Kävimme sienestämässä Lammin Evolla ja näimme sillä matkalla viisi tukkirekkaa metsässä. Kaikesta päätellen ne oli tahallaan ajettu, koska ainakin kahdessa oli mies sellaisella telineellää ohjaamassa jonkinlaista nosturia. Se on kumma että ei voi edes sienestämään tai puolukkaan mennä törmäämättä rekkaan keskellä korpea.
Rekat metsässä Lammilla!
sienestäjä..
71094
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pitää saada pois maantieltä. No nyt kun ne on metässä niin sienestäjät haluavat ne takaisin maantielle.
Menkää sienestäjät ja henkilöautokuskit nyt illalla torille ja selitätkää keskenään että missä ne nyt saa olla.
Edes metsässä kulkea törmäämättä marjastajiin ja sienestäjiin! Ja linnutkin ja muut eläimet metelöivät rikkoen luonnon rauhan!
paras vastaus =)=)=)
..voi arvon marjastaja kantaa tukit itse maantien laitaan niin ei tarvitse tulla sine metsään häiritsemään marjastusta.
tuossa oli järkeä,ja tosi paljon. eikun kinnerikuskit auttamaan vetäköön pöllit kinneriensä perässä tien varteen. itse olen huomannut kinnerikuskien ain valittavan isoista autoista. Miköli teil on kiire aikataulu,niin lähtekääpä 20min. aikaisemmin. Itse herään aamuisin 04.30-05.00 ja lähden rauhallisin mielin tienpäälle,ja ehdin lastaukseen ain ajoissa. Speditöörit ain yrittävät kiirehtiä matkan tekoa,mutta kaikki aikanaan!! kinnerikuskien tarvis tulla yhdistelmän/rekan kyytiin päiväksi,niin näkisivät mitenkä kinnerikuskit törppöilevät 100 lasissa.
Vähän asian vierestä, olen ihmetellyt näitä rekkajuttuja. Eikö rekka ole nuppi puoliperävaunun yhdistelmä? Tämän määritelmän mukaan Suomessa ei paljon tukkirekkoja taida ollakkan? Ainakin ennen rahtarit katsoivat karsaasti, kun kaikkea raskasta kuljetuskalustoa nimitettiin rekoiksi. Onko termistö muuttunut, jos ei, niin mitkä ovat oikeaoppisia nimiä erilaisille ajoneuvoyhdistelmille?
Ja jos et ole provo niin olet todella typerä yksilö, ja esimerkki ihmistyypistä jota häiritsee kaikki kaikkialla ja koko ajan.
Niskalaukaus päästäisi tuollaiset elämäntuskastaan.