Kaksoiselämää

ETTEN VAIN VIETTÄISI KAKSOISELÄMÄÄ ?

>

Yhä useammin paljastuu, että korkean moraalin mainetta tavoitteleva käyttääkin moitteetonta julkikuvaansa vain PEITTEENÄ - verhona. Niin että vaikkapa kymmentä käskyä korostavat viettävätkin salassa kauheuksia sisältävää elämää. Pelastaahan julkisuuskuva heidät – niin he ehkä luulevat.
Niinpä ne, jotka haistavat palaneen käryä, joutuvat naurunalaisiksi epäluuloineen. Ne on helppo leimata laittomuduen tekijöiksikin.

Sitähän paljastuu kaikista uskonsuunnista: Luterilaisuudesta, adventsimista, ns. Jumalan seurakunnasta, jne.
Mieluusti nuo moralistit puhuvat ns. halvasta armosta - siitä että ”vapauden laki Kristuksessa” muka houkuttaa syntielämään. Kuitenkin jumalisten on helppo - ilman moralisointiakin - inhota ja karttaa julkijumalattomuuden varottavien esimerkkien mukaista elämää.

Toki Sana tuntee kyseisen ongelman:
   
      1.   Piet 2:15-16 :

      15 Sillä se on Jumalan tahto, että te hyvää tekemällä tukitte suun mielettömäin ihmisten ymmärtämättömyydeltä -
      16 niinkuin vapaat, ei niinkuin ne, joilla vapaus on pahuuden verhona, vaan niinkuin Jumalan palvelijat.

Juud 1:21-25 :

21 ja pysyttäkää niin itsenne Jumalan rakkaudessa, odottaessanne meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen laupeutta iankaikkiseksi elämäksi.
22 Ja armahtakaa toisia, niitä, jotka epäilevät, pelastakaa heidät, tulesta temmaten;
23 toisia taas armahtakaa pelolla, inhoten lihan tahraamaa ihokastakin.

24 Mutta hänelle, joka voi varjella teidät lankeamasta ja asettaa teidät nuhteettomina, riemuitsevina, kirkkautensa eteen,
25 hänelle, ainoalle Jumalalle ja meidän pelastajallemme Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, hänelle kunnia, majesteetti, voima ja valta ennen kaikkia aikoja ja nyt ja iankaikkisesti! Amen.


SANA tuntee julkijumalattomuuttakin pahemman ongelman – sen että hurskaanoloiseksi tunnettu yksilö tekee salassa sellaista, mistä ei kehtaa edes puhua:

Ef 5:9-15 :

9 - sillä kaikkinainen hyvyys ja vanhurskaus ja totuus on valkeuden hedelmä-
10 ja tutkikaa, mikä on otollista Herralle;
11 Älköönkä teillä olko mitään osallisuutta pimeyden hedelmättömiin tekoihin, vaan päinvastoin nuhdelkaakin niistä.

12 Sillä häpeällistä on jo sanoakin, mitä he SALASSA tekevät.
13 Mutta tämä kaikki tulee ilmi, kun valkeus sen paljastaa, sillä kaikki, mikä tulee ilmi, on valkeutta.

14 Sentähden sanotaan: "Heräjä sinä, joka nukut, ja nouse kuolleista, niin Kristus sinua valaisee!"
15 Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat.

Room. 1:18
Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa.

2. Tess 2:8-12 :

8 Niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,
9 tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta VALHEEN kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
10 ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.

11 Ja SENTÄHDEN Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.

KAIKKIHAN me syyllistymme jossain määrin kaksoiselämään - paitsi sinä.
Liian moni ainoan oikean lepopäivän korostaja osoittautuu sellaiseksi, että päivän SISÄLLÖSTÄ ei edes kehtaisi mainita.
Ja kuitenkin meillä Suomessa on varaa valita kahdesta esivallankin hyväksymästä päivästä. Lauantai 6. pvä sekä sunnuntai 7. pvä.
Maanantai viikon ensimmäisenä pvänä tietysti olisi ihanteellisin pvä ylösnousemusta kunnioittaville kristityille. Mutta la ja su ovat sovinnollisia. Niihin päiviin rytmittäminen ei hankaloita työrytmitystä – eikä työ niiden.

FOORUNI etenee niin nopeasti, että tuskin monikaan ehtii paneutua aiheisiin. Siksi linkitän tuohon alle lepopäivää koskevan kirjoitukseni, jonka ketjualoituksen olen vastikään lähettänyt, mutta nyt jo on piilossa, noin 40 aloitusta taaksepäin – ”Kolmekin jo hapattaa foorumin”, on aloituksen nimi.

6 päivää työtä, sitten lepopäivä

Onpa vielä niinkin, että yleensä ne, jotka puhuvat tuntemistaan asioista kuitenkin vain yleisellä tasolla, ovat vilpittömin mielin liikkeellä. Sensijaan ne, jotka ottavat maalitaulukseen yksilöitä nimeltä mainiten, niillä on ketunhäntä kainalossa.
(Viittaan mm. erääseen Riitta-nimiseen kirjoittajaan kohdistuvaan, usein toistuvaan perättömään herjaukseen. Rienaajat jaksoivat nähdä vaivan kaivaa tämän nimi esiin).

Liian paljon olen nähnyt kaksoiselämää – siksi pysyn iankaikkisesta iankaikkiseen erossa moralistien kuorosta. Muutoin olen sitä mieltä, että Sinun tulisi kuunnella Norvantoa ja JOBIN kirjaa radio Deissä, arkisin klo 21 ja klo 6. Job oli syyttömästi syytetty, mutta Jobia moralisoivat – heidät Jumala totesi tuomion alaisiksi. (Job 42:7-9).

Kaikella hartaudella:
Minä vaivainen syntinen, mato matkamies maan

1

94

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1499
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      345
      1269
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      33
      1066
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      327
      1017
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      60
      939
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      904
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      821
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      728
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      583
    Aihe