Nykykirkko ja laki

Suomen evankelisluterilainen kirkko halveksii yhteiskunnan normeja ja toimii avoimesti niitä vastaan kehottamalla seurakuntia antamaan turvapaikkoja karkotusmääräyksen saaneille laittomasti maassa oleskeleville.

Samaan aikaan kirkko alistaa maalliselle oikeudelle omien viranhaltijoidensa kanssa käytävät omantunnon kysymykset.

Kaikessa nykykirkon toiminnassa on helppohintaisen kansasuosion tavoittelun leima: se menee aina ali siitä missä aita on matalin.

"Tulee näet aika, jolloin ihmiset eivät siedä kuulla tervettä oppia vaan haalivat itselleen halunsa mukaisia opettajia kuullakseen sitä mitä kulloinkin mieli tekee." (2. Tim. 4:3)

6

317

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Gal. 1:10: Yritänkö minä tässä vaikuttaa ihmisiin? Tai kukaties Jumalaan? Pyrinkö olemaan ihmisille mieliksi? Jos vielä pyrkisin miellyttämään ihmisiä, en olisi Kristuksen palvelija.

    • vainoaa uskossaan

      vahvoja pappeja, jotka noudattavat Raamatun sanaa! Raamatun mukaan kirkossa ei voi olla papittaria!

    • Se on väärin

      Raamattuhan selkeästi kieltää homostelun.

      • jos kirkko hyväksyy

        mutta hyväksytkö sinä itsesi homona?
        No vakavasti jos puhutaan, niin toki luterilaisen kirkon pitää jatkaa natsien perinteitä eli homoille keskitysleirituomiot ja lobotomia kaupanpäälle, vai pitääkö? Onko kukaan ajatellut, mitä Kristus sanoisi tähän, Lutherin tuomion varmaan tiedämme. Mutta jos luterilaiset ovat kristittyjä, pitäisi ajatella Kristuksen opetusta eikä välittää niin paljon Lutheruksesta, vai ovatko lutherilaiset kristittyjä?
        Kuka tietää?


    • kiree muori

      Mieluummin otan vaikka väkivaltaisen juopon naapuriin.

    • Näin on näreet

      Muut uskonnot ovat saantanpalvontaa ja tämä pitäisi selkeästi tulla ilmi kirkon suhteissa muihin uskontoihin ja pakavaltioihin. Muille pitäisi selkeästi tuoda ilmi että ne palvovat vanhaa vihtahousua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe