaan musiikkia. Siis oikeestaan ihan kaikkea mitä vaan voi ehdottaa...suuri ruokainen musiikin suhteen. Juuri tuli uusi Within Temptationin uusi cd-levy ja soimaan laitoin :)

        Välillä kun tekee mieli olla vaan rauhassa niin panhuilu musaa soimaan tai luonnon omia ääniä,kuten The soothig sound of nature & music tai joskus soittimessa pauhaa Mozart...

        Tai joskus vaan Kansa laulaa R-A-K-A-S kulta kultasein :)


    • Admira

      muistaisin sen Vexi Salmen sanoittaman ja Kassu Halosen säveltämän upean laulun nimen, jossa sanotaan : "mä sydämeeni laulun teen ja mieleen hiljaiseen, nyt jeesuslapsi syntyy uudelleen". Tai jotain sinne päin. Kuulin siitä kerran upean tulkinnan eräälta romanilaulajalta eräissä juhlissa. Joten tottakai voi pitää musiikista jossa on uskonnollista sanomaa. Tykkäsin nuorempana kovasti mm. Mahalia Jacksonin gospelmusiikista.

      • anonyymi

        se on nyt sydämmeeni joulun teen. siis joululaulu jonka on laulanut esim Loiri.


      • Admira
        anonyymi kirjoitti:

        se on nyt sydämmeeni joulun teen. siis joululaulu jonka on laulanut esim Loiri.

        sanoi unkarilainen. Se tarkoittaa suomeksi kiitos.


      • -ei uskossa-

        Sydämeeni joulun teen

        Sävel: Kassu Halonen
        Sanat: Vexi Salmi

        On jouluyö, sen hiljaisuutta yksin kuuntelen
        ja sanaton on sydämeni kieli.
        Vain tähdet öistä avaruutta pukee loistaen
        ja ikuisuutta kaipaa avoin mieli.
        Näin sydämeeni joulun teen ja mieleen hiljaiseen
        taas Jeesus-lapsi syntyy uudelleen.

        On jouluyö ja lumihuntuun pukeutunut maa
        kun itse yhtä puhdas olla voisin.
        Se ajatukset joulun tuntuun virittymään saa
        kuin harras sävel sisälläni soisi.
        Näin sydämeeni joulun teen ja mieleen hiljaiseen
        taas Jeesus-lapsi syntyy uudelleen.

        On jouluyö, sen syvä rauha leijuu sisimpään
        kuin oisin osa suurta kaikkeutta
        Vain kynttilät ja kultanauhat loistaa hämärään
        ja mieleni on täynnä kirkkautta.
        Näin sydämeeni joulun teen ja mieleen hiljaiseen
        taas Jeesus-lapsi syntyy uudelleen.


      • Atte Ateisti

        Cat Stevensin "Morning has broken" on minusta miellyttävä, vaikka siinäkin mainitaan Jumalan nimi.

        Cat Stevens kääntyi sittemmin muslimiksi.


      • Nimetön
        Atte Ateisti kirjoitti:

        Cat Stevensin "Morning has broken" on minusta miellyttävä, vaikka siinäkin mainitaan Jumalan nimi.

        Cat Stevens kääntyi sittemmin muslimiksi.

        suosikkini vuosien takaa. Uskonnoista viis.


    • Tuo biisi

      Tuo biisi sisältää selkeästi Buddhalaisen sanoman. Ainakin minun mielestäni.

      Sehän monissa sanoituksissa onkin hauskaa, että ne voi tulkita miten haluaa.

      • -ei uskossa-

        varmasti tuokin pitää paikkansa...kun mietin Buddhalaisuutta,niin miksipä ei ko.laulusta löytyisi buddhistista sisältöä.

        Ihan niin,useissa sanoituksissa on sellainen tekstitys et sitä voi kukin tulkita itselleen sopivaan tapaan :D Sehän se musiikissa kaikenkaikkiaakin on hienoa,et se peilaa kuulijaansa tavalla tai toisella :D


    • konna

      ja räpin väliltä pitää valita, niin se on edellinen.

      Sanoitus on helppo sivuuttaa, jos melodia on hyvä.

      • -ei uskossa-

        sanoituksen voi tosiaan sivuuttaa jos melodia tempaa mukaansa,joskus olen kuitenkin huomannu tykkääväni myös sanoituksesta enenmmän kuin itse melodiasta..ja molemmista tietty kans yhdessä.

        Useimmiten kuitenkin se melodia on just se mikä vie mukaansa :)

        Tästä Juha Tapion kappaleesta tykkään erityisesti :) must siinä on jotakin sanomaa ihmisen sisimpään myös ilman et siihen mukaan tulee kristillisyys tai muuta uskontoa

        Gospel musa ja se meininki mitä gospelin tahtiin jammataan on sellasta pirtsakkaa uskonto meininkiä...ei sellasta harrasta ja naamat peruslukemilla märinää. =) Huomattavasti mukavempaa on gospel meininki ..


    • audioAteisti

      Esimerkkinä
      George Harrisonin Hare Krishna -biisi on aivaan sairaan hyvä. En tiedä kappaleen oikeeta nimeä.
      On noita hyviä varmaan aika paljon.

      Kuuntelen mielelläni myös mustempaa musiikkia, joka periaatteessa pohjaa myös uskoon. Edustaa vain sen pimeämpää puolta.

      Kappaleisssa oleva sanoma voi antaa lisäarvoa niille mutta toisaalta ei hyvä kappale tarvitse sanomaa tai sanoja yleensäkään.

      Sitä vastoin virret ja uskisten varsinaiset veisut ei anna mitään edes musikaalisesti. En edes ymmärrä miten ne voi tehdä niin hirveetä musaa.

      • -ei uskossa-

        ovat minustakin aivan kamalaa märinää ikävästi ehkä sanottu,mutta näin asia kuitenkin minusta on....joskus miettii etteikö elämän hilpeyttä ja iloa voisi enemmän laittaa niihin vaisuihin veisuihin.

        Onhan lapsille ja nuorille tehty pikkasen pirteempään nuottiin niitä uskonnollisia kappaleita,joten ehkä ihan toivotonta ei uskis musiikkikaan ole...paitsi ne veisut ja virret ;)


    • Atte Ateisti

      Totta kai voi. Silti kyseinen laulu ei ole erityisesti suosikkini.

      Onko tuo laulu sitten kristillinen, piilokristillinen tai jotain sinne päin?

      "Kristillisyyttä" voi moni nähdä lauluissa, jotka nyt ylipäätään pyörittelevät elämän ja ihmissuhteiden problematiikkaa.

      Ei ole mitään estettä minulle kuunnella esim. hasidimusiikin taitajaa Mordechai Ben Davidia, jonka laulujen sanat ovat usein suoraan Toorasta.

      Musiikki on musiikkia, mikä sitten sen innostaja onkin ollut.

      Haevy Metal saatanoineen on tavallaan hyvin "kristillistä".

      • panteisti

        >> Haevy Metal saatanoineen on tavallaan hyvin "kristillistä".


    • Risto Rienaaja

      Jos päättelit sen kristilliseksi sen takia, että siinä mainitaan sydän, niin "kristillisiä biisejä" on tosi paljon!

      • ukkosenilma

        vaan lueskelin Juha Tapion olevan kritillinen ja entinen gospellaulaja ja joku kriitikko tms. oli määritellyt lauluja kristillisiksi...

        Kuuntelin levyä ja huomasin siellä kyllä mm.yhteyksiä kristillisyyteen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe