SUOMI-SOFFA

*****************

Risuja sinulle Suomi Soffan (Ideapark) tyly miesmyyjä.
Onneksi löysin sohvan ihan muualta!

9

3149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ikinä osta sieltä mitään

      Oli vain onni ettet sieltä ostanutkaan
      Heidän palvelu on todella huonoa ja törkeää
      Kerran ostin ja palvelu ei toiminut ja kauppaa eisaanut purettua ja vääränlaisen toivat pöydän ja tuolit eikä ikinä saanut vaihdettua sitä oikeaa minkä olin tilannut ja kuitissakin luki
      Se on kiero putiikki heillä kun ei oikein ole siellä sitä johtajaa joka pistäis järjestyksen asiat .myyjät voi temppuilla miten tahtoo vain siellä ja kestää todella pitkään ennenkuin saa ostamansa tavarat ja senjälkeen jos se on viallinen tai väärä et saa vaihdettua ja kauppaa ei voi purkaa eivät laita rahoja takaisin tilille
      Mikään muu huonekalufirma ei ole ollut noin huono
      Kiitokset pitä antaa esim Sotkan palveluun ja myyjille. Sotkassa myyjät on asintuntevia mukavia ja palvelu pelaa todella nopeasti
      Sieltä olen ostanut sitten sängyn ja sohvan ym Helsingissä on ainakin erityisen hienosti palvelu ja toimistus Sotkassa ja nopeaa.
      Myös isku on hyvä liike siellä myös hyvin toimii palvelu ja toimitus asiakkaalle ,sukulaiseni kanssa sieltä olin ostamassa hänelle huonekaluja todella kiva palvelu ja asiallinen

    • ps. ei ikinä enään suomisof...

      Ostimme laatusoffan suomisoffasta, samaten sängyn. Sänkymme tuli väärällä päädyllä ja jaloilla kaksi viikkoa myöhässä ja soffa neljä viikkoa myöhässä, viallisena ja epäkuntoisena.

      Soffassa mennyt puolapuu keskellä vuodemekanismia, oli valmiiksi poikki ja kangas oli osittain kokonaan kiinnittämättä. Samaten osa välilevyistä oli kokonaan ilman niittejä ja sovittujen paksujen tyynyjen sijasta, oli soffaan laitettu hyvin ohuet pehmusteet, mitkä tuntuivat istuessa läpi, joten käytännössä ei soffalla voinut istua normaalisti. Soffa meni taistelun jälkeen vaihtoon, mutta se tarvitsi kuluttajaneuvojaa ja uhkausta käräjöinnistä, samaten myyjien aktiivisuus laski nollaan kun kuulivat soffssa olevan näin paljon vikaa jo heti kotiin tuotuna. Samalla selvisi että myyjän mainostama soffa, käsityönä tietenkin oli osiltaan valmistettu virossa mutta koottu suomessa.

      Uusi soffa kuitenkin saatiin tilattua paksummilla pehmusteilla ja muka erikseen tarkistettuna. Nyt on kulunut 4 vuotta soffan saapumisesta ja selvisi että toinen tukipyörä on murtunut, rikkonut parketin ja samalla soffan kiinnitykset oli jätetty yhden ruuvin varaan, mitkä ovat sortuneet normaali istuma painosta ja lähteneet tästä syystä vuodemekanismin kiinnikkeistä.

      Sänky taas on 4 vuoden aikana pehmennyt siinä määrin ettei siinä voi suorassa nukkua, vaan löysistynyt ja heikko jousitus ei tue vartaloa läheskään normaaliin tapaan.

      Se että asia otettiin esille vantaan petikossa, oli jo farssi sinänsä. Kovalla sanalla kehoitettuna, meihin otettiin yhteyttä tehtyämme reklamaation, mutta äänen sävy oli jo puhelimessa syyttävä ja vastuuta laistava. Otimme kuitenkin yhteyttä kuluttajaneuvojaan jo toisen kerran saman firman vuoksi ja saimme hyvin tarkkaa infoa omista oikeuksistamme. Joten jos Suomisoffa ei ole halukas yhteistyöhön ja soffan heikon rakenteen takia aiheutuneiden vaurioiden korvaamisesta, niin asiamme tullaan puimaan käräjillä, jossa suomisoffalla ei ole juurikaan sanaa tässä tilanteessa!

      • ...huonokin palvelu:-)

        Kivasti tuntuu muillakin menevän ko. firman kanssa. Ostin sieltä nahkasohvan kotiintuotuna. Kantajat pudottivat parketille, mistä jäi jälki. Valitettavasti huomasin vasta, kun purin suojamuovit ja siirsin sohvan paikoilleen. Pakkaukset purettua huomasin myös että nahka oli halki. Reklamoituani asiaa ja lähetettyäni sähköpostilla kuvat, myymäläpäällikkö väitti, ettei nahka hajoa tuolla lailla ja olen itse veitsellä viiltänyt sohvan. Lisäksi kuljetusliikkeen henkilöt ovat kuulemma vuosia kuskanneet sohvia, eikä ole syyllisiä. Tulipa samalla ostettua 2 sohvaa suomisoffasta, ensimmäinen ja viimeinen. Pitää ottaa yhteyttä kuluttajaneuvojaan kun kerkiin...


      • Hyi että

        Olemme monta kertaa käyneet katselemassa sohvia ja yhden sängyn ostaneet. Kertaakaan emme ole jyväskylän suomi soffassa tavanneet ystävällistä myyjää!!


      • gospodin

        Sohvashopista Hyrylästä saat suomen heikoimman sohvakaluston.Jos et usko niin mene ja osta !


      • KaisaKpo
        gospodin kirjoitti:

        Sohvashopista Hyrylästä saat suomen heikoimman sohvakaluston.Jos et usko niin mene ja osta !

        Meille tuli eilen viallinen uusi sohva Kuopion Suomisoffasta. Otin yhteyttä sinne tänään ja sieltä pyydettiin käymään liikkeessä.
        Saimme isäni kanssa erittäin hyvää asiakaspalvelua! Rikkinäinen sohva palautettiin ja saimme tietenkin täyden hyvityksen siitä. Lisäksi toisesta erilaisesta sohvasta saimme hyvän alennuksen sekä suoja-aineen alle puoleen hintaan ja lisäksi saamme viel käyttää Suomisoffan pakettiautoa uuden sohvan viemiseen ja rikkinäisen tuomiseen! Mielestä ei mitään valittamista :) Että näin KUOPIOSSA!


      • Riviin
        KaisaKpo kirjoitti:

        Meille tuli eilen viallinen uusi sohva Kuopion Suomisoffasta. Otin yhteyttä sinne tänään ja sieltä pyydettiin käymään liikkeessä.
        Saimme isäni kanssa erittäin hyvää asiakaspalvelua! Rikkinäinen sohva palautettiin ja saimme tietenkin täyden hyvityksen siitä. Lisäksi toisesta erilaisesta sohvasta saimme hyvän alennuksen sekä suoja-aineen alle puoleen hintaan ja lisäksi saamme viel käyttää Suomisoffan pakettiautoa uuden sohvan viemiseen ja rikkinäisen tuomiseen! Mielestä ei mitään valittamista :) Että näin KUOPIOSSA!

        Huonekalutoimittajia vertaillaan http://www.huonekalureklamaatio.com/ sivulla. Tämä on hyvä keksintö!


    • J K

      VAI NIN

    • nko pokko

      pakkoko sitä halpis paskaa on ostaa ja vielä kyvyttömiltä myyjiltä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      580
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      482
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe