Osaisiko joku kertoa miten toteutetaan standardin mukaisesti DIV-tagin tyylittelyt css:llä? Sivuja olen väsäillyt jo muutaman vuoden, ja nyt web2:n tultua standardit ovat muuttuneet, ja ainakin firefox ja ie7 ovat uuden standardin käyttäjiä... jos teen div-elementin sivulle, ja laitan vaikka tekstiä ja kuvia sen sisälle, niin edellä mainitut selaimet eivät pistä tekstiä tai kuvia sen div:in sisään vaan heittää ne sen div:in taakse. Olen kokeillut jo kaikennäköstä mutta eipä tunnu sisältö pysyvän siellä missä haluaisin.
Div eri selaimilla
3
545
Vastaukset
- Höpö.
..mitä tarkoitat?
Itselläni ei ole IE seiskaa, mutta ainakaan uusimman foxin sivujenymmärrys ei ole mihinkään entisestä muuttunut.
Eikös (x)html standardit ole ihan W3C:n samat vanhat standardit edelleen, käytännön erot html4:n ja xhtml 1:n välilä ovat varsin pienet. Vai tarkoitatko xhtml2:ta? Vai jotain muuta?
»miten toteutetaan standardin mukaisesti DIV-tagin tyylittelyt css:llä?»
No sille voidaan laittaa aivan tavalliset lohkoelementin määrittelyt. En varmaan oikein ymmärtänyt kysymystäsi.
»jos teen div-elementin sivulle, ja laitan vaikka tekstiä ja kuvia sen sisälle, niin edellä mainitut selaimet eivät pistä tekstiä tai kuvia sen div:in sisään vaan heittää ne sen div:in taakse.»
???
Kyllä div on edelleen pelkkä lohkoelementti jolla ei ole mitään erityistä tarkoitusta. Siksi sitä voidaan käyttää tavallisen lohkoelementin tapaan vaikkapa eri osien ryhmittelyssä (lohkoelementtinä sen sisälle saa laittaa myös muita lohkoelementtejä ja tietenkin myös inline-elementtejä).
Span on vastaava, mutta inline elementti, silläkään ei ole mitään muuta erityistä merkitystä. Käyttötarkoituksia sille voi keksiä itse.
Laittaisitko esimerkkiä millä tavalla elementit eivät pysy divin sisällä? - toinenkoodari
jään myös höpön lailla odottamaan hieman täsmennyksiä.
En nimiitäin ole myöskään havainnut DIVin käytön/toiminnan mitenkään muuttuneen uusilla selaimilla. CSS:n käyttö ei ole (X)HTML:ää eikä siis kuulu tälle palstalle vaan CSS-palstalle.
Kannattaa siis kysyä siellä ja kertoa sivun URL ynnä se, mitä on tarkoitus tehdä. Sitä ennen kannattanee tarkistaa sekä sivun HTML-merkkaus validaattorilla että CSS-koodin muodollinen oikeellisuus, ks.
http://jigsaw.w3.org/css-validator/
(koska noin 97,6 %:n todennäköisyydellä niissä on nyt virheitä).
”Web2” on markkinointipuhetta, jonka tarkoitus on mm. hämmentää ja sekoittaa, ja hyvin siinä on onnistuttukin. Mikään ”standardi” ei ole muuttunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703906Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813109Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462143Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232093Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341- 401270
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758