Yleistä ateistien piireissä?
Onko itsemurha
........................
17770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tilastoja uskontokuntiin kuuluvista tai niihin kuulumattomista eikä heidän tekosistaan ei juuri tehdä, mutta ateistilla on tietysti yksi ongelmavyyhti vähemmän syitä tehdä itsemurha ja lisäksi ateisteilla on ainakin Yhdysvaltain tilastojen mukaan (jossa siis näitä tilastoja pidetään) aivan oleellisesti vähäisempi riski joutua lain kanssa tekemisiin.
Pääsääntöisesti jenkeissä huumeet, jengit, olematon koulutus, linnatuomiot ja epäsosiaalisuus eivät ole ateistien ongelmia. Ero on niin järkyttävä, että siitä ollaan oltu jenkkimedioissa varsin hiljaa.
ne ovat uskovaisten ongelmia.
asiaa kontekstista jossa on kyseessä koko helahoito. Siis ne jotka jumaluuksien olemassaolosta kiinnostuneita ovat.
Eli onko itsemuraha yleistä uskonnollisissa piireissä, mukaanlukien ateistit. Ateistit sentakia, koska hekin ovat kantaaottava porukka.
"hihhuli on hihhuli"
-steissin pena-
Jos lähdettäisiin siitä, että on pitänyt perustaa järjestö Uskontojen Uhrit ry., niin kuvittelisi itsemurhien olevan yleisempää uskovien (tai ainakin heidän uhrien) keskuudessa.
Ateismin Uhrit -yhdistystä ei tietääksenä ole edes yritetty rekisteröidä :)
Tietysti voisi ajatella, että ateistin itsemurhaa ei pitäisi jarruttaa pelko synnin tekemisestä ja helvettiin joutumisesta. Olisiko kynnys siis alhaisempi kuin uskovalla?
Kaiken kaikkiaan minun mielestäni jokainen saa lopettaa päivänsä oman mielensä mukaan ihan juuri silloin kuin "huvitaa", kunhan ei mene tekemään sitä muiden työpaikoille (esim. rekan tai junan eteen)
"Ateismin Uhrit -yhdistystä ei tietääksenä ole edes yritetty rekisteröidä :)"
En tosin ole kuulut myöskään Matemaatikkojen Uhrit - yhdistyksestä.
"Kaiken kaikkiaan minun mielestäni jokainen saa lopettaa päivänsä oman mielensä mukaan"
Onko edes moraalisesti haiskahtavaa?
jos tappaisin lapsiltani vanhemman, eli itseni.
Ei ole mitään haluakaan tehdä itsaria, mutta jos elämäni muuttuisi vaikeaksi, niin se pitäisi vain kestää.
>Onko edes moraalisesti haiskahtavaa?<
Millä tavalla?
Varmaan näin.
Jokainen saa tehdä päätöksensä itse. Mille asialle laittaa sitten painoa puolesta tai vastaan, niin sekin lienee ihan henk.koht. asia.
Tavan saat ihan itse päättää.
tietoo itsemurhien yleisyydestä ateistien keskuudessa...miksi kysyt? Meinaatko,et olisimme epätoivoista porukkaa?
Ajattelin vaan, että onko siinä yleensäkään eroa uskovaisten tai muidenkaan kanssa.
sen verran,että rakastan elämää kaikkine ylä ja ala mäkineen niin paljon,etten tappaisi itseäni...pitää elää ystävien iloksi ja vihamiesten harmiksi..kuuluu sanonta. :)
Jos taas olisi ihan pakko valita kumpi parempi,annanko oman elämäni vai jonkun rakkaimmistani kuolla,niin vastaus on helppo...
...minä mieluummin kuin kukaan rakkaimmistani.
Yllättävän monet antaisi oman henkensä rakkaittensa puolesta.
En ole sitä yleisesti itse tehnyt...
Mutta WTC:tä päin lentäneet urhot eivät muuten ainakaan olleet ateisteja.
"Mutta WTC:tä päin lentäneet urhot eivät muuten ainakaan olleet ateisteja."
Sä et ilmeisesti taidakkaan olla mikään salaliittoteoria kaveri.
Kysäses agneistilta, että ketkä noihin taloihin oikein törmäs..rupee siit sit vetelee piuhoi.
Ps. jos krisseleihin jäät..hah
hyvin on vaikea tuohon vastata. läheltä seuranneena voisin sanoi että itsemurhat ovat yleisiä ja kaikki tietämäni ovat kyllä olleet kristittyjä.
se on kuitenkin sellainen asia että sillä EI pidä leikkiä(ei edes vahingossa) ja joku vitun uskonto/uskonnottomuus siihen ei kyllä vaikuta millään lailla.
Ettei siihen välttis uskonto vaikuta.
Veikkaisin että eutanasia olisi paljon hyväksytympää ateistien keskuudessa ja ilmeisesti tutkitusti onkin. Ateistit tuskin helpolla uhraa tätä meidän ainoata elämää :P Uskonnolliset ehkä enemmän,kun nehän odottaa taivasta hmm?
Itse olen miettinyt, että en koskaan tekisi,vaikka yleensä hyväksyn jos joku tekee..Jos oma elämä menee ihan vituksi niin sen voisi sitten omistaa muille, vaikka jonnekin Afrikkaan auttamaan..Tai hommaa sikana niitä kissoja..:P