Terveisiä Iranista.
Iran, kuten tiedämme on muslimivaltio, jossa noudatetaan puhdasta "rauhaa rakastavaa" islamia. Rauhaa rakastavaan rakkauden uskontoon kuuluu myös välittäminen toisten tekemisistä, poliisi usein osoittaa kiinnostuksensa sharia lain rikkojiin välittömästi. Parin vuoden aikana on julkisesti teloitettu useita satoja ihmisiä, eräiden tietojen mukaan jopa tuhansia. Sillä usein vain pääkaupungin, Teheranin tapauksista saadaan tietoa ihmisoikeus järjestöille.
Tuhansia ihmisiä ruoskitaan vuosittain julkisilla paikoilla, eikä alaikäisten teloituksetkaan ole harvinaisia. Sharia lakia seurataan varsin kirjaimellisesti, kuten kunnon muslimien kuuluu seurata. Kuvassa Saeed Ghanbari vastaanottaa 80 raipaniskua alkoholin juomisesta ja avioliiton ulkopuolisesta seksistä. Samanlaisen tuomion saa myös raamatun hallussapidosta Iranissa. Tänä vuonna Amnestyn tietoon on tullut 120 julkista teloitusta, hirttämistä tai kivitystä. Naiset usein kivitetään ja miehet hirtetään, tämä on rauhan uskontoa, islamia parhaimmillaan. Jos se meidän Astrid Thors seuraisi uutisia, lukisi koraanin ja opettelisi historiaa, niin Suomeen ei varmasti päästettäisi ainoatakaan Iranin tai Irakin kansalaista pakolaiseksi.
Mielestäni turvapaikkaa tarvitsevat korkeintaan alueelta paenneet kristityt, ainoatakaan muslimi sharia lakeineen ei Suomeen kaivata.
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=477088&in_page_id=1770
Iran, kuten tiedämme on muslimivaltio, jossa noudatetaan puhdasta "rauhaa rakastavaa" islamia. Rauhaa rakastavaan rakkauden uskontoon kuuluu myös välittäminen toisten tekemisistä, poliisi usein osoittaa kiinnostuksensa sharia lain rikkojiin välittömästi. Parin vuoden aikana on julkisesti teloitettu useita satoja ihmisiä, eräiden tietojen mukaan jopa tuhansia. Sillä usein vain pääkaupungin, Teheranin tapauksista saadaan tietoa ihmisoikeus järjestöille.
Tuhansia ihmisiä ruoskitaan vuosittain julkisilla paikoilla, eikä alaikäisten teloituksetkaan ole harvinaisia. Sharia lakia seurataan varsin kirjaimellisesti, kuten kunnon muslimien kuuluu seurata. Kuvassa Saeed Ghanbari vastaanottaa 80 raipaniskua alkoholin juomisesta ja avioliiton ulkopuolisesta seksistä. Samanlaisen tuomion saa myös raamatun hallussapidosta Iranissa. Tänä vuonna Amnestyn tietoon on tullut 120 julkista teloitusta, hirttämistä tai kivitystä. Naiset usein kivitetään ja miehet hirtetään, tämä on rauhan uskontoa, islamia parhaimmillaan. Jos se meidän Astrid Thors seuraisi uutisia, lukisi koraanin ja opettelisi historiaa, niin Suomeen ei varmasti päästettäisi ainoatakaan Iranin tai Irakin kansalaista pakolaiseksi.
Mielestäni turvapaikkaa tarvitsevat korkeintaan alueelta paenneet kristityt, ainoatakaan muslimi sharia lakeineen ei Suomeen kaivata.
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=477088&in_page_id=1770
Vastaukset 12
Vanhimmat
sitten kuin vanhassa testamentissa.Aivan samat toiminnot.Kivityskin on varmaan siitä kirjasta opittu.
vaikka niin olisikin, katsos länsimaissa ei toimita vanhan testamentin mukaan, vaan ainoastaan siellä ja muualla islamilaisessa maailmassa.
siitähän se koraani on alkujaan kopsattu.
Israelin uskonto kyllä perustuu vanhaan testamenttiin.Kivitys on kyllä sivistyksen mukana poistettu.
muslimit panevat merkille että suomi onkin erilainen valtio kuin muslimimaa josta tulivat.
