Neuvokaa joku nopeasti kasvava n 2 metriin nouseva aitakasvi. Marja-aronia ok, mut kun leikataan joka kevät niin kasvua 10cm vuodessa... Kiirus olisi:)
nopeasti kasvava aita
5
1053
Vastaukset
- taikinamarja
Taikinamarja (Ribes alpinum) on punaisia marjoja tuottava 80–160 cm:n korkuinen pensas. Se on erehdyttävästi punaherukan näköinen, mutta sen marjat ovat mauttomat. Taikinamarjaa kasvaa villinä Etelä- ja Keski-Suomen lehtometsissä, mutta sitä on käytetty myös koristekasvina. Siihen tulee keväällä lehdet hyvin aikaisin, joten se sopii esim. kevätsipulikukkaryhmien taustalle. Se sopii myös aita- ja aidannepensaaksi koska on nopeakasvuinen, hyvin leikkausta kestävä ja viihtyy sekä auringossa että varjossa
- tämän sivun
http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/artikkeli2.asp?id=89
tällä sivulla muutama hyvä :=) - ja pian
Kiitokset hyvistä vinkeistä ja vaivannäöstä. Eiköhän näistä jo löydy...jaa pian:)
- * * * * *
Istuta vielä astiataimina, ei tarvi leikatakaan.
- gfhf
Ruusupensaita on sellaisia, jotka kasvavat parissa vuodessa 3 metrisiksi ja niin tiiviiksi, että läpi ei näe eikä pääse. Pitää istuttaa monta tainta metrin välein ja hyvää maata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171534
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881357Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1481164- 671020
- 40990
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V113969Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.59945- 69924
- 97897
- 73881