Onko kellään tietoa että tuleeko osuuspankilta uusi kortti automaattisesti kun vanha käy umpeen? Mulla menee tänään umpeen voimassa olo eikä ole mistään uudesta kortista ilmoitettu verkkopankissa eikä postikaan ole tuonut mitään ilmoitusta. Koitin OPn sivuilta katsoa jotain tietoa mutta eipä siellä ollut (ainakaan en nähnyt) mainintaa että mitä tapahtuu kun kortin voimassaolo päättyy...???
OP visaelectron
12
1455
Vastaukset
- Electron
Minulle on aina tullut uusi Electron osuuspankista muutamaa viikkoa ennen voimassaolon päättymistä. Tästä on kylläkin tullut myös verkkopankissa tieto. Ehkäpä sinulla on erilainen asiakassuhde tai korttisopimus - soittele pankkiisi ja kysy.
- Electron
Katso verkkopankista "Omat pankkiasiat" - sieltä näet käytössäsi olevat kortit. Jokaisesta kortista näet myös kortin tilan (siellä voisi uudesta kortista olla esim. "saapunut konttoriin"). Jos siellä ei ole mitään lisäinformaatiota, niin ota vaan yhteyttä pankkiisi. Jos soittaminen ei maistu, voit aina lähettää viestin verkkopankista.
- nopeesti
nopeesti yhteyttä pankkiin, sillä korttisi on joko joku vienyt tai hävinnyt tietokone ongelmien vuoksi.
ps: älä koskaan anna pankin lähettää korttiasi postin kautta vaan ha se pankista. - nasu_napi
ei kannata ottaa visa electronia lainkaan. sillä ei tee mitään. kannattaa ottaa oikea op visa kortti plussa ominaisuudella. ainakin op visa kortti uusitaan verkkopankin kautta itse, helppoa ja mukavaa, siellä pystyy tekemään muutoksiakin, esim. kortin kuvan vaihto jne.
- .oa
aloittajalle,
AINA tulee tieto jollain lailla, jo kuukautta ennen,
postissa, verkkopankissa, riippuen kuinka olen "sopinut"
kotiin lähettämisestä pitää sopia, mutta nykyään sitä aina ehdottaan eniten.
--------------------
"lopettajalle"
"kannattaa ottaa oikea op visa kortti plussa ominaisuudella".
Minusta kannattaa ottaa tämänlainen ja sitten vasta miettiä muita maksullisia.
”OP-Visa Electron on maksuton 10–25 -vuotiaille.”
En näe mitään "kannattavuusjuttua" Visa kortissa,
toki aivan hyvä ja kätevä on, jos tarvitsee,
ulkomaan verkkokaupassa ja Amerikan mantereella tärkeäkin
Tuo 1 kk maksun viivästymisellä ei käytännössä säästä puoltakaan vuosimaksusta.
Ja jos säästää, jos touhuaa erityisen kiinnostuneena,
silloinkin säästää vain hivenen, sen saman säästön saa helpommin,
vaikkapa pulloja keräämällä ja samalla
SAA RAITISTA ILMAA JA LIIKUNTAA.
Myös, vuosikymmenien kokemuksella luottokorteista voin sanoa.
Meillä on niissä tullut vääriä laskutuksia,
meillä tulee luotokorttilaskussa vain laskuun tililtä veloituspäivä,
eikä kuten Electron kortilla kaupantekopäivä.
Vasta silloin kun ei pienet virheet haittaa voi surutta käyttää kaikkia kortteja.
Toki meilläkin on kolmen pankin Visat ja niissä rinnakkaiskortteja,
Finnair, Amex, ym. mutta ei niissä silti mitään järkeä ole, tai kannattavuutta.
Ajattelen tavallinen pulliainen ja normaali elämä.
Meillä on olut mukana päivittäin vain, 5 henkisessä perheen iskällä ja äidillä,
OP-Visa Electron, johon Plussa-ominaisuus.
