SKP Ja sotakorvaukset

Taaskin joku puolueeton historian asiantuntija voisi valaista meitä juntteja asiasta, joka koskee Suomen Kommunistisen Puolueen edustajien käymiä neuvotteluja Neuvostoliiton viranomaisten kanssa koskien sotakorvausten alentamista. Me kaikki tiedämme, että Suomi sai tuntuvat rapsut maksettavaksi, koska aloitimme hyökkäyssodan Neuvostoliiton alueelle kesäkuussa 1941.
Jossain kirjassa oli jotain mainintaa Suomalaisten
kommunistien saaneen sotakorvauksiin tuntuvat alennukset ja tätä kautta auttoivat isänmaataan samalla lailla, kuin nekin kommunistit jotka taistelivat Puna-Armeijaa vastaan talvisodassa.


"Sosialismin rattaat pyörivät rauhan ja tasaarvon puolesta"


MarttyyriMallari-TTt

3

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ResKers

      Kommunistitpa juurikin saivat alennuksia sotakorvauksista.No untahan tämä vain on.

      • on heittää

        todistetta siitä että NL EI hyökännyt Suomeen -39 ja että Suomi EI hyökännyt NL: ään -41(Yli 39 rajan)

        Voisiko joku valaista miksi Suomen rajalle ei pysähdytty kun se saatiin(Siis 39 raja)

        Perustelut siitä että otetaan vähän enemmän varmuuden vuoksi tuntuu vähän siltä että silloinhan kai NL:kin sai ottaa suomelta vähän ekstraa???

        Karjalaa ei halua enää kukaan.Miksei. Ei ole TALOUDELLISESTI kannattavaa. Ei niistä ihmisistä(Kansoista) kukaan koskaan ole ollut kiinnostunut.Tekosyy. Karjalan kannas on täekee sit ku laatokan alta löytyy maakaasua.


    • Vaka Vanha

      Suomi sai varsin raskaat sotakorvaukset maksettavaksi, elintaso laski näiden takia viisi vuotta peräkkäin ja koko talouselämä oli säännöstelyn alla paljon pitempään, esim. autoja ei saanut ollenkaan tuoda länsimaista.

      Mikäli ne jotain jonkun kanssa neuvotteli, niin helevetin huonosti homman hoitivat ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3318
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      40
      2716
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2286
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2268
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2201
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2173
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      1957
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1939
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1924
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1682
    Aihe