helppiä alkajalle?

Kesän jälkeen jäi pari tuhatta euroa ylimääräistä ja ajattelin että ne voisi jollain tapaa sijoittaa kun ei ole nyt tarvetta käyttää niitä.
Arvioisin että vähintään pari vuotta voisin pitää rahoja jossakin, mutta mahdollisesti pidempääkin. Opiskelijana ei vaan osaa niin tarkasti tulevaisuutta hahmottaa vielä.

Mutta niin, mihin olisi järkevä sijoittaa? (mainittakoon vielä etten sijoittamisesta tiedä yhtikäs mitään).
Pientä riskiä saisi olla mukana. Joku rahasto kenties? (olen nordean asiakas).

kiitoksia
91481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos tuo pari vuotta on tosiaan "vähintään", eli tarvittaessa vaikka 7 vuotta, niin osakerahastot voivat olla ihan hyvä ratkaisu. Paras tietysti olisi, että voisit laittaa sen pari tonnia pesämunaksi ja sijoittaa säännöllsesti hieman lisää.

Jos luulet, että tarvitset rahoja todennäköisesti parin vuoden päästä, niin sitten korkorahastoon. Tai sitten sijoitat osan korkoon ja osan osakkeisiin.

Äänestä
  • Nordealla on runsas osakerahastovalikoima ja 40% kaikista rahastosijoituksista.

    Melkein kaikissa Nordean rahastoissa on iso siivu pankkiosakkeita, mikä vakauttaa rahastoja. Toisaalta ne eivät anna huipputuottoakaan samasta syystä.

    Jos pitäisi valita Nordean osakerahastoista, valitsisin pari osakerahastoa:

    Nordea Nordia (kasvu), sijoittaa isoihin pohjoismaisiin yhtiöihin, ruotsalaisia n. 50%, muita 15+15+15 %.

    Nordea European New Frontiers (kasvu), Kaakkois-Eurooppaa ja Lähi-Itää.

    Jos haluaa riskitöntä vaihtoentoa, silloin lyhyen koron rahasto, jonka tuotto on n. 3,9% / vuosi:

    Nordea Euro Korko (kasvu)

    Äänestä

Kun sijoitusaika ei ole ihan selvillä eikä summakaan tuon suurempi, yksinkertaisinta on pistää rahat pankin määräaikaistilille. Tuotot pyörivät nykyisin neljän prosentin tuntumassa, mistä tietysti verot pois. Riskitöntä ja helppoa.

Siinä talletuskoron kehrätessä alat vähitellen opiskella sijoittamisen perusteita ja siirryt opin karttuessa vähitellen vaativampiin kohteisiin. Näin suhdannehuipulla oltaessa saattaa olla taloudellisestikin viisasta lykätä riskipitoisemmat sijoitukset tuonnemmaksi.

Äänestä

elä ny ainakkaa korkorahastoon vaivaudu noin pieniä summia laittamaan. kulujen jälkeen tuotto vuodessa jottain 30€.

yhtä tyhjän kanssa ovat moiset.

Äänestä
  • Mielestäni korkorahasto on juuri mainio paikka pienille summille. Koska isompien kanssa saa neuvoteltua suoraan hyvät ehdot pankin kanssa. Pankille jos teet määräaikaisen sopimuksen tonnista, ei kauheesti kiinnosta. Mutta sadalla tonnilla niitä alkaa jo kiinnostamaan. Siksi mielestäni sutheellisin pienille summille on joku "tuottotili, parkkitili" tms korkeampikorkoinen tili tai sitten korkorahasto hyvä paikka. Korkorahaston etuna on myös se että rahat saa ulos milloin vaan, kun määräaikaisessa talletuksessa rahat on jumissa. Toisaalta, en mäkään ole viimeiseen viiteen vuoteen nostanut penninhyrrää vaan joka kuukausi pistän lisää tonnin verran.

    Äänestä

Sanoit sijoittavasi kahdeksi vuodeksi, joten sijoitusikkunasi on kohtuullisen lyhyt. Sanoit myös olevasi vasta alkaja. Koska sijoitettava summasi on pienehkö ja suosittelisin alkuun yhdistelmärahastoa osuuspankilta.

KorkoPlus on pienen riskin rahasto, jossa on pieni osakepainotus. Sen hallinnointi palkkio on Osuuspankin yhdistelmärahastoista edullisin ja tuotto on ollut noin 5% viimeisen vuoden. Se voittanut selvästi tuotoissa korkorahastot ja indeksinsä riski on siitä huolimatta kohtuullisen pieni, varsinkin, kun osakemarkkinat on juuri tulleet runsaasti alas. Itse suosittelisin noin tonnin panostusta tähän rahastoon tai sitten kaikki. Tuossa rahastossa panostuksesi arvo säilyy tai kasvaa hiljalleen. Tämä on yksi hyvä perusta millä lähteä rakentamaan tilannetta rahastoissa. Lopuilla rahoilla voit sitten pelata enemmän.

Äänestä

Nordealla on myöskin yhdistelmärahastoja, joten niitä ei tarvitse lähteä hakemaan muilta pankeilta.

Tollaseen 2-3 vuoden sijoitukseen yhdistelmärahasto on aika hyvä ratkaisu. Yhdistelmärahasto sijoittaa sekä korkoihin että osakkeisiin. Katso Nordean nettisivuilta lisää tietoja...

Äänestä
  • Nordean hallinnointi palkkio yhdistelmä rahastolle on korkeampi. Esimerkkinä OP:n Pirkan hallinnnointi palkkio on 1,80%, kun mainittu säästö 75 on 1,9%. Esimerkkinä viimeeltä vuodelta Pirkan tuotto on kuitenkin 13%, kun säästö vastaavalla ajalla on tuottanut 8,4%.

    Nordean OP:n KorkoPlussaa vastaava rahasto on Säästö25%, joka jää selvästi Korko Plussan tuotoista. Tulevaisuutta ei kukaan voi tietää, mutta Ko. tapauksessa tämä on vertailu kohta ja riskiprofiililtaan vastaava rahasto. 3% tuottoa saa kyllä yleensä pankkitalletuksellakin.

    Äänestä

Odin Maritimille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teolyo kirjoitti:

Kesän jälkeen jäi pari tuhatta euroa ylimääräistä ja ajattelin että ne voisi jollain tapaa sijoittaa kun ei ole nyt tarvetta käyttää niitä.
Arvioisin että vähintään pari vuotta voisin pitää rahoja jossakin, mutta mahdollisesti pidempääkin. Opiskelijana ei vaan osaa niin tarkasti tulevaisuutta hahmottaa vielä.

Mutta niin, mihin olisi järkevä sijoittaa? (mainittakoon vielä etten sijoittamisesta tiedä yhtikäs mitään).
Pientä riskiä saisi olla mukana. Joku rahasto kenties? (olen nordean asiakas).

kiitoksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu