Vain uudestisyntymän kautta voit

Adventtikirkon jäseneksi et voi päästä ilman uudestisyntymää!

Ensin usko Kristukseen Vapahtajana, sitten syntiensä tunnustaminen ja Kristuksen armon vastaan ottaminen, senjälkeen oman suun tunustuksella Jeesuksen Heruuden hyväksyminen ja sitten Jeesuksen kehoituksesta ja oman suusi tunnustuksen perusteella kasteen ottaminen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Tässä on se mitä kysytään sinulta, jos haluat tulla adventistiksi.

Ei kysytä mitään Ellenistä, eikä Toivo Hilbergeistä, vaan se että uskotko Jeesukseen Lunastajanasi ja tahdotko antaa elämäsi hänelle.

Uskoon ei ryhdytä, vaan siihen synnytään!

Ilman uudestisyntymää ei uskosi ole kestävällä pohjalla, etkä ymmärrä Pyhän Hengen opetusta!
393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

koska jotkut ovat niin hyviä teeskentelemään, että muut erehtyvät. Mutta siinä olet oikeassa, että ilman uudestisyntymää ihminen ei tosiasiallisesti ole adventisti.

Äänestä

Olipa vitsi! Vai oliko se sinun epätoivoinen yrityksesi lohdutella orastavaa omantunnon heräämistä?

Kun tuota samaa väitöstä täällä pari vuotta sitten tuotiin esiin adventistien toimesta, niin kysyin sitä eräältä adventistilta, joka itsekin myönsi, ettei ole ikinä tullut uskoon. Hän otti yhteyttä adventistipastoriinsa ja tämä sanoi, että kun ei sitä voi tietää kuka on uskossa, että kunhan vastaa, että uskoo niin se riittää siitä asiasta.

Ja kun katsoo mitä kasteen ja adventtikirkon jäsenyyden ehdoiksi on kastelupaukseen laitettu, niin siinä lueteltu kastelupauksessa iso lista epäraamatullisuuksia, joihin pitää uskoa. Eli vaikka olisikin tullut uskoon jo heti kastelupausta tehdessä pitää alkaa loitota Jeesuksesta ja alkaa sitoutua adventtikirkon erikoisoppeihin, jotka tulivat demoneilta Ellen Whiten kautta.

KASTELUPAUS:

Ensin vasemmasta suupielestä:

"Minä uskon

1. Isään Jumalaan, Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan Luojaan.

2. Jeesukseen Kristukseen, Jumalan iankaikkiseen Poikaan, maailman Vapahtajaan.

3. Pyhään Henkeen, jumaluuden kolmanteen persoonaan, joka toimii Kristuksen edustajana maan päällä ja Jumalan sanan ja voiman kautta uudestisynnyttää ihmisen.

4. että saan syntini anteeksi ja pelastun uskon kautta Kristuksen sovitustyöhön ilman omia ansioitani.

5. että Raamattu on Jumalan sanaa ja opin ja elämän ainoa perustus ja ohje.

Oikeasta suupielestä:

"6. että Jumalan laki - kymmenen käskyä - on muuttumattomana voimassa ja että Pyhä Henki kirjoittaa sen uudessa liitossa uskovan sydämeen.

7. että raamatullinen viikon seitsemäs päivä, lauantai, on Herran asettama ja siunaama sapatti, lepopäivä, jota Vapahtajan ja alkuseurakunnan antaman esimerkin mukaan tahdon rakastaa ja pyhittää.

8. että Kristus täydellisen ja kertakaikkisen uhrin annettuaan nousi kuolleista, astui ylös taivaaseen ja toimii nyt Ylimmäisenä Pappinamme taivaallisessa pyhäkössä tutkivan tuomion ja armonajan päättymiseen asti.

9. että Kristuksen toinen tuleminen on lähellä, "oven edessä", ja että se tapahtuu julkisesti, suurella voimalla ja kirkkaudella.

