Mihin voin valittaa

Olen vääntänyt kättä OTP-pankin kanssa nyt useamman kuukauden ja ei meinaa tulla ollenkaan valmista. Siellä ei osata englantia kunnolla ja asiat junnaa vain paikallaan.
Mihin voin tehdä valituksen tästä pankista, kun tuntuu tosiaan että asiasta ei tule valmista ollenkaan.
4605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kerro asia mahdollisimman tarkkaan,

sekä onko yksityinen vai yritys.

niin jos valituksen aiot tehdä,
valituksia, oikaisupyyntöjä ym. tehdään useaan paikkaan

Äänestä

Hanki avuksesi unkarintaitoinen henkilö. Jos pankissa eivät osaa muuta kieltä kuin kotimaansa virallista, sille ei oikein mahda mitään.

Äänestä

jolla oli näitä ongelmia tuossa aiemmin tilinlopetuksen, ulkomaanmaksujen ym. kanssa? Jos olet niin ensin kannattaa mennä markettiin ostamaan peili, ripustaa se seinälle, seistä sen edessä ja tuijottaa hetken verran siitä näkyvää maisemaa.

Sitten kun olet tuon saanut suoritettua, niin kannattaa esim. matkustaa Unkariin ja palkata tulkki sinne pankkiasiointihetkeen, jolloin selvität asiat kertalaakista.

Onko pankki ilmoittanut palvelevansa englannin kielellä sinua, onko kaikki sopimusmateriaali englanniksi, entä heidän verkkopankkinsa? Oletko varmistunut siitä ettet vain ruikuta turhasta, eli valitat (ainakin osittain) asioista, jotka ovatkin omia virheitäsi.

Mainittakoon vielä, että eivät suomalaisetkaan pankit käsittele kuin kirjallisia reklamaatioita jos kyse on sellaisesta asiasta, jossa pankki mahdollisesti joutuisi hyvittämään asiakkaalle.

Muistan sinun valittaneen jostain saapuvien ulkomaanmaksujen veloituksista. Ne ovat varsin yleisiä ja siinä ei sovi verrata tariffeja omaan suomalaiseen pankkiin. Kaikki veloitukset ovat ilmoitettu tilisopimuksia allekirjoitettaessa, ja jos ei suoraan ole ilmoitettu, niin ainakin tilisopimuksessa (asiointisopimuksessa) on viittaus näihin ehtoihin ja hinnastoon.

Vinkkinä myös, että jos vaadit pankilta ns. omaan piikkiisi menevää selvitystyötä, niin ainakin suomalaisissa rahalaitoksissa tuo työ on hinnoiteltu n. 70e arvoiseksi per tunti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ulkomaisesta pankista kirjoitti:

Olen vääntänyt kättä OTP-pankin kanssa nyt useamman kuukauden ja ei meinaa tulla ollenkaan valmista. Siellä ei osata englantia kunnolla ja asiat junnaa vain paikallaan.
Mihin voin tehdä valituksen tästä pankista, kun tuntuu tosiaan että asiasta ei tule valmista ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu