kun työmarkkinatuen päivät loppuu,mistä rahaa silloin saa? mulla noin 20 päivää jäljellä ja mietityttää mitä sen jälkeen..oon 26v ja vailla koulutusta ja töitäkään ei ole tiedossa...
työmarkkinatuen jälkeen
17
2216
Vastaukset
- Kookospähkinänä
Miten olisi sossu ?
Kelaa vähän ja hae kuten muutkin ! - mutta sen
työmarkkinatuen 500 päivän jälkeen alkaa tulla niitä patistuksia, koulutukseen, harjoitteluun sillä kirotulla kahdeksalla eurolla.
Jos niihin ei mene joutuukin alimpaan kurjuuteen, eli luukulle.
Itse olen saanut harjoittelunpaikan aikoinaan tälläisellä ihmeellisellä tuella, siitä sitten lopulta poiki ihan oikea työpaikka, määräaikaisena tosin ja sekin on taas loppunut.
Pääsin sentään paremmille rahoille, kun työ kesti kaksi vuotta.
Vaikkakin nyt rahaa saan puhtaana 680 euroa, niin se on vähän, mutta minulle siksees paljon.
Minä aikoinaan tuoreena työmarkkinatukilaisena onnettomana kysyin Kelan mimmiltä, kuinkas kauan tätä sitten saa, niin hän vastasi:
-" Vaikka maailman loppuun asti, tämän alemmas et enää pääse."
Kyllä pääsee minun mielestäni. - johonkin
Olisiko mahdoton ajatus mennä sinne missä on
töitä. Täällä meilläkään ei työ tule kotinurkalle
Joten valinta on sinun . - nainen 59
Kyselepäs peruutuspaikkoja oppilaitoksista. Toinen vaihtoehto on valmistua ammattiin oppisopimuksella. Älä hyvä ihminen jää siihen vain odottelemaan. Elämä on vielä edessäpäin!
- ei ammattia?
Oletko vauvan saanut, vai miten olet onnistut välttämään ammatin tai koulun?
Minut aikoinaan pakotettiin ammattikouluun, jäin kyllä luokalleni kerran, eikä siitä lopullista ammattia tullutkaan.
Ainakin suuremmissa kaupungeissa on ihan järkeenkäypiä kursseja ammattiin aikuiskoulutuskeskuksissa. - ...
ei ammattia? kirjoitti:
Oletko vauvan saanut, vai miten olet onnistut välttämään ammatin tai koulun?
Minut aikoinaan pakotettiin ammattikouluun, jäin kyllä luokalleni kerran, eikä siitä lopullista ammattia tullutkaan.
Ainakin suuremmissa kaupungeissa on ihan järkeenkäypiä kursseja ammattiin aikuiskoulutuskeskuksissa.en ole vauvaa saanu,ja amiksen aikoinaan alotin mut lopetin kesken...onhan tos joskus jotai työpätkiä ollu,mut nyt tosiaan ollu niin kauan koton et päivät on käyny vähiin. nythän ne yrittää tosiaan saada mut johonkin harjotteluun,josta ne ruhtinaaliset 8e päivästä saa!
- tuollaisia
ei ammattia? kirjoitti:
Oletko vauvan saanut, vai miten olet onnistut välttämään ammatin tai koulun?
Minut aikoinaan pakotettiin ammattikouluun, jäin kyllä luokalleni kerran, eikä siitä lopullista ammattia tullutkaan.
Ainakin suuremmissa kaupungeissa on ihan järkeenkäypiä kursseja ammattiin aikuiskoulutuskeskuksissa.on aika paljon loppupeleissä, koska moni käy lukion ja sitten aloittaa korkeakoulussa ja sitten lopettaa viime metreillä kesken jolloin periaatteessa heillä ei ole ammattitutkintoa mistään vaikka opintoviikkoja voi olla enemmän kuin ammttikoulun ammattitutkinnoissa :)
- gywge
... kirjoitti:
en ole vauvaa saanu,ja amiksen aikoinaan alotin mut lopetin kesken...onhan tos joskus jotai työpätkiä ollu,mut nyt tosiaan ollu niin kauan koton et päivät on käyny vähiin. nythän ne yrittää tosiaan saada mut johonkin harjotteluun,josta ne ruhtinaaliset 8e päivästä saa!
Tunneks tosiaan et olisit ansainnu enemmän? Ite et tunnu viittivän mitään.
- päivät loppuu?
Mä oon saanu ikuisuuden työmarkkinatukee. Multa mikään oo loppunu? Nyt en tajua. Aina saa työmarkkinatukee, paitsi jos on tarjottu jotain työtä. Sillon pitää mennä sinne.
Jos et mee, hae ihmeessä toimeentulotukea sosiaalitoimistosta. Katot puhelinluettelosta numeron tai meet sossuun käymään. Tsemppiä sulle! Kukaan ei nollille jää, jostain aina tulee. Älä välitä v...lijoista.- kaikki työttömät
saavat sitä jonkun aikaa. Naimisissa olevat eivät sitä yleensä myöhemmin saa, koska puolison tulot vaikuttavat estävästi.