Sitten aloittavat vinkumisen ja kihisemisen siitä kuinka suomi pitäisi muuttaa muslimiystävällisemmäksi ja samanlaisemmaksi kuin valtio josta tulivat.
Minun mielestäni vaatimus on OK.
Pitäisi vain etsiä oikein iso soramonttu, jonka voisi aidata. Hirttäkööt ja katkokoot kauloja toisiltansa siellä. Suojassa suomalaisten pahalta maalliselta kulttuurilta.
Jenkeissä vartijat ja toiset vangit hakkaavat vankeja jatkuvasti, vangit joutuvat myös alati raiskatuksi ja monin tavoin alistetuksi. Vankilajärjestelmä on tehty sellaiseksi.
mutta ota huomioon se on siellä(USA) laissa kiellettyä. Ja on ihan oikein jos vankila on pelottava paikka, sillä jotain muuta on täytynyt tehdä kuin harrastaa salaa seksiä tai vaikkapa juoda alkoholia saati sitten pukeuta väärin. Ja jos siellä vartija jää kiinni vangin pieksemisestä niin hänet tuomitaan.
Mutta jotainhan sen musliminkin oli taas keksittävä, naurettavaa, tajuatko Iran vs Jenkkien vankila? Todella hyvin vedetty miten osasitkin?
buahhaahahahahahahaaaaaaaaaaaaaa
Selityksesi on täysin naurettava. Ei sillä ole ihmisten kannalta mitään merkitystä, mitä ovat lait, vaan mitä on käytännön elämä. Jos lakien toteutumista ei valvota riittävästi, niillä ei ole merkitystä, monesti voi olla jopa niin, että lakien rikkominen jossain suhteessa on maan tapa, kuten jenkeissä nämä vankilaolot. Ihmisoikeusvaltiossa myös vangeilla on ihmisoikeudet, heidän kuuluu saada tuomioistuimen määräämä rangaistus, ei muuta. Yksilön kannalta on ihan sama, hakataanko häntä laillisesti vai laittomasti vartijoiden ja toisten vankien taholta, jos toiminta on yhtä yleistä ja sen uhriksi joutuminen yhtä todennäköistä sekä mielivaltaista. Jenkkivankiloiden käytäntö on kaikkien tiedossa myös USA:ssa, mutta sille ei haluta tehdä mitään, eikä siihen puututa.
Yhdysvallat on syyllistynyt Punaisen Ristin mukaan Irakissa laajamittaisiin kidutuksiin, joiden uhreista jopa 90% on ollut syyttömiä mihinkään rikoksiin, heidät on vangittu sattumanvaraisesti. USA:n tiedustelupalvelu rikkoo monien, myös länsimaiden lakeja kidnappaamalla ihmisiä ympäri maailmaa ja viemällä heidät kidutuskeskuksiinsa. Italia on vaatinut CIA:n agentteja luovutettavaksi tuomiolle Italiaan kidnappauksista, mutta USA ei tietenkään heitä luovuta, ovathan agentit saaneet toimeksiantonsa USA:n hallinnolta, siis rikoksiin ihmisyyttä ja muiden maiden lakeja vastaan.
USA:ssa voi joutua vankilaan myös syyttömänä, kuten missä tahansa maassa, vaikka asiaa tutkittaisiinkin, joten sitäkin suuremmalla syyllä myös vankien ihmisoikeudet on turvattava. Alkoholi on USA:ssa laillinen huume, Hollannissa ja joissakin muissa maissa kannabis on laillinen huume. Tutkimusten mukaan jälkimmäinen ei ole ensimmäistä pahempi, joten Iranin alkoholin kieltävä laki ei ole sen julmempi kuin USA:n huumeiden käytön kieltävä laki. USA:ssa voi joutua sen julmaan vankilajärjestelmään rikkomalla tuota lakia, vaikkei aiheutakaan kenellekään ulkopuoliselle mitään. USA:ssa on myös joutunut kautta vuosikymmenien vankilaan poliittisen mielipiteen vuoksi, siis sananvapauden vuoksi.
haukkua jenkkilää, oletkos kenties muslimi jos olet niin miksi olet täällä vääräuskoisten joukossa, eikös olisi parempi elellä niillä omilla mailla ja omilla lailla. Kerroppas samalla niistä muslimimaiden ihmisoikeustilanteista ja vertaapa niitä vaikkapa sinne jenkkilään niin kummassakohan se tilanne on parempi kuinkas noissa muslimimaissa saa harrastaa muita uskontoja, ainiin mutta sullehan tässä taas riittää se että sehän on siellä laissa kiellettyä vaikka käytäntö olisikin ihan toinen, mutta ´niinhän se on että muslimi soveltaa aina itseensä sitä mikä on edullisempaa.
Vai on selitykseni naurettava, kumpikohan on naurettavaa verrata irania jenkkivankiloihin ja samalla puhua ihmisoikeuksita vai se että myöntää tosiasian etta muslimit viis veisaavat mistään ihmisoikeuksista.
Kumpaan muuttaisit mieluummin sinne iraniin vaiko jenkkilään, sillä aika moni muslimi on valinnut sen suuren saatanan sillä väestöstä 0,6% on muslimeita ja se on 300 000 000 paljon se. kuinkas on mahdollista että asuu maassa jota vihataan omien keskuudessa aivan valtavasti ja jota syytetään jos jonkinlaisista ihmisoikeusloukkauksista ja kuitenkin maa on maa jonne kaikkein eniten ihmiset haluavat ja jossa on kaikkein eniten siirtolaisia niin laittomia kuin laillisiakin. Joten turha alkaa höpöttämään mitään laeista kyllä niitä lakeja siellä yritetään kaikin tavoin valvoa, meinaatko että suomen vankiloissa ei tapahdu rikoksia?
Oletko muuten ihan oikeesti tuollainen?
ja uskot myös tämän.
"Muslimille Koraani on ihmisoikeuksien Magna Charta". Ei voi muuta kuin nauraa?
http://www.ihmisoikeudet.net/Filosofia/filosofia_3_2.html
Mutta tätähän sinä et usko?
http://www.europa.eu/bulletin/fi/200210/p102004.htm
vertaapa vielä näitä
http://www.formin.fi/public/default.aspx?contentid=68741&nodeid=34371&contentlan=1&culture=fi-FI
http://www.formin.fi/public/default.aspx?contentid=70714&nodeid=34406&contentlan=1&culture=fi-FI
Ketkäköhän ovat aiheuttaneet sen että jokaisen lentokoneella matkustavan ihmisen ihmisoikeudet on ajettu alas syynätään ja puunataan niin tarkasti että ihan alkaa välillä ihan vituttamaan, ettei vain oli olleet taas muslimit asialla.
Jos pitäisi valita, kummassa ennemmin asuisin, niin ilman muuta Iranissa. Siellä on turvallista, ihmiset ovat todella ystävällisiä ja vieraanvaraisia. Minun elämäntavoillani minulla ei olisi siellä mitään ongelmia. En todellakaan menisi jenkkilään, jossa käytetään puolet maailman huumeista ja jossa muutenkin vallitsee kaikkinainen rikollisuus ja turvattomuus.
"Ketkäköhän ovat aiheuttaneet sen että jokaisen lentokoneella matkustavan ihmisen ihmisoikeudet on ajettu alas syynätään ja puunataan niin tarkasti että ihan alkaa välillä ihan vituttamaan"
Tuollaista ei olisi, elleivät jenkit olisi tappamassa muita kansoja milloin missäkin ja ryöstämässä heidän luonnonvarojaan, johan se on joka uutistuutista tullut esille, että USA:n toimet ovat lisänneet ja lisäävät terrorismia moninkertaiseksi.
Jenkit polkevat kaikkia ihmisoikeuksia lokaan harjoittamalla kidutuksia, kidnappauksia kokonaisia kansanmurhia (Vietnam myrkytys, Irak myrkytys), ryöstämällä muiden maiden luonnonvaroja ym. Kaikki todistettuja juttuja.
saddamhan ei tappanut ketään Kuwaitiakaan ei olisi ilman jenkkejä enään olemassa, Afganistanissakin talibaanitkin oikein elivät juuri niin kuin kunnon ihmisoikeusvaltion kuuluukin.
http://www.rationalistinternational.net/article/2005/20050509_fi_1.html
Jenkeissä sentään kaikilla ihmisillä on ihmisarvo siis todellakin arvo jota muslimaissa ei ole puolillakaan väestöstä(naiset).