Yhtään viehettä ei ole tullut, vaikka joskus tulee kymmenenkin sivua ostoksia.
Lisäksi on puhelimen kannen alla 50 € seteli. ehdottomasti visa electronia,silloin näät heti mitä tililtä veloitetaan ja tiedät tarkkaan saldosi.
sitten vielä:ulkomailla kun nostat käteistä se lähtee tililtäsi eikä kuormita luottokortin luottorajaa.Itselläni on kahden pankin pankkikortti,masteri ja amex,mutta silti käytän visa electronia miltein aina.tämä minun mielipiteeni.- pohatta
arvo-poika kirjoitti:
ehdottomasti visa electronia,silloin näät heti mitä tililtä veloitetaan ja tiedät tarkkaan saldosi.
sitten vielä:ulkomailla kun nostat käteistä se lähtee tililtäsi eikä kuormita luottokortin luottorajaa.Itselläni on kahden pankin pankkikortti,masteri ja amex,mutta silti käytän visa electronia miltein aina.tämä minun mielipiteeni.Ei visa electronilla tee mitään. Se ei käy moneenkaan paikkaan maksuvälineeksi, ongelmia tulee.
Ei ole foordi auto eikä margariini voita.. eikä visa electron visa.
Kannattaa ottaa visa, visa on paras kortti. - syystä
arvo-poika kirjoitti:
ehdottomasti visa electronia,silloin näät heti mitä tililtä veloitetaan ja tiedät tarkkaan saldosi.
sitten vielä:ulkomailla kun nostat käteistä se lähtee tililtäsi eikä kuormita luottokortin luottorajaa.Itselläni on kahden pankin pankkikortti,masteri ja amex,mutta silti käytän visa electronia miltein aina.tämä minun mielipiteeni.mullakin electroni. Ei pysty tuhlaamaan enempää kuin saldo antaa myöten.
Toki myös omistan masterin ikään kuin varalla niitä harvoja tilanteita varten joissa electroni ei pelitä. Ovat muuten aika harvinaisia... pohatta kirjoitti:
Ei visa electronilla tee mitään. Se ei käy moneenkaan paikkaan maksuvälineeksi, ongelmia tulee.
Ei ole foordi auto eikä margariini voita.. eikä visa electron visa.
Kannattaa ottaa visa, visa on paras kortti.visa electroni tökkii välillä suomen alueella,mutta norjassa ,saksassa ja jopa venäjällä on toiminut tosi hyvin.ilmeisesti et käy suomen rajojen ulkopuolella?
arvo-poika kirjoitti:
visa electroni tökkii välillä suomen alueella,mutta norjassa ,saksassa ja jopa venäjällä on toiminut tosi hyvin.ilmeisesti et käy suomen rajojen ulkopuolella?
kerro miten visa on paras kortti?entä master ,amex ja diners?
- pohatta
arvo-poika kirjoitti:
kerro miten visa on paras kortti?entä master ,amex ja diners?
Ei oo margariini voita eikä ford auto. Eikä 'visa electron' oo visa. Got it?
Amexissa on kieltämättä aika hyvä juttu se platinum amex, messuilla tyrkyttivät sen väkisin vuodeksi ilmaiseksi. Esim. matkavakuutukset ovat selvästi amexin etuja.
Visasta en silti luovu ja se on kaikkein ihquin kortti.
Got it?
- Mrtth
Hei! Minulle tulee sillointällöin maksettavaksi 1 - 3 euron parkkimaksu, joka menee creditille. On käynnistynyt tod.näk. vaimon kortista. Vaihdoimme juuri ja tästä syystä vaimon kortin vain visaelectroniin. En ole antanut lupaa maksaa näitä laskuja. Miten varmistan, ettei niitä enää makseta vai loppuuko maksujen maksu tällä kortin vaihdolla?
Martti Koivumäki kt 193566 ss 3285
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082605
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo471785Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1461387Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3401290Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3451244Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251166Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571103Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H131002- 55976
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21883