Onko näin että uskonto on taikauskoa, vaikuttaa paljon siltä. Miksi ihmeessä pitää uskoa yliluonnolliseen kun monet asiat voidaan tieteellä järkiperäisesti selittää.
Maailma on täynnä uskontoja jotka perustuvat vanhoihin kirjoihin, kaikki samanlaista tarinaa. Ennen uskottiin vampyyreihin ja valkosipulia hierottiin joka paikkaan ja hautausmailla pelättiin kunnes se loppui. Ei nykyään.
Maailma on täynnä uskontoja jotka perustuvat vanhoihin kirjoihin, kaikki samanlaista tarinaa. Ennen uskottiin vampyyreihin ja valkosipulia hierottiin joka paikkaan ja hautausmailla pelättiin kunnes se loppui. Ei nykyään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maailma on todella täynnä tieteellisesti ja järkiperäisesti selitettäviä ja ymmärrettäviä asioita. Maailmassa on myös paljon asioita, joita tiede ei pysty selittämään eikä mittareillaan mittaamaan, joten tarvitaan sekä tieteen tutkimusta että kykyä ajatella tieteen dogmatiikan ulkopuolisesti asioita, jotta kyettäisiin hahmottamaan edes jotenkin universumin moninaisuus. Uskonto on yksi tällainen viitekehys, joka selittää tieteen selityskyvyn ulkopuolisia ilmiöitä ja todellisuutta.
"Uskonto on yksi tällainen viitekehys, joka selittää tieteen selityskyvyn ulkopuolisia ilmiöitä ja todellisuutta. "
Kuten minkälainen ilmiö tai todellisuus?
uskonto ratkaisuja ja selityksiä tiettyihin kysymyksiin tarjoaa, oikein mainioita sellaisia. Esim. kuinka hallita kansaa ja perustella kaikenlaisia julmuuksia.
Useimpiin kysymyksiin uskonto ei kuitenkaan pysty vastaamaan - siispä se keksii vastaukset.
Kristinusko on ainakin huono viitekehys jos ajatellaan hiukankin maapallon ulkopuolelle. Universumista tietoa raamatussa on muutekin niukanlaisesti, eikö vain?
Kristinusko on ainakin huono viitekehys jos ajatellaan hiukankin maapallon ulkopuolelle. Universumista tietoa raamatussa on muutekin niukanlaisesti, eikö vain?>>
-ei Raamattu ole tähtitiedekirja, vaan ilmoitus Jumalasta. Ja tämä Jumalamme, Jeesus Kristus on ilmestyvä Jumala, silminnähtäväksikin.
"Uskonto on yksi tällainen viitekehys, joka selittää tieteen selityskyvyn ulkopuolisia ilmiöitä ja todellisuutta."
Luotettavuus sitten onkin täysin nolla, koska "tiedon" luotetavuutta ei ole voitu mitenkään todentaa vaikka se olisi monissa tapauksissa mahdollista. Tietysti selityksiä voi keksiä, mutta niiden todenperäisyys onkin sitten toinen juttu.
Näin se on. Uskonto on silkkaa institutionalisoitua taikauskoa.