zyrtecia lapselle?

ollaan ulkomailla ja 2-v pojalla ollut pari viikko allergisia nappyloita iholla.

paikallinen laakari ehdotti antaa zyrtecia 1x10 tippaa 10 paivaa.

olisiko jollain kokemusta zyrtecista lapselle?
126164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ihan kotimaan lääkäri zyrtec tippoja kun puhkesi nokkosrokko n,2vuotiaalla

Äänestä

Heippa!

Meidän 2v pojalle määrättiin nestemäistä Zyrteciä itikoiden pistoihin. Nyt en tietenkään muista määrää, mutta muistaakseni tuoteselosteessa kerrotaan millimäärät mitä saa kunkin ikäiselle lapselle antaa. Tarkistapa asia sieltä (tosin en tiedä voiko annosmäärät olla eri maissa erinlaisia), tai voithan aina soittaa suomeen apteekkiin kysyäksesi neuvoa.
Meille ei ko lääkkeestä tullut mitään haittavaikutuksia, paransi kuitenkin vaivan.
JTML

Äänestä

Lääkäri määräsi hieman yli vuoden vanhalle,ohjeella 5 tippaa 2 kertaa päivässä allergiseen nuhaan...ja mehuun sekoitettuna, peittää lääkkeen maun näin. Ja tietysti voipi antaa nestettä lääkkeen oton jälkeen lisäksi. Saattaa väsyttää tuo lääke, joten varaudu siihen! : )

Äänestä

Meillä annettiin pienelle kovasti kutisevaan ihoon nestemäistä Ataraxia. Auttoi, mutta väsytti.

Äänestä
  • Tietääkö kukaan kuinka kauan voi lapselle (yli 5v.) antaa Zyrtecciä tai vastaavaa antihistamiinia?Meillä kärsitään nokkosrokosta läpi kesän,voiko antaa puolikkaan pillerin joka päivä parin kuukauden ajan?

    Äänestä

  • nokkosrokko kirjoitti:

    Tietääkö kukaan kuinka kauan voi lapselle (yli 5v.) antaa Zyrtecciä tai vastaavaa antihistamiinia?Meillä kärsitään nokkosrokosta läpi kesän,voiko antaa puolikkaan pillerin joka päivä parin kuukauden ajan?

    Oma lapsi on saanut lähes ympäri vuoden (nyt 10v.) allergialääkettä. Lääkärin ohjeistus oli: otatte silloin kun on oireilua ja pahimpaan alllergia aikaan joka pvä. Syön itsekin melkein ympäri vuoden.

    Äänestä

  • nokkosrokko kirjoitti:

    Tietääkö kukaan kuinka kauan voi lapselle (yli 5v.) antaa Zyrtecciä tai vastaavaa antihistamiinia?Meillä kärsitään nokkosrokosta läpi kesän,voiko antaa puolikkaan pillerin joka päivä parin kuukauden ajan?

    Jos oireita riittää koko kesäksi, kannattaa sen kanssa käydä jo lääkärissä. Saat sieltä selkeät ohjeet ja reseptin lääkkeisiin. Yleensä laakkeet ovat reseptillä ostettuina hiukan edullisempia. Sitäpaitsi on ihan hyvä tutkituttaa, mikä oireet aiheuttaa.

    Äänestä

on hieman eri. Eli 5 v poikamme saa tippoja aamuin illoin 5. Eli tuon 10 yhteensä vuorokaudessa. 1½-vuotiaalle olen antanut 2-3 tippaa kerran pari vuorokaudessa tarpeen mukaan.

Äänestä

monenlaiseen allergiaoireiseen vaikuttava (iho, silmät, nenä jne) vaikuttava ja kallein(?) kaikista antihistamiineista. Meillä käytetty alkuajoista lähtien kun on tullut markkinoille (noin 10 vuotta) säännöllisen epäsäännöllisesti. Silloin kun meillä on oltu pieniä ei zyrteciä vielä ollut ja käytettiin bricanyliä nesteenä.

p.s. monesti voi yrittää selvittää mikä tämän allergisenoireilun aiheutti, jos esim. ruoka-aine, pesuaine, vaatemateriaali, eläin tms on aiheuttajana. Silloin tätä oreiden aiheuttajaa voi yrittää välttää niin ettei tarvitse turvautuakaan lääkkeisiin. Selvittely voi vaatia pientä salapoliisityötä.....

Äänestä
  • pikkasen edullisempi vaan.

    Äänestä

  • Itse asiassa Zyrtec ei ole niitä tehokkaimpia. Siitä on kehitetty joku tehokkaampi versio, en muista nyt nimeä. Aikuisille sitä saa käsikaupastakin.

    Ja lapsille käytettävistä antihistamiineista ainakin Aerius on tehokkaampaa kuin Zyrtec. Aika uusi tuokin. Pitkään allergiaelämää eläneenä kuulin siitä ensimmäisen kerran reilu vuosi sitten.

    Äänestä

Meillä poika 5 v saa nestemäistä Zyrteciä hyttysten tms puremiin. Zyrtec väsyttää poikaa ihan tolkuttomasti (nukahtaa jos jää paikalleen istumaan), mutta sekin on parempi kuin puremista seuraavat oireet (kuume, kivut, turvotus, tulehdukset)...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


samich kirjoitti:

ollaan ulkomailla ja 2-v pojalla ollut pari viikko allergisia nappyloita iholla.

paikallinen laakari ehdotti antaa zyrtecia 1x10 tippaa 10 paivaa.

olisiko jollain kokemusta zyrtecista lapselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu