Urho, veteraanit ja NL

makarainen

Onko kaukaa haettu ajatus, että NL saattoi Urhon antaa ymmärtää, että hänen ei tule osoittaa Suomen sotaveteraaneille minkäänlaista kunnioitusta?
Ja Urho teki sen, mikä miehen oli tehtävä, että välit säilyisivät hyvinä?
Niinhän on kerrottu, että Urho ajatteli Suomen parasta totellessaan rahoittajaansa ja tukijaansa.

8

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi Neuvostoliitto olisi halunnut, että Urho Kekkonen rajaa valtaosan suomalaismiehistä, myös ne, joiden kanssa hän oli päivittäin tekemisissä, kunnioituksen ulkopuolelle? Sitä paitsi kunnoittihan Neuvostoliitto itsekin sotaveteraanejaan.

      Se oli tosiaan aikaa, jolloin sotaveteraanit päättivät enemmistöllään itse, millaista politiikkaa Suomessa harjoitetaan ja ketkä sitä johtavat. Minkäänlaista ristiriitoja varsinaisissa sotaveteraaniasioissakaan en Kekkosen ja veteraanien välillä muista olleen.

      • Mitä menitte

        Miksi Neuvostoliitto olisi halunnut, että Urho Kekkonen rajaa valtaosan suomalaismiehistä, myös ne, joiden kanssa hän oli päivittäin tekemisissä, kunnioituksen ulkopuolelle?
        ----

        Ehkä siksi, että NL halusi ylläpitää Kekkosen taipuvaisuuden avulla tiettyä kuvaa Suomessa sodan syistä ja syyllisistä.


    • käpykaartilainen

      tälläisia utelee.

      Kekkonenhan kunnioitti ja arvosti suuresti sotiemme veteraaneja.

      Samoin kuin maalailiitto eli keskusta.

      Mistä helvetistä sinä tuollaisia ajatuksia olet päähäs saanut.

      Kyllä Kekkonen ei tuollaiseen ,noin alhaiseen tekoon olisi suostunut vaikka olisi ollut hänen henkensä kysymyksessä.

      Urkin jälkeenhän suomessa ei Presidenttiä ole ollutkaan.
      On ollut vain sak:n mannekiineja.

      • ...

        Takinkääntäjän jälkeen on ollut vain sellaisia presidenttejä, joiden valintaan ei ole tarvittu Neuvostoliiton apua.


    • Urho Kaleva Kekkonen siirtyi Neuvostoliiton kätyriksi jatkosodan ollessa vielä kesken.

      Urho Kekkonen ihaili silloista Neuvostoliiton johtajaa Josef Stalinia. Tästä hyvä todiste on Kekkosen radiopuhe Stalinin kuoleman jälkeen. Korneinta on, että erityisesti Kekkonen ylistää Stalinin 30-luvun tekoja. Silloinhan Stalin syyllistyi kansanmurhaan.

      Ohessa linkki Kekkosen irvokkaaseen puheeseen, joka selventää myös sitä miksi Kekkonen halveksi suomalaisia isänmaan puolustajia:

      http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F01068_3

      • Osmium

        Yle esittää sitä niin kovin harvoin...

        Olisi se niin somaa, kun kepuänkyrät Ylessä lähettäisivät sen joskus, vaikkapa Ajankohtaisessa Kepusessa...


      • Niinpä niiN

        Kekkonen oli ryssän kätyri.


    • historioitsija

      Väinö Leskisenkin rehabilitaation yksi Kekkosen asettama ehto oli, että Väiski tuomitsee veteraanit. Ja niin teki, siis veteraanit yleensä eikä vain asevelisosialistit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      618
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      159
      497
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    Aihe