Tätä valokuvaa voisi pitää kauneinpana sotaaiheisen valokuvana kautta aikojen, koska se
tuo kaikille maailman ihmisille (myös sinulle) mieleen sodan päättymisen ja symboloi myös rauhaa ja vapautta.
http://www.arikah.net/encyclopedia/images/f/f9/Reichstag_flag.jpg
"Kerrankin olemme samaa mieltä asiasta"
MarttyyriMallari-TTt
Vaikuttavin sotaaiheinen valokuva
23
2118
Vastaukset
- näin itää
pidettiin aisoissa.Ja rauhaa vaadittiin tähän tyyliin:YDINASEETON POHJOLA!
Ja arvaappa oliko vaatijalla pohjolassa ydinaseita? Mikä maa vaati tällöin ydinaseetonta pohjolaa?
Ja tuon punalipun nostamisen jälkeen alkoi tapahtua.
Mikä maa eristi itsensä piikkilangoin ja muurein?
Mikä maa esti kansalaisiltaan kokonaan pääsyn länsimaihin?
Mikä maa määräsi rajavartijansa ampumaan länteen pyrkivät Berliinin muurin ylittäjät? - näytelmiä
Tässä yksi. Puhdistus Villensaunassa.
http://sillanvahti.blogspot.com/2007/02/puhdistus-willensaunassa.html - vastaa kysymykseen!
Mitä vapautta edusti sodanjälkeinen Itä-Euroopan sovjetisointi?
Mitä vapautta edusti Baltian maiden jääminen miehitetyiksi sodan jälkeen?- on pitkä
Miksi et vastaa, MarttyyriMallari?
on pitkä kirjoitti:
Miksi et vastaa, MarttyyriMallari?
En tiennyt ketä tarkoitit, kun kysyit MarttyyriMulkulta asiaa ja minun nimmarini on MarttyyriMallari-TTt.
En voi vastata Neuvostoliittolaisten puolesta miksi he sovjetoivat itä-euroopan ja miehittivät baltian maat. Ehkä he katsoivat parhaaksi ottaa nämä maat hallintaansa, ettei länsimaat pystyisi taas käyttämään niitä hyödykseen hyökätessään venäjälle?
"Varsovan liitto"
MarttyyriMallari-TTt- MarttyyriProvoilija.
MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:
En tiennyt ketä tarkoitit, kun kysyit MarttyyriMulkulta asiaa ja minun nimmarini on MarttyyriMallari-TTt.
En voi vastata Neuvostoliittolaisten puolesta miksi he sovjetoivat itä-euroopan ja miehittivät baltian maat. Ehkä he katsoivat parhaaksi ottaa nämä maat hallintaansa, ettei länsimaat pystyisi taas käyttämään niitä hyödykseen hyökätessään venäjälle?
"Varsovan liitto"
MarttyyriMallari-TTtMitä meiltä olet, katsoivatko virolaiset, latvialaiset. liettulaiset, puolalaiset, tsekkiläiset, unkarilaiset, romanialaiset, bulgarialaiset parhaaksi ratakaisuksi pakkikommunismin istuttamisen omiin maihinsa sem takia, että länismaat eivät pystyisi käyttämään heidän maitaan hyödyksi hyökätessään Venäjälle?
Nehän olivat HEIDÄN maitaan, ei kenenkään muun.
Ja mitä mieltä ITSE olet?
Ja soti vaan, että en kiejoittanut nimeäsi oikein.
Se on siis MarttyriProvoilija. MarttyyriProvoilija. kirjoitti:
Mitä meiltä olet, katsoivatko virolaiset, latvialaiset. liettulaiset, puolalaiset, tsekkiläiset, unkarilaiset, romanialaiset, bulgarialaiset parhaaksi ratakaisuksi pakkikommunismin istuttamisen omiin maihinsa sem takia, että länismaat eivät pystyisi käyttämään heidän maitaan hyödyksi hyökätessään Venäjälle?
Nehän olivat HEIDÄN maitaan, ei kenenkään muun.
Ja mitä mieltä ITSE olet?
Ja soti vaan, että en kiejoittanut nimeäsi oikein.
Se on siis MarttyriProvoilija.En ole venäläinen, enkä johtavassa asemassa oleva kommunisti ja siksen osaa vastata kysymyksiisi.
Kenenkään vieraan valtion aluetta ei kuulu miehittää.
"Joko vaihdoit vaippasi"
MarttyyriMallari-TTt
- kaunis kuva
Satuitteko muuten huomaamaan että aikatauluista kovin tarkka upseeri tuossa kuvassa pitää kelloa molemmissa ranteissa...
Ai, niin tosiaan. Tuohan on se kuva, josta neuvostosensuuri poistatti retusoimalla sen toisen rannekellon! :D
Montakohan saksalaista rannekelloa äijällä oli taskuissaan? Muistikohan ikinä luovuttaa ne kaatuneiden vihollisten omaisuuden keräyskeskukseen?
