Joku on asentanut koneelle törkeäkön aloituskuvan. Kuva ilmestyy kirjautmisen jälkeen lähes välittömästi työpöydän keskelle, mutta häviää sitten, kun työpöydän kuvakkeet ilmestyvät. Sama kuva ilmestyy, kun kirjautuu ulos. Kuva tulee esille vain tietyllä käyttäjällä. Minkälaisen polun päässä kuva voisi olla? Kyse ei ole näytön asetuksista löytyvistä taustakuvista. Miten kuvan saa pois?
Miten kuva pois win 2000 kirjautumisvaiheesta
2
355
Vastaukset
- Ehkäpä näin
Kun tuo käyttäjä on kirjautuneena koneelle, valitse näytön taustakuva-asetuksista jokin bittikarttatiedosto (*.bmp) taustakuvaksi ja hyväksy. Käynnistä tämän jälkeen näytön asetukset uudelleen ja valitse varsinaisena taustakuvana käytettävä kuva. Tuo bittikarttakuva näkyy nyt käynnistettäessä ja sammutuksessa hetken aikaa, ennenkuin active desktop ehtii käynnistyä näyttämään varsinaisen (*.jpg) taustakuvan. Tällähän käynnistettäessä käytettävä kuva vain vaihdetaan, toinenkin kuva yhä koneella säilyy. Oletuspolku, mistä taustakuvat löytyvät on C:\WINNT\Web\Wallpaper (ainakin englantilaisessa 2000:ssa). Sieltä ainakin voit katsoa löytyykö poistettavaksi tarkoitettua kuvaa. Sinne voit myös tallentaa jonkun kuvan bmp-muodossa, ellei sellaista siellä valmiina ole.
- nimimerkki
Sekin kannattaa koittaa auttaako active desktopin päältä pois laitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161