Kaikki aloitukset väännetään homoihin, oli kyse vaikka pyhästä synodista tai kirkkoonliittymisestä!
Eikö täällä ole
ASIOITA, joista keskustella
4360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Homouden suosio tässä keskustelussa johtuu mitä ilmeisimmin se, että täällä on kirjoittelemassa paljon ahdistuneita ihmisiä, monet jopa liittyvät kirkkoon omien ahdistustensa takia mutta eivät ymmärrä ongelmiensa perimmäistä syytä, omassa mielessä liikkuvat homoeroottiset ajatukset ja ihan todellinen homoseksuaalisuus - jota moni yrittää epätoivoisesti peitellä perustamalla perheen.
Kaksoiselämä tuo aivan varmasti suuria paineita ja ongelmia. Kuitenkin ihmisen luonnolliseen, syntymässään saamaan seksuaalisuuteen kuuluvat myös homoseksuaaliset tunteet, ne pitää vain hyväksyä Jumalan antamana lahjana.
Raamatuntulkinnat ovat viime vuosisatoina ja -kymmeninä alkaneet korostaa toisenlaista, hyvin synnillistä ajattelutapaa. Tästä johtuvat moneen miesten homofobiset tunteet, joita heidän on sitten pakko purkaa täällä. Kaikki luonnollisetkin asiat nähdään homouden ilmentyminä, ja tällainen homofobia voidaan jo luokitella sairaudeksi.
Sille ei kuitenkaan mitään voi, että nimimerkkiensä takaa homofobikot ovat omien käsityksiensä mukaan kaikkein eniten oikeassa, sillä he voivat irrottaa jostakin vanhasta tekstistä yksittäisiä lauseita, joilla he asiaansa perustelevat oikeiden protestanttien tapaan. Täällä tuomionpasuunoita soitellessaan he vielä luulevat tulevansa entistä paremmiksi ja yhä enemmän heteroiksi. Sellainen on huonolla itsetuntemuksella varustetun miehen kohtalo.
suurin osa homoista kriittisesti kirjoittavilla ei ole mitään omaa ketunhäntää kainalossa homouden suhteen. piste. Voittopuolisesti suurimmalla osalla on huolena kirkon sisälle papiston kautta pesiytyneet opilliset vääristymät joihin ei edes piispoilta saa korjauksia. Ainoana on viime aikoina olleet eräs Analogiin kirjoittanut pappi sekä Nikean metropoliitta, hekin hyvin hienotunteisesti ovat koittaneet kertoa mikä kirkon opetus em. asioissa on.
Homofiilit kun harvoin perustelevat kantaansa kanoneilla tai raamatulla,ellei "jumala on rakkaus" ja "älkää tuomitko"-tyyppisiä kommentteja lasketa, mikä ei kyllä yllätä, sillä he eivät sieltä syntiinsä juuri tukea saa.
Kuten yksittäisillä raamatunlauseilla myös yksittäisillä teologisilla
periaatteilla voidaan toki osoittaa likimain mitä tahansa, jos ei kiinnitetä
huomiota räikeään ristiriitaan Kirkon kokonaisopetuksen kanssa.
"Kaikki aloitukset väännetään homoihin"
Kuinkas muuten omalle aloituksellesi kävikään, väännettiinkö väkisin homoihin?