Ruotsilla on laillinen oikeus vaatia takaisin itselleen sitä maa-aluetta, jota tänä päivänä kutsutaan Suomeksi. Suomihan on alunperin vain ja ainoastaan yksi osa Ruotsin valtakuntaa, jonka se mentti sodassa Venäjää vastaan vuonna 1809. Historian kummallisissa tuulissa sitten nämä Ruotsin valtakunnan muutamat itäiset maakunnat sitten päätti yhdessä itsenäistyä, jolloin muodostui Suomen tasavalta vuonna 1917.
Ruotsilla oikeus Suomen maa-alueeseen
De Jure
15707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Surkea provo. Mene kouluun nulikka.
Mene sinä typerä oppimaton ihminen vaikka työväenopistoon, niin opit ymmärtämään paremmin ympäröivää maailmaa.
Kyllä on niin että osa Ruotsia ja Norjaa olivat suomalaisten aluetta ennen muinaista germaani-invaasiota Pohjolaan.
saamelaisia? Saame,Soome,Suomi. ;)
Lapista löytyi jopa tuhansia vuosia vanha saamelaiskylä
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lapista löytyi jopa tuhansia vuosia vanha saamelaiskylä/1135229107873
Norjalaiset arkeologit ovat löytäneet tuhansia vuosia vanhan saamelaiskylän jäänteitä Tenojoen sivujoen Levajoen varrelta Norjan ja Suomen rajalta. Alueelta on löytynyt noin 50 asumuksen perustat ja 300 esinettä. Arkeologi Jørn Henriksen Tromssan yliopistosta kuvailee löytöä ainutlaatuiseksi.
Saamelaiskylä on ollut solmukohta rannikon ja sisämaan välillä, Suomen ja Norjan nykyisellä raja-alueella, kauan ennen kuin nykyiset valtionrajat on vedetty.
Vaikeakulkuisesta maastosta tehdyt vanhimmat löydöt voivat olla noin 4 000 vuoden takaa ja uusimmat 1700-luvulta. Norjalaisarkeologin mukaan löydöt osoittavat, että alueella on parhaaseen pyyntiaikaan asunut noin sata ihmistä.
Alueella ei ole aikaisemmin tehty arkeologisia tutkimuksia. Toistaiseksi kyseessä on ollut vain parin viikon mittainen rekisteröinti, mutta tavoitteena olisi myös aloittaa kaivaukset alueella.
Suomessa olisi asunut vähän enemmän väkeä 1100 luvulla. Ja olisimme olleet paremmin järjestäytyneitä. Tukholma voisi olla itäsuomea. Onhan tässä nähty monesti, että miten hyviä sotureita suomalaiset ovat.
Mikä on tämä leppymätön Suomi-viha näillä palstoilla?
Ainahan sitä voi vaatia, se on sitten eri asia mitä saa ...
"Ruotsilla on laillinen oikeus vaatia takaisin itselleen sitä maa-aluetta, jota tänä päivänä kutsutaan Suomeksi."
Onko Ruotsi koskaan vaatinut Suomea itselleen? Ei. Koska se kunnoittaa ITSENÄISEN VALTION suvereeniteettia, toisin kuin Neuvostoliitto.
Itsenäsiä valtioita ei voi, eikä ole kellään mitään oikeutta vaatia itselleen.
"Suomihan on alunperin vain ja ainoastaan yksi osa Ruotsin valtakuntaa, jonka se mentti sodassa Venäjää vastaan vuonna 1809."
Suomi ja suomalaiset ovat oma valtio ja kansa, joka ei kuulu kelläkään muulle.
Kirjoittaja ei ole ajan tasalla. Nykyään Länsimaissa kuuluu maksaa korvauksia siitä, että on edes väitetty olleen valloittajamaa.
haikailija. Karjaasta voisi tehdä teille oman reservaatin josta voisi ostaa halpoja savukkeita ja aitoja käsitöitä. Saaristoon esim. Kasnäsiin voisi perustaa vankilasaaren jotta vangit oppisivat sivistystä ja arjalaisille tavoille.
on täysi oikeus vaatia suomen maa-alueita.Miten olisi ensimmäiseksi vaikkapa karjaa josta voisi perustaa sellaisen ruotsalaisreservaatin.Sieltä saisi sitten halpaa tax free savuketta ja viinaksia ja ostaa aitoja käsitöitä.Samoin saaristoalueille(kasnäs ym. voisi perustaa vankilasaaria noille ruotsinkielisille alueille. Oppisivat vangitkin sivistyneiden ihmisien tapoja ja ajalaista kieltä.
Kuvaamallasi periaatteella Ruotsi voisi vaatia takaisin mm Saksan pohjoisosan, Baltian ja ehkä Norjankin.
