Punikkia viedään kuin sammakkoa äkeen piikissä!

PappaManninen

Lapsellista ja tyhjästä kaivosta ammentavaa
sanailua näiden punaperkeleiden sepustukset
sotasyyllisyysasiassa.
Nautinnollista seurata kun aloittamani ja Kallen ahkerasti loppuunviemä keskustelu on ajautunut
umpikujaan punikkien toistellessa punaväritteistä ohenevaa näennäistotuutta . Punikilta on eväät loppu.

Näytösoikeudenkäynti oli pelkkä kommunistisen neuvostoliiton sirkus. Kaikki sen tietää. Kaikki sen sydämissään tuntee. Ei kuulkaa sotarikollisia suomalainen kansa valitse 2000 luvulla suurimmiksi suomalaisiksi kautta aikojen!
Te elätte punaväritteisessä unessa, josta on syytä aika ajoin herättää ja lakaista hiiret pois tuvan pöydältä. Kuin sammakot pyöritte äkeen piikissä, mutta kannattaisi ottaa opiksi kuitenkin.

No, talvisotakeskustelu varmastikin jatkuu. T URPO, Kalle, Kysyjä X ja me muut oman vapautemme arvostajat emme liene natseja emmekä mitään ääriainesta. Todella kaukana siitä. Emme vain voi hyväksyä näennäistä ja usein punaista totuutta varsinkaan niin arvokkaassa asiassa kuin Suomen itsenäisyys ja sen vaatimat uhrit.

Kommunismiin on hyvä lääke ja ensihoito se, kun otatte ne omat aivot käyttöönne. Karl Marx ei tämän päivän "työläisen" eduista ja ansioista osannut nähdä edes unta. Suomalaisella "työläisellä" menee todella hyvin.
Ja se johtuu siitä, kun elämme mahdollisimman kaukana kommunistisista opeista ja harhoista, niinkuin elämmekin. Mikäli Stalin on sinulle jonkun sortin esikuva, olet helvetin sairas, valitettavasti. Aivan sama pätee Hitlerin ihannoijiin. Omat aivot käyttöön, niin maailma alkaa kirkastua myös punaiselle planeetalle.

Miksi tämän otin esille? Koska minua käy palstan kommunistit Wäinää vaille päivä päivältä enemmän ja enemmän sääliksi. Tunnen myötähäpeää kirjoitustenne vuoksi. Kuitenkin reiluna miehenä tarjoaisin siihen parannuskeinoja, moni sairaus on nimittäin hoidettavissa.

13

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T Urpo

      Osahan näistä isä aurinkoosen ihannoijista kirjoit-
      taa piruuksissaan aktivoidakseen meitä.

      Osa on tosissaan ja se on aina yhtä järkkyä luetta-
      vaa.

      Perustavat ajatusmaailmansa valheeseen.

      Punapaviaanit ovat tosiaan niin kamalia otuksia
      kun niitä on aina pidettykin.

      Tahdottomia paskiaisia, jotka aatteen kustua
      lopullisesti ovat yhä enemmän oma "rotunsa".

      Stallarit kaikkein alhaisimpia otuksia.

      Toveri Wäinä taas älykkö ja nikinkin kanssa
      on kiva kinastella.

      Sotasyyllisyys oli täyttä teatteria ja sen
      suomalaiset tietävät.

      Syyllinen sotiin kun istui Moskovassa ja teloitti
      sodan käynnin lomassa omiaan.

      Oletko Pappa ehtinyt katsoa torstaisin Venäläistä
      sarjaa Raingaistuspataljoona?

      Pirun hyvin näytelty ja aika messevällä tavalla
      kuvaa neukkupaskalan vainoharhaisuuteen perustu-
      vaa elämän meininkiä.

      No, palstalla esintyvät punikit ovat todellakin
      katoava luonnonvara.

      Saimaan norppiakin taitaa olla enemmän.

      Hyvä niin. Tauti viimein lähtee ja tuskin
      palaa.

    • claytonboys

      Eikös kommunismi muuten ole enemmänkin
      uskonto ? Ja Karl Marx taas ei ollut mikään
      työläisajattelija,vaimo aatelinen ( von
      Westphalen) ja eno hollannin juutalainen
      Philips, jonka firma muuten on vieläkin
      pystyssä.
      Sairautta on monelaista,eikä ahneuskin
      ole joskus myös sitä lajia ?

      • aivan selvä tapaus

        Sairaus se on!


