Onko kaukaa haettu ajatus, että NL saattoi Urhon antaa ymmärtää, että hänen ei tule osoittaa Suomen sotaveteraaneille minkäänlaista kunnioitusta?
Ja Urho teki sen, mikä miehen oli tehtävä, että välit säilyisivät hyvinä?
Niinhän on kerrottu, että Urho ajatteli Suomen parasta totellessaan rahoittajaansa ja tukijaansa.
Urho, veteraanit ja NL
8
248
Vastaukset
Miksi Neuvostoliitto olisi halunnut, että Urho Kekkonen rajaa valtaosan suomalaismiehistä, myös ne, joiden kanssa hän oli päivittäin tekemisissä, kunnioituksen ulkopuolelle? Sitä paitsi kunnoittihan Neuvostoliitto itsekin sotaveteraanejaan.
Se oli tosiaan aikaa, jolloin sotaveteraanit päättivät enemmistöllään itse, millaista politiikkaa Suomessa harjoitetaan ja ketkä sitä johtavat. Minkäänlaista ristiriitoja varsinaisissa sotaveteraaniasioissakaan en Kekkosen ja veteraanien välillä muista olleen.- Mitä menitte
Miksi Neuvostoliitto olisi halunnut, että Urho Kekkonen rajaa valtaosan suomalaismiehistä, myös ne, joiden kanssa hän oli päivittäin tekemisissä, kunnioituksen ulkopuolelle?
----
Ehkä siksi, että NL halusi ylläpitää Kekkosen taipuvaisuuden avulla tiettyä kuvaa Suomessa sodan syistä ja syyllisistä.
- käpykaartilainen
tälläisia utelee.
Kekkonenhan kunnioitti ja arvosti suuresti sotiemme veteraaneja.
Samoin kuin maalailiitto eli keskusta.
Mistä helvetistä sinä tuollaisia ajatuksia olet päähäs saanut.
Kyllä Kekkonen ei tuollaiseen ,noin alhaiseen tekoon olisi suostunut vaikka olisi ollut hänen henkensä kysymyksessä.
Urkin jälkeenhän suomessa ei Presidenttiä ole ollutkaan.
On ollut vain sak:n mannekiineja.- ...
Takinkääntäjän jälkeen on ollut vain sellaisia presidenttejä, joiden valintaan ei ole tarvittu Neuvostoliiton apua.
Urho Kaleva Kekkonen siirtyi Neuvostoliiton kätyriksi jatkosodan ollessa vielä kesken.
Urho Kekkonen ihaili silloista Neuvostoliiton johtajaa Josef Stalinia. Tästä hyvä todiste on Kekkosen radiopuhe Stalinin kuoleman jälkeen. Korneinta on, että erityisesti Kekkonen ylistää Stalinin 30-luvun tekoja. Silloinhan Stalin syyllistyi kansanmurhaan.
Ohessa linkki Kekkosen irvokkaaseen puheeseen, joka selventää myös sitä miksi Kekkonen halveksi suomalaisia isänmaan puolustajia:
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F01068_3- Osmium
Yle esittää sitä niin kovin harvoin...
Olisi se niin somaa, kun kepuänkyrät Ylessä lähettäisivät sen joskus, vaikkapa Ajankohtaisessa Kepusessa... - Niinpä niiN
Kekkonen oli ryssän kätyri.
- historioitsija
Väinö Leskisenkin rehabilitaation yksi Kekkosen asettama ehto oli, että Väiski tuomitsee veteraanit. Ja niin teki, siis veteraanit yleensä eikä vain asevelisosialistit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412034- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40789
- 14780
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637