Laitappa linkkejä noista todistetuista jenkkien ihmisoikeusrikkomuksista ja vertailepa niitä vaikka iran harjoittamiin ihmisoikeurikkomuksiin.
Sinäkin olet varmaankin valmis vaikkapa kaappaamaan lentokoneen kunhan vain saisit tapettua mahdollisimman monta jenkkiä, ei ole väliä ovatko he lapsia tai vanhuksia. Olette te kyllä ihme sakkia kun opetatte lapsillennekin heti ensimmäiseksi murhaamisen ja tappamisen tai jotain mikä vahingoittaisi länsimaalaisia vääräuskoisia, vai onko se teistä niin coolia kun 5vuotias iranilaispoika huutaa länsimaiden uutisissa kuolemaa usa, tai sitten se kun huntupäiset vanhat muummot tanssivat nauravat ja laulavat kun muutama länsimaalainen saatiin taas surmattua itsemurha pommittajien toimesta. Ja kaikki ovat aina siviilejä, ainoastaan sillä erolla länsimaisiin siviileihin että heillä on käsissään rynnäkkökiväärit eli ovat aseistettuja siviilejä, piileskellään lasten helmoissa ja sitten valitellaan kun taas kuoli niin ja niin monta lasta.
http://www.msnbc.msn.com/id/4944094/
http://www.commondreams.org/headlines04/0507-06.htm
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id50113.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4619377.stm
http://hrw.org/english/docs/2006/09/06/usdom14139.htm
"Jenkeissä sentään kaikilla ihmisillä on ihmisarvo siis todellakin arvo jota muslimaissa ei ole puolillakaan väestöstä(naiset)."
Ja paskat. Jenkeissä lähes 50 miljoonaa ihmistä on jätetty sairausvakuutuksen ulkopuolelle, heillä ei todellakaan ole ihmisarvoa, vaikka yhteiskunnalla olisi varaa huolehtia heikoimmistaankin.
New Orleansin myrskyn kohdatessa USA:n hallinto jätti köyhät oman onnensa nojaan myrskyn kouriin, tuhannet tai kymmenet tuhannet, jotka olisivat HALUNNEET lähteä alueelta, eivät PÄÄSSEET, koska USA:n hallinto jätti heidät HEITTEILLE, kun ei järjestänyt evakuointi KULJETUKSIA.
"Sinäkin olet varmaankin valmis vaikkapa kaappaamaan lentokoneen kunhan vain saisit tapettua mahdollisimman monta jenkkiä, ei ole väliä ovatko he lapsia tai vanhuksia."
Tuollaisilla kommenteilla osoitat vain äärimmäistä ennakkoluuloista tyhmyyttä. Olen vain kriittinen USA:n hallintoa kohtaan sen tekemien rikosten vuoksi ja sen vuoksi, että se pyrkii ryöstämään muiden maiden luonnonvaroja ja on valmis tappamaan noiden maiden kansoja surutta, ajamaan maat täyteen sekasortoon. Saddamin hallinto oli julma, mutta USA:n vallattua maan koko Irak on lähes tuhottu ja ajettu täyteen sekasortoon.
Moitit kovasti, kuinka mummot tanssivat Irakissa ruumiiden äärellä, kun itsemurhapommittaja on räjäyttänyt muutaman länsimaalaisen, jotka kenties ovat amerikkalaisia sotilaita. Se puoltaa selvityksiä, joiden mukaan ylivoimainen enemmistö irakilaisista vastustaa miehitystä. Kysymys kuuluukin, mitä helvettiä USA tekee Irakissa, kun se ei ole saanut siellä aikaan kuin epäjärjestystä, tuhoa ja kuolemaa? Vastauskin on selvä, öljy.
Jollei taustalla olisi himo Irakin öljyvaroihin, mitä syytä olisi olla maassa, jossa mummotkin tanssivat kuolleen miehittäjän äärellä ja jossa kansa vastustaa miehittäjän läsnäoloa.
Sen sijaan USA:n vetäytyminen ei enää oikeudenmukaisuuden nimissä riittäisi, sen pitäisi maksaa Irakille satojen miljardien korvaukset aiheuttamistaan tuhoista.