- plión
"Tätä valokuvaa voisi pitää kauneinpana sotaaiheisen valokuvana kautta aikojen"
Älä nyt unohda, että sotia on ollut useita, kuten maalauksia ja kuviakin. Tässä on muuten aika kaunis kuva
Stalin kuolleenna
http://www.turnerlearning.com/cnn/coldwar/images/aftr_s1b.gif
Tuossa ei nähdä muuta kuin erään diktatuurin lipun heilutusta toisen diktatuurin raunioilla.
"se tuo kaikille maailman ihmisille (myös sinulle[?]) mieleen sodan päättymisen ja symboloi myös rauhaa ja vapautta."
Tottakai se tuo mieleen sodan päättymisen, en väitä yhtään vastaan. Mutta tuossa lipussa en näe muuta kuin valhetta, epäonnistumisia ja pahuutta..- monopolipääomien
tukemasta fasismista on yksi ihmiskunnan merkittävimmistä saavutuksista ja valtaisa demokraattinen käänne 1900-luvun historiassa.
http://www.youtube.com/watch?v=Arivw0qXfxQ - ...kärjistää.
monopolipääomien kirjoitti:
tukemasta fasismista on yksi ihmiskunnan merkittävimmistä saavutuksista ja valtaisa demokraattinen käänne 1900-luvun historiassa.
http://www.youtube.com/watch?v=Arivw0qXfxQKyllä täällä ironia tunnistetaan!
- Tämä kuva
on lavastettu jonkun aikaa valloituksen jälkeen ihan noin propagandaksi.
Samoin kuin Amerikan lipun nosto jossain Guadalcanalissa.- lavastushan se
Kuten kuvasta näkee, tuo lippukin on tehty kiireessä kuvausta varten, sirppi ja vasarakin leikelty miten sattuu. Jenkit tekivät lavastetun vastineensa Guamissa.
- tämä on
lavastushan se kirjoitti:
Kuten kuvasta näkee, tuo lippukin on tehty kiireessä kuvausta varten, sirppi ja vasarakin leikelty miten sattuu. Jenkit tekivät lavastetun vastineensa Guamissa.
Muistaakseni tämä on yksi niitä harvoja sotakuvia, joita EI ole lavastettu.
- ...enemmän?
tämä on kirjoitti:
Muistaakseni tämä on yksi niitä harvoja sotakuvia, joita EI ole lavastettu.
Siviileiltä "vapautetut" kellot ranteissa kainaloon asti todistavat aidoista neuvostosotilaista aidossa tilanteessa?
Uskottavuutta lisäisi vielä, jos olisi sepalukset auki??? - Tässä vielä juttua
lavastushan se kirjoitti:
Kuten kuvasta näkee, tuo lippukin on tehty kiireessä kuvausta varten, sirppi ja vasarakin leikelty miten sattuu. Jenkit tekivät lavastetun vastineensa Guamissa.
http://www.famouspictures.org/mag/index.php?title=Flag_on_the_Reichstag
Amerikan vastine oli Iwo Jiman saarella.
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Iwo_Jima - olisi?
...enemmän? kirjoitti:
Siviileiltä "vapautetut" kellot ranteissa kainaloon asti todistavat aidoista neuvostosotilaista aidossa tilanteessa?
Uskottavuutta lisäisi vielä, jos olisi sepalukset auki???Miksi lavastaja olisi laittanut miehille kelloja ranteisiin tai antanut huonon lipun? Väitteesihän juuri todistavat, että kuva on aito.
- ...että aito!
olisi? kirjoitti:
Miksi lavastaja olisi laittanut miehille kelloja ranteisiin tai antanut huonon lipun? Väitteesihän juuri todistavat, että kuva on aito.
Ihka oikeat sotarosvot kelloineen kaikkineen!
- fasismin murskaamisessa...
joten ei voi muuta sanoa kuin:
Kunnia Puna-armeijalle!- ..päävoima.
http://img525.imageshack.us/my.php?image=image94yb3.gif
Kuvassa barbaarisen "Neuvostoliiton" väkivaltakoneiston edustaja lähestyy nuorta naista mielessään kansojen ystävyys ja sosialismin ylevät periaatteet (=raiskaus, silpominen, murha?).
Tämä kuva on olemassa:
http://www.hannotations.com/hannibal/images/fou.jpg
(Huom: Emme suosittele kuvan katsomista!)
Ja tämä todistajalausunto kertoo aivan samaa harrastetun Ilja Ehrenburgin agitoimassa ("agit", agitaatio =yllyttäminen) bolsevistisessa roskajoukossa l. puna-armeijassa.
http://tappis.0catch.com/neustettin_1945.htm
P.S.
Sivun alussa on varoitus. Se ei ole siellä turhaan.
Hai,on nätti liina, vaan työesineet pilaa-a.
Symboloi - rauhaa ja vapautta!????? No just joo
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689
