Suomesta haki turvapaikkaa vajaa sata irakilaista vuosittain ennen vuotta 2003. USA:n hyökättyä maahan turvapaikanhakijoita on tullut Suomeen Irakista 150-280 vuodessa eli määrä on kaksinkertaistunut. Muualle Eurooppaan tulevien irakilaisten turvapaikanhakijoiden määrä on moninkertaistunut USA:n otettua vallan Irakissa. USA:n hallinto käyttää Irakissa korkeinta valtaa, koska se ei salli paikallisen hallinnon edes tuomita maassa rikoksia tekeviä amerikkalaisia Irakin tuomioistuimissa, mikä on toki luonnollista, koska amerikkalaiset tekevät rikoksiaan hallintonsa määräyksestä.
Turvapaikanhakijoiden määrä
Irakista räjähtänyt käsiin
5169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.uvi.fi/netcomm/content.asp?article=1945
Koskas Suomeen nyt ei mahtuisi anti-amerikkalaisia lisää. Niin sitä leivotaan meille tulevaisuutta.
turvapaikkaa USA:sta???
Ensiksikin. USA ei ota turvapaikanhakijoita Irakista tai muualtakaan paljon paskankaan vertaa, vaikka on itse pakolaisuuden pahin aiheuttaja maailmassa.
Toisekseen, irakilaiset turvapaikanhakijat pakenevat USA:n aikaansaamaa sekasortoa ja amerikkalaisten harjoittamia kidutuksia ja tyranniaa, joten..
Miksi suomen pitää ottaa näitä terroristeja sen enempää paskan vertaa. HÄH !