Olen "vähän" hukassa lausunnon kanssa ja lääkärille pääsy on vielä viikon päässä. Toivottavasti joku voisi auttaa ongelmassani ja pelastaa viikonloppuni. Eli kyse on olkapään varjoaine mri:stä. Lausunto on seuraavanlainen: Labrum on ehjä. Rustoiset nivelpinnat siistit. Inferiorisen glenohumeraaliligamentin ja olkanivelen alarecessin kapselin humeruksen puoleisessa insertiossa on repeämän jälkitila. Arpeutumista on tapahtunut, mutta insertio on rispaantunut ja epäsäännöllinen. Alarecessi on melko syvä, mutta varjoaine ei karkaa kapselin ulkopuolelle humeruksen diafyysin vierelle. Muut glenohumeraaliligamentit ehjät. Etukapseli on väljähkö, insertio 2 cm glenon etureunan mediaalipuolelle. Takakapselissa ei ylimääräistä väljyyttä. Bicepsin pitkän pään jänne ja sen kiinnitys ylälabrumiin ehjä. Kiertäjäkalvosin ehjä. Ei hydropsia olkanivelessä eikä subakromiaalibursassa. Luurakenteet säännölliset.
Suomennosta kaivattaisiin täälläkin
leikkaukseenko?
41008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Leikkaus tulee vaihtoehdoksi, mikäli asianmukaisesta kuntoutuksesta huolimatta nivel kipuilee/ei pysy paikallaan.
Olkapään "historia", aiemmat hoitotoimenpiteet ja nykyoireisto ovat aika merkittävässä asemassa hoidosta päätettäessä. Magneetti antaa mahdollisuuden leikata, muttei suoranaisesti pakota siihen.
Aiempia hoitotoimenpiteitä ei ole, ainoastaan lepoa ja särkylääkettä. Ongelmana se, että olkapää lähtee osittain sijoiltaan (kuukausi sitten sattuneen "tapaturman seuraksena). Fysioterapiassa olen käynyt muutaman kerran ja sieltä saadut ohjeet ja teippaus auttoivat hetken aikaa (kunnes teipit irtosivat). Onko siihen olemassa muita vaihtoehtoja?
Viestissäsi on ristiriita. Sanotaan, ettei aiempia hoitotoimenpiteitä ole, mutta kuitenkin on fysioterapiassa käyntejä, mitkä kyllä lasketaan hoitotoimenpiteiksi. Oleellisinta on aktiivinen olkapäätä stabiloivien lihasten harjoittelu, mitä pitää tehdä ahkerasti ja omatoimisesti. Tuo vaihtoehto on sitten se leikkaus, mikä siis on joskus vältettävissä hyvällä harjoittelulla.
Tarkoitin siis, ettei aikaisemmin ole ollut ko.vaivaa ja aikaisemmin sitä ei ole hoidettu. Nytkin menin itse fysioterapiaan ja sieltä olen saanut ko.ohjeita ja ylinpäänsä apua ongelmaani, tosin siitä on vasta aikaa runsas viikko ja sen perusteella ei varmaankaan voi vielä sanoa mitään.