Saako Israelia, Israelin hallitusta ja sen poliitikkoja arvostella? Siunaako Jumala Israelia ilman mitään ehtoja? Juutalaiset ja Israel eivät siis tarvitse Kristusta elämäänsä, koska helluntailaisten mielestä heillä on jo Jumalan siunaus? Ovatko juutalaiset siis muita ihmisiä parempia ja synnittömämpiä?
Tärkeä kysymys
kuunnelkaa niin teille avataan
283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On sinulla ja Juutalaisilla (ei messiaanisilla) jos ei ihminen ota Jeesusta Krisusta elämäänsä Herrakseen ja vapahtajakseen niin ei ole pelastusta saava.
Israelin toimia ja toimijoita saa arvostella samoin kuin kaikkia muitakin. Ei Israel ole arvostelun ulkopuolella. Milloinkaan historiansa aikana se ei ole pystynyt noudattamaan Jumalan heille antamaa lakiakaan saati olemaan toimissaan muille esimerkillinen.
Jumala siunaa sinua ja meitä kaikkia monin tavoin ilman ehtoja. Miksi ei siis juutalaisia, Israelia.
Hän rakastaa ehdottomalla rakkaudella kaikkia.
Hän antaa aurinkonsa loistaa niin hyville kuin pahoille ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaille. Hän on hyvä.
Israelilla on kylläkin Jumalan siunaus jo Abrahamille annetun lupauksen perusteella. Saman lupauksen kautta uskovan Abrahamin siemenessä, so. Jeesuksessa, tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä.
Mitä tästä päättelet. Juutalaiset tarvitsevat Jeesusta Vapahtajakseen siinä kuin muutkin.
>>Juutalaiset ja Israel eivät siis tarvitse Kristusta elämäänsä, koska helluntailaisten mielestä heillä on jo Jumalan siunaus?