Tanskalaiset voisivat vaatia takaisin Ruotsilta Skoonen ja suuren osan Brittein saarista.
typeryksiä! Sinä varmistat asian!
"Iltalehti:
"Maarosvojen paratiisi
18.8.2007 0:19
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200708176474768_ko.shtml
Ulkomaalaiset ihmettelevät usein, miksi pieni pohjoinen maa on voinut menestyä niin hyvin kuin Suomi. Selitän heille, että meillä on Portugalin palkat, Tanskan verot, Saksan työmoraali sekä valtavat tukiaiset maataloudelle, yrityksille ja holtiton sosiaaliturva kaikenlaisille loiseläjille.
Mutta tärkein menestyksen salaisuus on se, että täällä elävät maailmankaikkeuden etevimmät maarosvot. Kun suomalaiset tulivat tänne, ensimmäiseksi he varastivat lappalaisten maat ja ajoivat heidät kauas Lappiin.
Sitten Suomeen tulivat ruotsalaiset maanryöstäjät, jotka rosvosivat Suomenlahden ja Pohjanlahden parhaat rannikkoalueet sekä saariston, joita heidän jälkeläisensä hallitsevat edelleen.
Kun savolaiset olivat muodostaneet heimon, hekin lähtivät maanryöstöretkilleen. Savolaiset valtasivat maat, kaatoivat metsät ja polttivat risut. He viljelivät maata muutaman vuoden ja lähtivät ryöstämään uutta. Näillä maanryöstöretkillään he menivät jopa muiden valtakuntien alueille. Esimerkiksi Pohjois-Karjalan, Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan alueet ryöstettiin Novgorodilta savolaisille.
Kun Suomen kiihkeimmät rasistit, joensuulaiset, tekevät kiusaa mustille koripalloilijoille ja afrikkalaisille maahanmuuttajille, he eivät suostu muistamaan, että nämä ovat laillisia maahanmuuttajia. Sen sijaan useimmat joensuulaiset ovat maanryöstäjien jälkeläisiä, jotka ilman passia ja viisumeita tulivat Novgorodin alueelle.
Kun suomenruotsalaisten maanryöstäjien pyhimys, tuo 1600-luvun Hitler, Kustaa II Aadolf, ryösti ortodoksikarjalaisten maat Stolbovan rauhan jälkeen, savolaiset maanryöstäjät tulivat auttamaan etnisessä puhdistuksessa ja vohkimaan heidän maansa.
Noin puolet niistä karjalaisista, jotka nykyisin vaativat Neuvostoliiton valtaamia maita takaisin, ovatkin juuriltaan savolaisten maanryöstäjien jälkeläisiä.
Ryöstetyllä maalla on käytännössä vahvempi omistusoikeus kuin laillisesti ostetulla maalla. Kun sodan jälkeen karjalaiset, nämä savolaisten maanryöstäjien jälkeläiset, piti asuttaa, maata takavarikoitiin suuret määrät suomalaisilta. Ruotsalaisten maanryöstäjien jälkeläisten maat jätettiin sen sijaan rauhaan.
Olen valmis lyömään vetoa, että korkein hallinto-oikeus kumoaa Sipoon osien alueliitoksen Helsinkiin. Sipoon alueethan ovat historiallisesti Ruotsista tulleiden maarosvojen valtauksia. Korkein oikeus ei voi sallia varastettujen maiden rakentamista asuntopulasta ja tonttimaan puutteesta kärsivälle Helsingin maattomalle väestölle. Suuri osa Korkeimman hallinto-oikeuden jäsenistä on itsekin maanryöstäjien jälkeläisiä.
Menestynyt maarosvo on myös Suomen armeija. Se on perinyt valtavasti maata kahdelta imperiumilta, Ruotsilta ja Venäjältä, joiden varuskunnat ovat nyt sen hallussa. Lisäksi se on perustanut omat varuskuntansa. Suomen armeija hallitsee suuret määrät Suomenlahden kauneimpia saaria ja puolustaa niitä sinnikkäämmin kuin Summaa ja Kollaata.
Yhden menetyksen armeija kärsi. Kun Ruotsin armeija tarvitsi Sveaborgin hyökätäkseen Venäjälle, se otti linnoituksen tukialueeksi myös Helsingin eteläisen niemen Kaivopuiston ja Ullanlinnan. Venäjän armeija ei näitä alueita enää tarvinnut, joten ne rakennettiin asuintarkoituksiin. Suomen armeija pitää näitä alueita ominaan, mutta ei ole uskaltanut lähteä valtaamaan niitä takaisin.
Suomenruotsalaisten ansiosta maa on omituisesti asutettu. Merten rannikot ovat heidän yksityispuistojaan eivätkä he myy maata suomalaisille, jotka joutuvatkin asumaan sisämaan soilla ja pusikoissa.
AARNO LAITINEN" Iltalehti