10. että kuolema on rauhaisaa ja tiedotonta unta ylösnousemuksen saakka, että kuolemattomuus saadaan Jumalan armolahjana ensimmäisessä ylösnousemuksessa, ja että synnin palkka on toinen kuolema, iankaikkinen hävitys, helvetin tulijärvessä.

11. että ensimmäisen ja toisen ylösnousemuksen välisenä tuhatvuotiskautena pelastetut ovat taivaassa, jumalattomat kuolleina, maa autiona ja tyhjänä ja saatana sidottuna; että tuhannen vuoden kuluttua Uusi Jerusalem ja pelastetut laskeutuvat taivaasta, jumalattomat herätetään kuolleista, heidän tuomionsa pannaan täytäntöön sekä että Jumala sen jälkeen uudistaa maan pelastettujen ikuiseksi kodiksi.

12. että ruumiini on Pyhän Hengen temppeli; tahdon sen vuoksi pukeutua siististi ja säädyllisesti, karttaa maailman synnillisiä nautintoja ja epäkristillisiä tapoja, pidättyä epäterveellisestä ravinnosta sekä kieltäytyä päihdyttävistä juomista, tupakasta, huumeista ja muista terveyttä turmelevista aineista.

13. että Jumalan työtä ylläpidetään pyhillä kymmenyksillä ja uhrilahjoilla

14. että Herran pyhä ehtoollinen on Jeesuksen asettama muistoateria, jossa hän kohtaa kansansa ja antaa sille läsnäolollaan voimaa.

15. että iankaikkiseen evankliumiin sisältyy lopun aikana erityinen varoitus luopumuksesta, laittomuudesta, antikristuksesta, pedon kumartamisesta ja sen merkin ottamisesta.

16. että seitsemännen päivän adventtiseurakunta opettaa Kristuksen evankeliumia, julistaa maailmalle viimeistä herätys- ja pelastussanomaa, johon sisältyy Jeesuksen usko, Jumalan käskyt ja profetian henki.

17. että raamatullinen kaste kuuluu uskoon tulleille ja suoritetaan veteen upottamalla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen; näin kastettu liittyy seurakuntaan.

18. että Kristus antoi seuraajilleen tehtävän olla maailman valona ja hänen todistajinaan, jotta Jumalan työ edistyisi ja oma henkilökohtainen uskonelämämme vahvistuisi.

Tahdon raamatullisen kasteen saaneena liittyä seitsemännen päivän adventistiseurakuntaan, jonka jäsenenä tahdon Jumalan armon avulla kilvoitella yhteisen uskon tiellä."

(otettu nimimerkki Juupajaan täällä 21.1.2006 kirjoittamasta tekstistä)    

Äänestä

voi voi, olet sekoittanut rekisteröidyn yhdistyksen Jeesuksen seurakuntaan. Rekisteröityyn yhdistykseen voi liittyä tietyin seremonioin kuka tahansa, mutta ratkaisevaa on oletko osallinen Kristuksesta. Siihen vaaditaan uudestisyntymä. Vai mitä tuumaat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulla adventistiksi! kirjoitti:

Adventtikirkon jäseneksi et voi päästä ilman uudestisyntymää!

Ensin usko Kristukseen Vapahtajana, sitten syntiensä tunnustaminen ja Kristuksen armon vastaan ottaminen, senjälkeen oman suun tunustuksella Jeesuksen Heruuden hyväksyminen ja sitten Jeesuksen kehoituksesta ja oman suusi tunnustuksen perusteella kasteen ottaminen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Tässä on se mitä kysytään sinulta, jos haluat tulla adventistiksi.

Ei kysytä mitään Ellenistä, eikä Toivo Hilbergeistä, vaan se että uskotko Jeesukseen Lunastajanasi ja tahdotko antaa elämäsi hänelle.

Uskoon ei ryhdytä, vaan siihen synnytään!

Ilman uudestisyntymää ei uskosi ole kestävällä pohjalla, etkä ymmärrä Pyhän Hengen opetusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu