"Hänen kuopuksensa, yhdeksän kuukauden ikäinen poikavauva, joutui myrkyttäjän uhriksi 28.-29. heinäkuuta välisenä yönä Kurussa. Asiaa pahentaa se, että myrkyttäjäksi epäilty 26-vuotias nokialaisnainen on käly, oman veljen vaimo ja 3-vuotiaan veljenpojan äiti."
Mitä tämä tarkoittaa suomeksi?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200708156467811_uu.shtml
Mitä tämä tarkoittaa suomeksi?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200708156467811_uu.shtml
Vastaukset 11
Vanhimmat
Noin 30-vuotias tumma nainen saapuu kolmen pienen lapsensa kanssa leikkipuistoon Nokialla.
Hänen kuopuksensa, yhdeksän kuukauden ikäinen poikavauva, joutui myrkyttäjän uhriksi 28.-29. heinäkuuta välisenä yönä Kurussa. Asiaa pahentaa se, että myrkyttäjäksi epäilty 26-vuotias nokialaisnainen on käly, oman veljen vaimo ja 3-vuotiaan veljenpojan äiti.
Eli nainen 30v puistossa lasten kanssa. Naisen nuorin lapsi joutui myrkytyksen uhriksi. Lapsen täti on myrkyttäjähoitsu Nokialata eli myrkytetyn lapsen isän sisko. Mitä kohtaa et vielä ymmärrä?!
Vapaana kulkenut, ilman minkäänlaista merkintää rikosrekisterissä?
Niin, puhtaasta rikosrekisteristä voi lähettää kiitos sähkeen Nokian kihlakunnan syyttäjä Antti Virtaselle, joka ei valittanut siitä, että nainen ei saanut edes sakkoja kymmenien tuhansien eurojen suunniltemallisesta varastamisesta.
Mielestäni tämä syyttäjä, pitäisi eroittaa, koska ei ole enää uskottava ollenkaan.
Tämä sama syyttäjä toimii muuten syyttäjänä Kimmo Sasin kuolemankolari jutussa, joka tulee ihan lähiaikoina käräjäoikeuden käsittelyyn.
Kyseinen henkilöhän on nainen. Eihän nainen tee pahaa kenellekkään.
ei selviä mitään tapahtumien kulusta,esim.pitää lasta sylissään kokoajan eikä kukaan pääse myrkyttämään sitä,mutta silti kotona lapsi alkaa oireilla myrkytyksestä varsin outoa kirjoittamista?
Aina pitää olla suomentamassa mitä mikäkin tarkoittaa. Ihan selvä asia. Lue useampaan kertaan jos et heti tajua. Piirrä vaikka kuva itsellesi.
että se toinen nainen syöttää tabletit muksulle.
tuskin vauvalle saa pillereitä syötettyä sen sijaan pieni pisto nukkuessa on helppo tehdä
silti kirjoituksessa ei selviä missä vaiheessa se olisi saanut siellä juhlissa,kun lapsen äiti piti lastaan kokoajan sylissään,ja vasta kotonaan huomasi sen huonovointisuuden.
itse luin jutun ja ymmärsin että vauva nukkui äitinsä vieressä pinnasängyssään. teko olisi tapahtunut tällöin.
luitkohan ihan varmasti koko jutun alusta loppuun ja ajatuksen kanssa?
vasta tuo juoni,kylläpä oli repaleisesti kirjoitettu,se tutkimuspyyntö ei vissiin johtanut mihinkään tutkimukseen.