Koska 144000 eivät tule Babylonista, vaan Israelin 12:sta heimosta, siten täytyy olla niin, että he tulevat seitsemännen päivän adventtikirkosta, nykyisestä Israelista. Jumala omalla tavallaan ja ajallaan pitää huolen siitä, että Israel kootaan Hänen jäännösseurakuntaansa kolmen enkelin samoman avulla.
Nykyinen
4
109
Vastaukset
Onpahan taas niin paksua puppua ja potaskaa, että...
- Eki...
Sinähän itse sanot,"vaan Israelin 12 heimosta. Miksi et usko niin kuin on kirjoitettu.
- Että hän saisi
mustata adventisteja! Adventistit uskovat että Jumalan lopunajan seurakunta koostuu KAIKISTA, niistä, jotka ovat Kristukselle uskollisia ja ottavat Jumalan armosta pelastuksen vastaan Kristuksessa!
Tuo ylläoleva oli vain tarkoitettu kiusaamis mielessä. Ei ainakaan yleisesti adventistit noin usko! Pahasti vääristeltyä oli tekstisi!- adventtisanomaan
Raamattu ja profetian henki on paljastanut paljon tästä aiheesta. Adventtisanoman alkupäivinä tästä aiheesta oli herännyt kiistelyä ja Herran palvelijan oli pakko kirjoittaa nämä rivit: ”Ei ole Hänen tahtonsa, että he kiistelevät kysymyksistä, jotka eivät auta heitä hengellisesti, kuten, Ketkä muodostavat ne 144000? Jumalan valitut tulevat tietämään sen lyhyen ajan sisällä aivan varmasti. Manuscript 26, 1901.” — Selected Messages 1, s. 174.
Ylläolevan lainauksen viimeisen lauseen mukaan tulisi aika, jolloin tämä aihe olisi päivänselvä, sillä 144000:n henkilöllisyydestä ei olisi epäilystäkään. On totta, ettemme pysty poimimaan tiettyjä ihmisiä ja sanomaan: ”Tämä on yksi 144000:sta ja tämä ei,” sillä vain Jumala tietää, kenellä on sinetti. ”Enkelit lukevat merkin. – Mikä on Jumalan merkki, joka pannaan Hänen kansansa otsiin? Se on merkki, jonka enkelit, eivät ihmisten silmät, voivat lukea, sillä surmatyön tekevän enkelin täytyy nähdä tämä pelastuksen merkki.” — (Letter 126, 1898.) 7 Bible Commentary, s. 968.
”Erottamistyö on annettu Jumalan enkeleille, eikä sitä ole uskottu kenenkään ihmisen käsiin.” — Testimonies to Ministers, s. 47.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2161470- 961286
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan41118Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171086Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9938Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86910Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.65880- 32850
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37788Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii45780