Kyllä meillä Suomessa on paljon ihmisiä, joilla ei ole oikeutta minkäänlaisiin tuloihin. Olen itse nollilla. Olen 58-vuotias ison perheen äiti, jolla ei ole oikeutta mihinkään tuloihin. Kaksi lasta on vielä kotona, mutta he ovat molemmat yli 17-vuotiaita lukiolaisia, joten en saa heistä enää lapsilisääkään.
Ainoa tapa saada edes silloin tällöin rahaa olisi haastaa mies oikeuteen. Hänellä kun on elatusvelvollisuus minuun nähden. Olen sairas enkä sen tähden pääse töihin, mutta en saa eläkettäkään. Sitä paitsi kuka kuusikymppisen ottaisi, kun tarjolla on nuorempiakin.
Kyllä työmarkkinatuen tosiaan pitäisi koskea kaikkia, on väärin, kun ei puolison tulojen takia ole yhtään omaa rahaa. - ...
niin tuossa lipusessa lukee maksetaan ilman tarveharkintaa 180 päivää,ja ne mul nyt täyttyy.. juu ja en välitä kenenkään mielipiteistä,kaikilla omat elämäntilanteet ja mielipiteet,ja kyllähän se työpaikka vois ihmeitä tehdä,mutta kun ei juuri nyt ole sellasta tarjolla...
- niskasta kiinni ja tekoja
Pitkään toimettomana olo passivoi, sille ei voi mitään.
En moralisoi enkä hauku, mutta yritä ihmeessä nyt ryhdistäytyä! Aktivoidu ja hae ammatilliseen koulutukseen, opiskelemaan jonnekkin tai yritä saada edes jotain pätkätöitä.
Sohvalla maaten pvät seuraa toisiaan ja vuodet kuluu. Ei kuitenkaan ole kivaa elää vuodesta toiseen jollain minimirahalla. Et voi toteuttaa mitään unelmiasi jos koko ajan lasket saatko puuroa tai onko rahaa laskuihin.
Toivottavasti läheisesi osaavat auttaa sinua, aina ei yksin pääse sieltä ylös! Tsemppiä, asiat järjestyvät, mutta nyt tekoja eikä vain haaveita!- Mitä Äksyin Ämmä
Itse, omin töin, ansaitut niukatkin rahat ovat enemmän kuin samat rahat etuuksina - olettaen, että ansaitun rahan eteen tehty työ tuntuu tekijästään hitustakaan kiinnostavalta tai edes elannonansainnalta.
Orjuutusta ei tietenkään pidä sietää mutta ... eikö rahan anelu yhdeltä jos toiseltakin kasvottomalta luukulta lippusta jos toistakin täytellen ja tositetta jos kolmattakin selvitykseksi toimittaen tunnu itseltään orjuutuksien kuninkaalta? - hassua
Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:
Itse, omin töin, ansaitut niukatkin rahat ovat enemmän kuin samat rahat etuuksina - olettaen, että ansaitun rahan eteen tehty työ tuntuu tekijästään hitustakaan kiinnostavalta tai edes elannonansainnalta.
Orjuutusta ei tietenkään pidä sietää mutta ... eikö rahan anelu yhdeltä jos toiseltakin kasvottomalta luukulta lippusta jos toistakin täytellen ja tositetta jos kolmattakin selvitykseksi toimittaen tunnu itseltään orjuutuksien kuninkaalta?että varoja näiden luukuttajien palkkoihin kuitenkin löytyy. Kyllä yhdenkin kela-virkailijan tai sos.työtekijän palkka vastaa kymmenen asiakkaan toimeentuloa.
Verovaroista nekin maksetaan. Vaikka palkat eivät häävejä olisikaan.
En kyllä oikeastaan tarkoita varsinaista kritiikiäni heihin tai opettajiin tai hoitsuihin, mutta kyllä siellä hallinnossa on aivan helvetisti täysin puhtaita ilmapallotyöntekijöitä. Kun painaa nuppineulalla heidän työpanoksensa pintaan, niin vapautuu vain tyhjää tilaa.
- provo, provo, provo
Puolustan vähävaraisia ja köyhiä, mutta palstaa lukiessani olen oppinut arvioimaan asioita vähän eri näkökulmista.
Jos työkykyisen ihmisen täytyy kysyä, mistä saisi rahaa ilman ponnisteluja, niin heikosti on asiat. Moni on aloittanut niistä huonoista duuneista ja edennyt iän ja kokemuksen karttuessa. Toki jos makaa himassa muniaan raapimassa liki 30-vuotiaaksi, voi olla henkisesti rankkaa ottaa se huonompi paikka vastaan.
Yrittäkää nyt te, jotka pystytte edes vähän itsenne eteen. Voi juma...- niinkin
että koko elämänsä saa tehdä paskaduuneja,ja saa paskaeläkkeen.
- itsestä kiinni
niinkin kirjoitti:
että koko elämänsä saa tehdä paskaduuneja,ja saa paskaeläkkeen.
Jos ihmisellä on valmiuksia, on työelämässä mahdollisuus edetä. Toki siinä vaaditaan valmiuksien (tieto - taito) tahtoa esim. työpaikan vaihtamiseen.
Paskaeläkkeen saa myös, jos ei tee työtä.
Itse ainakin koin elämäni mielekkäämmäksi ollessani terveenä työelämässä kuin nyt ns. paskatyökyvyttömyyseläkkeellä kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858