Onko suomessa vielä Naisia?

Lasten etu ensin

Onko suomalaisessa yhteiskunnassa ajauduttu harhaan?
Isä ja äiti tekevät molemmat töitä hankkiakseen ison asunnon, 2 autoa, kesämökin, jne.
Lapsi(a) tehdään perheeseen jossain vaiheessa, koska se nyt vain on "normaalia".

Lasten etua ajatteleva äiti jäisi pois työelämästä lapsen synnyttyä, tekisi korkeintaan osa-aika työtä lapsen ollessa tarhassa/koulussa. Lasten ja kodinhoito onnistuu paremmin naiselta. Perhe voisi paremmin ja lapset saisivat tasapainoisemman kasvatuksen. Lapsen siirtyessä yläasteelle voisi äitikin tehdä täyttä työpäivää.

Tasa-arvo tarkoittaisi mielestäni, että tingitään aineellisesta elintasosta. Kotiäitejä pitäisi tukea enemmän vertaisryhmien ja taloudellisen arvostuksen kautta.

Ne naiset, jotka haluavat luoda uraa voisivat tehdä niin. Mutta jättäkööt lapset sitten hankkimatta. Lapsi on kuitenkin tunteellinen, elävä ihminen eikä mikään "tavara".

Ettekö te naiset huomaa, että teitä johdetaan harhaan markkinavoimien toimesta?

9

1101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helv€ttiä?

      "Lasten ja kodinhoito onnistuu paremmin naiselta. Perhe voisi paremmin ja lapset saisivat tasapainoisemman kasvatuksen."

      Väitätkö tosissaan, että nainen olisi jotenkin luonnostaan parempi kasvattaja? Tai että isän kasvattamat lapset eivät ole tasapainoisia?

      Mitä sä oikein selität?

      Ja vielä tuo: "Lapsi(a) tehdään perheeseen jossain vaiheessa, koska se nyt vain on "normaalia"."

      Ei jumalauta, tehdään vähän samaan tapaan kuin vappusima vai? Kukaan ei "tee" lapsia koska "se nyt vain on normaalia" Kyllä lasta toivotaan ja "vahinkolapsetkin" ovat yleensä, että tulee jos on tullakseen. Aikuinen ihminen ei ole niin tyhmä ettei tietäisi miten lapset saavat alkunsa, eikä niin tyhmä, että tekisi lapsen koska "niin kuuluu tehdä."

      • Koepa

        "Väitätkö tosissaan, että nainen olisi jotenkin luonnostaan parempi kasvattaja?"

        Biologisestihan näin on, mutta asia on hyvinkin hys-hys.


    • ja käyttää

      ..sitä hyväkseen..nämä feministit miesvihaajat....olisiko aika kuitenkin etsiä ja sitoutua kunnollisiin naisiin, niihin , jotka osaavat olla roolissaan ja nauttia miehen puolisona ja lasten äitinä olemisesta?

      Joskus olen kateellinen menneille sukupolville, ei sentään akat hyppineet silmille tähän tapaan kuin nykyään...?!

      Mutta onneksi on kunnon naisia, minä onnistuin löytämään sellaisen muutaman pahan erehdyksen jälkeen ja nyt olemme koko perheenä onnellisia..

    • Tiitu

      Aina puhutaan kuinka naiset ovat muuttuneet,
      naiset eivät ole enää naisia, naiset eivät ole naisellisia.

      Mutta entä miehet?

      Ennen vanhaan miehillä oli käytöstapoja, oltiin kohteliaita ja kunnioitettiin naista.

      Ei tullut mieleenkään, että naiselle huudeltaisiin kadulla; "Hei lehmä, hyvät tissit".

      Ovet aukaistiin ja kauppakassit kannettiin.

      Miehet olivat siistejä, kaupungille ei lähdetty verkkareissa ja risassa t-paidassa.

      Ja niin edelleen, ja niin edelleen...

      Samalla lailla ne miehet on muuttuneet vuosikymmenien saatossa. Toki on asioita joissa on menty parempaan suuntaan, mutta molemmat sukupuolet ovat jollain tasoa unohtaneet omat "roolinsa".

      Kannatan tasa-arvoa yhteiskunnallisissa asioissa, mutta mielestäni mies ja nainen ovat kuitenkin tietyllä tapaa erilaisia. Pidän itseäni viisaana ja itsenäisenä, mutta en silti välttämättä selviydy autonrenkaiden vaihtamisesta tai jonkin elektroniikka-laitteen asentamisesta. Ja kyllä musta on kiva, että jos joku tulee vaikka baarissa aukomaan päätä, niin siinä oma mies sitten puolustaa.

      En usko, että naiset automaattisesti ovat parempia kodinhoitajia, tai miehet parempia talonrakentajia. Kysehän on kuitenkin kiinnostuksen kohteista, tottakai susta tulee hyvä siinä mitä teet usein ja mistä pidät.

      Rahan takiahan sitä yleensä ollaan töissä vaikka on lapsia. Jos toisella osapuolella ei ole huipputuloja on se sitten aika kituuttamista, äitiyspäiväraha (tai isyys-) ei päätä huimaa.
      Olen samaa mieltä, että yhteiskunnan pitäisi tehdä jomman kumman vanhemman kotiinjäämisestä kannattavampaa.

      Meniköhän liiaksi asian vierestä? ;)

      • Anonyymi

        niin nähnyt nämä pidä itseäsi upeana vain


    • on ollut

      aina olemassa, jos ette ole sattuneet huomaamaan.

      • Miehet, olkaa miehiä!

        Pitäisi lähettää Suomen sukupuolettomat feministi-mies-naiset katsomaan, kuinka ent. NL:ssä ja muissa ex-kommunistimaissa naiset ovat vielä naisia. Hoitavat ulkonäkönsä, pukeutuvat, käyttäytyvät naisellisesti ja antavat miesten olla miehiä. On niitä toki vielä Suomessakin, mutta kovin vähän. Kun nainen on nainen, tuntee mieskin itsensä mieheksi. Mutta tosi on, että miehistä on myös tullut lällyjä vellihousuja. Semmoisia ei myöskään juuri esim. Venäjällä näy, tai no, huomattavasti vähemmän, nimittäin korvakoru-pitkätukka-"miehiä". Se, että sukupuoliroolit ovat menneet sekaisin, ei voi kasvattaa tervettä nuorisoa pitemmän päälle. Ei tarvitse sitten ihmetellä, kun homous ja lesbous leviävät. Eivät ne ole synnynnäisiä, vaan varhaislapsuuden neurooseja, joissa yksi aiheuttaja voi olla kunnollisten mies- ja naismallien puuttuminen kotoa. Miehet ja naiset, ryhdistäytykää! Miehet, ottakaa paikkanne elättäjänä, vaimon puolustajana, vastuullisena ja huomaavaisena ja ymmärtäväisenä johtajana! Ja naiset, antakaa miesten olla miehiä, älkääkä pyrkikö heidän rooliinsa! Pitäkää itsenne ja koti viehättävänä, sillä on arvaamaton vaikutus miehiin. Sen verran yksinkertaisia me olemme. Siinä on onnellisen yhteiskunnan avain.


    • järjellinen

      Lapsi- ja kotijutut eivät kuulu naiselle sen enempää kuin miehellekään. On totta, että vauva-aikana naisen on hyvä pitää äitiyslomansa ihan imetyksenkin takia (jos siis imettää), mutta siitä eteenpäin on ihan sama, kumpi osapuoli siitä lapsesta päävastuun kantaa?

      Tuo sinun väitteesi on vain kulttuurisidonnainen ja opittu juttu. Vai väitätkö, että miehet ovat aina naisia huonompia perheenpäitä?

      Minä ainakin olen nainen, vaikken perhettä ole aikeissa edes perustaa.

    • Anonyymi

      Naisen pitäiskin hankkia puolet tuloista, mutta avioehto oltava silti aina. Naiset itse vastustaa eniten isien vanhempainvapaita, koska haluavat löhötä kotona ja rahastaa erossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2071
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      182
      1490
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1209
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1098
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1050
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1000
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      960
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe