ryhdy harjoittelemaan saappaanheittoa! Saappaanheitto herkistää reaktiokykyä ja parantaa lihaskuntoa. Saappaanheittokisoissa saa myös erinomaisia kontakteja mitä erilaisimpiin urheilupiireihin.
Tämä ajatuskulku noudattelee suomalaista kielenopiskelustrategiaa: jos haluat oppia maailmankieliä, ryhdy opiskelemaan ruotsia. Ruotsinkieli, jota puhuu pohjois-Euroopassa äidinkielenään vajaa 10 miljoonaa ihmistä, on kuulemma sukua valtakielille ja helpottaa kovasti niiden opiskelua, sitten jos niitä joskus pääsee lukemaan.
Tunsin kauan sitten voimanoston maailmanmestarin. Kysyin häneltä, onko Bullworker-nimisestä laitteesta hyötyä painonnostoa harjoiteltaessa. Hänen vastasi että painonnostokyky kehittyy painoja nostamalla.
Occamin partaveitsi: jos haluat oppia englantia, ryhdy opiskelemaan englantia.
Jos haluat formulakuskiksi
4
283
Vastaukset
- Suomen strategiaan,
sanoisin, että on ihan totta että joidenkin kielien opiskeleminen auttaa jonkun toisen saman alkuperän kielen oppimista. Uusien sanojen muistaminen on huomattavasti helpompaa, jos osaa jo jotain samankaltaista kieltä. Myös kieliopilliset seikat auttavat usein toinen toisiaan.
Tästä syystä monet ulkomaiset tuttavani kertovat suomen olevan niin vaikeaa, kun mistään muusta maailman kielestä (viroa lukuun ottamatta) ei ole hyötyä kieliopissa (sijamuodot yms.) tai uusien sanojen muistamisessa.on sukua esimerkiksi saksalle, ranskalle, espanjalle, italialle jne. Jos siis ryhtyy alun alkaen opiskelemaan englantia, saa ruotsinkielestä kuulemma tulevat synergiaedut ja oppii samalla todellisen maailmankielen. Esimerkiksi Ruotsissa on todella helppo asioida englanniksi.
- mandariinikiinaa
Sologdin kirjoitti:
on sukua esimerkiksi saksalle, ranskalle, espanjalle, italialle jne. Jos siis ryhtyy alun alkaen opiskelemaan englantia, saa ruotsinkielestä kuulemma tulevat synergiaedut ja oppii samalla todellisen maailmankielen. Esimerkiksi Ruotsissa on todella helppo asioida englanniksi.
niin pystyy jubaamaan surimman ihmisryhmän kanssa. Taidanpa lähteä kansalaisopiston kurssille.
- tärkeätä
Sologdin kirjoitti:
on sukua esimerkiksi saksalle, ranskalle, espanjalle, italialle jne. Jos siis ryhtyy alun alkaen opiskelemaan englantia, saa ruotsinkielestä kuulemma tulevat synergiaedut ja oppii samalla todellisen maailmankielen. Esimerkiksi Ruotsissa on todella helppo asioida englanniksi.
Myös auttaa jos on kiinnostunut ja motivoitunut opiskelemaan kieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573471Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472826Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482640Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572331Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561724
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241184