    • toveri suhoi

      Nämä pappamannisen sotajutut ovat täyttä potaskaa,kapitalisti on aina kapitalisti,näkehään sen jo Suomessakin,että mihin ollaan menossa!

      Tulkoon Punainen Vallankumous,siihen ei ole lääkettä,se sikiää,aika tekee tehtävänsä ja uskon, että se punainen voima nousee kitenkin idästä,mutta sen aika ei ole vielä,mutta se on ennustettu,että hyökkäys tulee idästä!

      toveri suhoi,muuten perj lehti ilmestyy,siitä saat lukea ison jutun,sillä punainen kirjoittaja on iskenyt jälleen, eli Työkansan sanomat,siinä on lääkettä siniseen tautiin!

      toveri Tverin Karjalasta

    • ja olen sitä

      mieltä, että sinun ja Antipunikin kanssa matsannut kaveri pärjäsi teitä paremmin. Asiantunteva tyyppi. Se on taas sitten toinen juttu kuka kenenkin kanssa poliittiseti on samaa tai eri mieltä.

    • tosikovajajätkä

      HAAAAAAAAAAAAAAAA,saatana, ampu pappa
      taas kovilla,vaan ei tässä räkäpäitä
      ammu punikitkaan. Vaan hyvä, että ryti ja
      kumppanit tuomittiin, muuten olis
      Suomessa käyny huonosti.Se taas, että
      tuomio olis väärin on toinen juttu,
      helpommalla selvisivät kumminkin kun
      paksugöring ja kumppanit. Se natsisaksan
      kumppanuus ei ollu suomalaiselle ilmasta,
      maksumieheks jäi tanneri,rytinki ja
      linkomiehinki ja isänmaallisimmat ss-
      ja muut miehet lähti usahan ja ruottiin
      pakoon omia virkamiehiämme.
      Suomalaisia työläisiä ei kohta
      vissiin tarvittakaan : kiinalainen
      painaa 10 centillä tunti ,kyllä
      jämpti on saatana niin.

    • http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000028404164

      Tässä viestissä tulee hyvin ilmi se, mitä Kalle on täällä aikaisemminkin selittänyt - viisauden ja tiedon ero.

      Punikki on varmasti lukenut suuren määrän asiaa koskevia kirjoja ja niinpä hän tietääkin, että
      "sotasyyllisyyslain laatiminen ja sen pohjalta tapahtunut sotasyyllisyysoikeudenkäynti tuomioineen tapahtuivat Suomen oikeusjärjestyksen mukaisesti ja Suomen sisäisenä asiana. Tämän Neuvostoliitto/valvontakomissio takasi, miten se nyt sodan hävinneesä maassa nyt oli mahdollista. Tämän mm. Savonekov ja Orlov Paasikivelle henkilökohtaisesti varmistivat. Tällä teolla Neuvostoliitto viestitti mm. että se ajoi hyviä naapurisuhteita."

      Eikö olekin kaunista - Suomi sai itse hoitaa oikeudenkäynnin omien lakiensa ja oikeuslaitosten avulla maan sisäisenä asiana. Hyvä näin - valvontakomission - eli siis neukkula - antoi Suomelle vapaat kädet hoitaa asia.

      Mutta, mutta...

      Jo seuraavassa kappaleesa punikki kirjoittaa näin:
      "Eli valvontakomission piti huolehtia sotasyyllisyysoikeudenkäynnin osalta siitä, että mahdollisissa tuomioissa noudatetaan Lontoon kokouksessa määriteltyä ja muualla käytännössä noudatettuja rangaistuskäytäntöjä. Eli kun sotasyyllisyysoikeuden ennakkopäätös, joka olisi vapauttanut Kivimäen ja tuominnut Rytin kahdeksan, Rangellin viiden ja muut 2–3,5 vuoden vankeusrangaistuksiin, oli ristiriidassa em. määräysten ja käytäntöjen kanssa valvontakomissio puuttui asiaan vaatimalla ”kovempia” rangaistuksia liittoutuneiden määräysten toteuttamiseksi!"

      Jos ei näiden kahden samasta viestistä olevan lainauksen välillä näe selvääkin selvempää ristiriitaa niin se johtuu siitä, että on päntännyt päähänsä vain kirjatietoa ulkoa ja viisaus tiedon käsittellyn ei ole riittänyt asiakokonaisuuden hahmottamiseen.

      Jos kerran valvontakomissiolla on veto-oikeus tuomioistuimen päätöksiin niin ei tuomioistuin silloin toimi Suomen oikeusjärjestyksen mukaisesti. Jos ei tätä ristiriitaa huomaa niin silloin on kaalissa vain kirjatietoa mutta ei kykyä muodostaa siitä kokonaiskuvaa.

      Viisautta ei saada kirjoista - kirjoista saadaan vain tietoa - viisaus on saatu syntymälahjana, jos on saatu.

      • claytonboys

        Miten olisit itse toiminut asian
        suhteen hävityn sodan jälkeen,kun
        miehitysjoukot olivat porteilla ?
        Olisit antanut Rytille ja kumppaneilla
        kunniamerkit ja mikähän olisi ollut
        lopputulos, kun Neuvostoliitto oli
        voimansa tunnossa ? Loppujen lopuksi
        Suomi selvisi vähällä.


      • claytonboys kirjoitti:

        Miten olisit itse toiminut asian
        suhteen hävityn sodan jälkeen,kun
        miehitysjoukot olivat porteilla ?
        Olisit antanut Rytille ja kumppaneilla
        kunniamerkit ja mikähän olisi ollut
        lopputulos, kun Neuvostoliitto oli
        voimansa tunnossa ? Loppujen lopuksi
        Suomi selvisi vähällä.

        Mutta näin 60 vuotta myöhemmin voimme kai puhua asioista niiden oikeilla nimillä.

        Esimerkiksi tälläistä soopaa ei enään nykyään pitäisi mistään tarvita lukea:
        "sotasyyllisyyslain laatiminen ja sen pohjalta tapahtunut sotasyyllisyysoikeudenkäynti tuomioineen tapahtuivat Suomen oikeusjärjestyksen mukaisesti ja Suomen sisäisenä asiana. Tämän Neuvostoliitto/valvontakomissio takasi, miten se nyt sodan hävinneesä maassa nyt oli mahdollista. Tämän mm. Savonekov ja Orlov Paasikivelle henkilökohtaisesti varmistivat. Tällä teolla Neuvostoliitto viestitti mm. että se ajoi hyviä naapurisuhteita. "

        Vai että Savonekov ja Orlov Paasikivelle henkilökohtaisesti varmistivat, että sotasyyllisyysoikeudenkäynti tuomioineen tapahtuivat Suomen oikeusjärjestyksen mukaisesti ja Suomen sisäisenä asiana.

        Ja vitut.

        Eikö tälläisen sadun kirjoittajalla ole lainkaan kykyä omaan ajatteluun ja lukemansa tekstien kriittiseen arviointiin??

        /Kalle, joka ymmärtää hyvin syyn kommunistien harhailuun pilkkopimeässä


      • PappaManninen

        mutta nyt saa;

        NÄYTÖSOIKEUDENKÄYNTI!

        -Ei mitään tekemistä oikeuden kanssa.


    • pöllämystynytTaneli

      Ugh, agha, tipitii tipitii tipi tipi tii
      Tahdon olla sulle hyvin hellä,sant pauli
      ja rreeperbahn sinne..Menolippu, menolippu,
      Perkele kun soi nuo kuus ja seiskytluvun kap-
      paleet päässä Kai tämä musiikki palsta on?
      Ei perkele, kommunistien joukossa ollaan,
      on äkkiä sanottava jotain viisasta : Onko
      Marxin lisäarvoteorian mukaan ainoa lisäarvon
      lähde ihmistyö ? Voitto on Marxille eri asia
      kuin lisäarvo,joten voiko voittoa silloin
      syntyä ilman lisäarvoa ? Ja jos ei voi, niin
      silloinhan voitto riippuu liäarvosta ja miten
      se silloin on eri asia kuin voitto. Mikä siis
      on voiton ja lisäarvon suhde marxilaisen kansan-
      talouden mukaan ? viidestoista yö saapuu paina-
      jaisineen ja elämä..ti-ta-nic,jättiläinen ti-
      ta-nic,mä katson autiota hiekkarantaa..oli kesä
      oli mopo,oli kesä.. Perkele ja taas mentiin

    • "Nautinnollista seurata kun aloittamani ja Kallen ahkerasti loppuunviemä keskustelu on ajautunut umpikujaan punikkien toistellessa punaväritteistä ohenevaa näennäistotuutta . Punikilta on eväät loppu. "

      Mistä keskustelusta puhut??

      Näkeekö Kalle unta vai onko ko. keskustelu todellakin sensuroitu!!!

      /Kalle, joka menee nyt nukkumaan ja toivoo sensuroinnin olleen vain pahaa unta siitä, miten sananvapauden käy kommunistien satumaassa

    • meillä se oli tapana

      että kurmootettiin vähän
      tanssin pääl!

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe