Kaksoiselämää

ETTEN VAIN VIETTÄISI KAKSOISELÄMÄÄ ?

>

Yhä useammin paljastuu, että korkean moraalin mainetta tavoitteleva käyttääkin moitteetonta julkikuvaansa vain PEITTEENÄ - verhona. Niin että vaikkapa kymmentä käskyä korostavat viettävätkin salassa kauheuksia sisältävää elämää. Pelastaahan julkisuuskuva heidät – niin he ehkä luulevat.
Niinpä ne, jotka haistavat palaneen käryä, joutuvat naurunalaisiksi epäluuloineen. Ne on helppo leimata laittomuduen tekijöiksikin.

Sitähän paljastuu kaikista uskonsuunnista: Luterilaisuudesta, adventsimista, ns. Jumalan seurakunnasta, jne.
Mieluusti nuo moralistit puhuvat ns. halvasta armosta - siitä että ”vapauden laki Kristuksessa” muka houkuttaa syntielämään. Kuitenkin jumalisten on helppo - ilman moralisointiakin - inhota ja karttaa julkijumalattomuuden varottavien esimerkkien mukaista elämää.

Toki Sana tuntee kyseisen ongelman:
   
      1.   Piet 2:15-16 :

      15 Sillä se on Jumalan tahto, että te hyvää tekemällä tukitte suun mielettömäin ihmisten ymmärtämättömyydeltä -
      16 niinkuin vapaat, ei niinkuin ne, joilla vapaus on pahuuden verhona, vaan niinkuin Jumalan palvelijat.

Juud 1:21-25 :

21 ja pysyttäkää niin itsenne Jumalan rakkaudessa, odottaessanne meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen laupeutta iankaikkiseksi elämäksi.
22 Ja armahtakaa toisia, niitä, jotka epäilevät, pelastakaa heidät, tulesta temmaten;
23 toisia taas armahtakaa pelolla, inhoten lihan tahraamaa ihokastakin.

24 Mutta hänelle, joka voi varjella teidät lankeamasta ja asettaa teidät nuhteettomina, riemuitsevina, kirkkautensa eteen,
25 hänelle, ainoalle Jumalalle ja meidän pelastajallemme Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, hänelle kunnia, majesteetti, voima ja valta ennen kaikkia aikoja ja nyt ja iankaikkisesti! Amen.


SANA tuntee julkijumalattomuuttakin pahemman ongelman – sen että hurskaanoloiseksi tunnettu yksilö tekee salassa sellaista, mistä ei kehtaa edes puhua:

Ef 5:9-15 :

9 - sillä kaikkinainen hyvyys ja vanhurskaus ja totuus on valkeuden hedelmä-
10 ja tutkikaa, mikä on otollista Herralle;
11 Älköönkä teillä olko mitään osallisuutta pimeyden hedelmättömiin tekoihin, vaan päinvastoin nuhdelkaakin niistä.

12 Sillä häpeällistä on jo sanoakin, mitä he SALASSA tekevät.
13 Mutta tämä kaikki tulee ilmi, kun valkeus sen paljastaa, sillä kaikki, mikä tulee ilmi, on valkeutta.

14 Sentähden sanotaan: "Heräjä sinä, joka nukut, ja nouse kuolleista, niin Kristus sinua valaisee!"
15 Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat.

Room. 1:18
Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa.

2. Tess 2:8-12 :

8 Niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,
9 tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta VALHEEN kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
10 ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.

11 Ja SENTÄHDEN Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.

KAIKKIHAN me syyllistymme jossain määrin kaksoiselämään - paitsi sinä.
Liian moni ainoan oikean lepopäivän korostaja osoittautuu sellaiseksi, että päivän SISÄLLÖSTÄ ei edes kehtaisi mainita.
Ja kuitenkin meillä Suomessa on varaa valita kahdesta esivallankin hyväksymästä päivästä. Lauantai 6. pvä sekä sunnuntai 7. pvä.
Maanantai viikon ensimmäisenä pvänä tietysti olisi ihanteellisin pvä ylösnousemusta kunnioittaville kristityille. Mutta la ja su ovat sovinnollisia. Niihin päiviin rytmittäminen ei hankaloita työrytmitystä – eikä työ niiden.

FOORUNI etenee niin nopeasti, että tuskin monikaan ehtii paneutua aiheisiin. Siksi linkitän tuohon alle lepopäivää koskevan kirjoitukseni, jonka ketjualoituksen olen vastikään lähettänyt, mutta nyt jo on piilossa, noin 40 aloitusta taaksepäin – ”Kolmekin jo hapattaa foorumin”, on aloituksen nimi.

6 päivää työtä, sitten lepopäivä

Onpa vielä niinkin, että yleensä ne, jotka puhuvat tuntemistaan asioista kuitenkin vain yleisellä tasolla, ovat vilpittömin mielin liikkeellä. Sensijaan ne, jotka ottavat maalitaulukseen yksilöitä nimeltä mainiten, niillä on ketunhäntä kainalossa.
(Viittaan mm. erääseen Riitta-nimiseen kirjoittajaan kohdistuvaan, usein toistuvaan perättömään herjaukseen. Rienaajat jaksoivat nähdä vaivan kaivaa tämän nimi esiin).

Liian paljon olen nähnyt kaksoiselämää – siksi pysyn iankaikkisesta iankaikkiseen erossa moralistien kuorosta. Muutoin olen sitä mieltä, että Sinun tulisi kuunnella Norvantoa ja JOBIN kirjaa radio Deissä, arkisin klo 21 ja klo 6. Job oli syyttömästi syytetty, mutta Jobia moralisoivat – heidät Jumala totesi tuomion alaisiksi. (Job 42:7-9).

Kaikella hartaudella:
Minä vaivainen syntinen, mato matkamies maan

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      192
      2010
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      129
      1104
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. 58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      33
      700
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe