Esirukouspyyntö

Rukoilisitteko puolestani, että vapautuisin synnin kahleista ja voisin palvella koko sydämestäni Jeesusta!! Se on hartain toiveeni mutta lihani on liian heikko, en pysty vastustamaan syntiä. Tiedän, että rukouksessa on uskomaton voima ja jätänkin tämän pyynnön luottaen siihen, että jos jaksaisitte rukoilla puolestani niin siitä ei voi olla kuin apua! Itse en enää kauan jaksa tällaista elämää. Haluan antaa elämäni täysin Jeesukselle!! Ihan kokonaisuudessaan itseni Jumalan käyttöön. Nyt jo tunnustan, että Jeesus on Herra ja kuollut myös minun syntisen puolesta mahdollistaen minulle iankaikkisen elämän Jumalan armokirkkaudessa!! Halleluja! Mutta saatana piinaa yötä päivää enkä pysty vastustamaan hänen antamiaan kiusauksia.
Rukoilkaa jos voitte..
T
7378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä yritä omin voimin. Katso Kristukseen, joka on voittaja. Turvaudu Sanaan. Kiitä Jumalaa siitä, että Hän tarjoaa ARMOSTA pelastuksen lahjan sinulle.

Hyvä lukemista voisi ehkä olla :
http://www.nic.fi/~jlindell/pelastusvarmuus.htm

Äänestä

Mitähän tuo sinun taistelusi on?

Haluaisitko kenties kahdenkesken keskustella tuosta asiasta.
Jos haluat.
Voi antaa maili osoitteeni.

Sinua siunaten

Äänestä

Olet kai viimein tulossa siihen samaan toteamukseen kuin Paavalikin: "Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei; sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen. Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu. Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni..." (Room 7)

Paha riippuu sinussakin, ystävä, kiinni niin kauan kuin elät täällä maan päällä. Ei sinusta tule parempaa kuin apostoli Paavalista. Meistä ei yksikään palvele täällä kokosydämisesti Jeesusta, sillä "paha riippuu meissä kiinni". Yksin ristin armo on jokaisen ihmisen toivo. Pysymme armahdettuina suurina syntisinä, ei sen kummenpaa. Mutta ilo pelastuksesta, ja usko, joka on Jumalan lahja, vaikuttaa sinussa kyllä hedelmiäkin. Mutta senkin vaikuttaa sinussa Jumala itse. Jeesus sanoi: "ilman minua te ette voi mitään".

Laki ja oma voimasi ei saa aikaan muuta kuin epätoivoa. Älä ajaudu lain alle uudestaan, kun sinut on sieltä kalliisti Jeesuksen verellä lunastettu.

Voisit lukea lohdutuksen ja rohkaisun sanoja vaikka täältä kristillisestä kirjaklassikosta, Thomas Wilcox: "Kallis hunajapisara":
http://www.kirjasilta.net/wilcox/hy/hy.html

Siunausta!

Äänestä

On hienoa ,että olet erottanut konkreettisesti hyvän ja pahan!Jeesus on jo kuullut hätähuutosi!Nyttulee muistaa ,että Jeesus on voittanut jo taistelunpimeyden voimia vasyaan Golgatan keskimmäisellä ristillä käyden lävitse marttyyrikuoleman,mutta vain hetkellisen kuoleman ,jonka jälkeen hän nousi kuolleista murtaen pimeydenvoimien kuolemansinetit nimensä ja pyhän verensä voimassa!!Ja nuo pimeyden voimat jeesus on murskannut jalkojensa alle!Jotenka hänen nimessä ja veressä on voima vapautua täydellisesti saatanallisista pimeyden voimista,Amen!Nyt meidän tulee pyytää vapautusta saatanan kiroista jeesuksen nimessä ja veren voimassa niin saatana väistyy herramme jeesuksen kristuksen nimessä!amen!Jeesus rakas anna ystävällemme rauha sinun nimessäsi ja estäsaatanan tuhannet juonet,jotka sinä jo tiedät etukäteen!Jeesus sinä näet ystävämme halun seurata sinua,kiitos siitä rakas Jeesus!Kun ihmiselläon halu seurata jumalaa ja hän pyytää apua Jumalalta on peli jo voiton puolella ja rupeaa olemaan jo toivoa!Ja toivo on merkki siitä,että Jumalan siunaus on alkanut toimia kohdallasi!Seuraa Jeesusta!Jeesus ei hylkää sinua koskaan ja antaa sinulle voimaa kestää vaikeimman yli!Amen!P.S.Jumalan siunausta!Muistan sinua esirukouksissa!T:V.N.

Äänestä

Trkista kantaa, onko se syntiä, mitä luulet synniksi?
Ehkä voin auttaa.
Kirjoita: [email protected]

Äänestä

en kutsuisi lihaa heikoksi vaan mieltäsi.
Mieli on se ylitettävä saatana jonka yli sinun pitää päästä ja ponnistella mielihalujesi, riippuvuuksiesi ja syvälle juurtuneiden ehdollistumien, pelkojen jne. voittamiseksi.
Hengessä olet täysin puhdas ja synnitön.
Tässä asiassa kukaan muu ei voi auttaa, voin vain antaa muutaman neuvon ja saat niitä pyhistä kirjoituksistakin.
Tietenkin rukoilen sinulle vahvuutta voittaa mielesi heikkous. (Joka usko minua on meillä kaikilla heikko!).

Rukoile Jeesusta, mietiskele Häntä, mietiskele Jumalan kaikkialle ulottuvaa rakkautta ja myötätuntoa kaikessa hiljaisuudessa yksin, varaa siihen joka päivä aikaa.
Jotta voit päästä mielen orjuutuksen tuolle puolen ja kuulla ja tuntea hengen läsnäolon, sinun pitää ponnistella. Jumala ei pääse sydämeesi jol'et avaa sydäntäsi, päästä Häntä sisälle.

Sinun pitää muuttaa seksuaalinen energia, henkiseksi energiaksi. Sinun on tarpeellista oppia keskittymään, hiljentämään mieli ja oppia hallitsemaan mieli. Vain siten voit olla tarpeeksi voimakas lihallisenkin kiusauksen edessä.
Kehitä keskittymistäsi niin valppaaksi, että voit joka hetki keskittää mielesi Jumalaan, Jeesukseen ja tuntea hengen voiman ja läsnäolon, kiusauksenkin keskellä.
Tätä ei kuitenkaan kukaan tuo sinulle valmiina tarjottimella. Kaikkien meidän täytyy ponnistella, kantaa oma ristimme ja pyrkiä tulemaan Jeesuksen kaltaisiksi.

Toista Jumalasi nimeä mielessäsi aina kuin voit, myös kiusauksen edessä.
Kuuntele sydäntäsi, keskitä huomiosi keskellä rintakehään sydämmeesi ja kuunte sen ääntä, mieti Jumalan valo ja rakkaus loistamaan sydämeesi ja pyri tuntemaan se aina.

Tee hyviä tekoja, pyri puhtaisiin ajatuksiin, palvele muita, ole nöyrä, myötätuntoinen ja epäitsekäs.
Voit tuntea Jumalan läsnäolon vain jos avaat sydämesi Hänelle, että Hänen armonsa pääsee virtaamaan sinne sisälle.

Laula Hänelle antaumuksellisia lauluja, mietiskele häntä, luovuta kaikki murheesi Hänen jalkojensa juureen, Rukoile kaikessa hiljaisuudessa Häntä, kuuntele kaikessa hiljaisuudessa Häntä.
Älä välitä mielesi juonitteluista, se yrittää kaikkensa että sorrut kiusauksiin, kiukkuun jne.
Vain jos antaudut Jumalalle ja raotat sydäntäsi että voit tuntea Hänen läsnäolonsa, pystyt vastustamaan kiusauksia.
Vain Jumalan läsnäolon voimasta voit kukistaa mielesi vastustukset. Täytyy antautua, Kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kirjoitti:

Rukoilisitteko puolestani, että vapautuisin synnin kahleista ja voisin palvella koko sydämestäni Jeesusta!! Se on hartain toiveeni mutta lihani on liian heikko, en pysty vastustamaan syntiä. Tiedän, että rukouksessa on uskomaton voima ja jätänkin tämän pyynnön luottaen siihen, että jos jaksaisitte rukoilla puolestani niin siitä ei voi olla kuin apua! Itse en enää kauan jaksa tällaista elämää. Haluan antaa elämäni täysin Jeesukselle!! Ihan kokonaisuudessaan itseni Jumalan käyttöön. Nyt jo tunnustan, että Jeesus on Herra ja kuollut myös minun syntisen puolesta mahdollistaen minulle iankaikkisen elämän Jumalan armokirkkaudessa!! Halleluja! Mutta saatana piinaa yötä päivää enkä pysty vastustamaan hänen antamiaan kiusauksia.
Rukoilkaa jos voitte..
T

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu