Huonot uutiset

Jehovantodistajat uskovat levittävänsä "hyvää uutista". Saarnatessaan ovelta ovelle jehovantodistaja toteuttaa sitä työtä, jota hänen jehovantodistajana kuuluu tehdä, jotta pitäisi statuksensa seurakunnassa, niin kutsuttuna oikeana jehovantodistajana.

Kun jehovantodistaja on ovellasi, on kannaltasi kysymys elämästä ja kuolemasta. He uskovat, että jos otat "hyvän uutisen" vastaan, voit saada ikuisen elämän toivon maanpäällisessä paratiisissa. He uskovat myös, että jos et ota "hyvää uutista" vastaan, tulet kuolemaan hyvin pian alkavassa harmagedonissa. Tätä jälkimmäistä sinulle ei kerrota, eikä sitä aina uskalleta edes myöntää.

*****

Myös tulevaisuudessa enkelit panevat toimeen Jumalan langettavan tuomion. Jeesus tulee ”voimallisten enkeliensä kanssa liekehtivässä tulessa, kun hän tuottaa koston niille, jotka eivät tunne Jumalaa, ja niille, jotka eivät tottele – – hyvää uutista” (2. Tessalonikalaisille 1:7, 8). Tuo tuho kohtaa kuitenkin vain niitä, jotka eivät osoita vastakaikua sille sanomalle, jota nyt saarnataan kautta maailman enkelien tuella. Niitä, jotka etsivät Jumalaa ja noudattavat Raamatun opetuksia, ei vahingoiteta (Sefanja 2:3).

http://www.watchtower.org/fi/20060115/article_02.htm

*****

Herääkin kysymys; eikö jehovantodistajien olisi parempi olla saarnaamatta "hyvää uutistaan", koska heidän mukaan ihmiset, jotka eivät ole saaneet tilaisuutta tutustua tuohon uutiseen, pelastuvat hyvin pian alkavasta harmagedonista hengissä?

Saarnaamalla "hyvää uutista" jehovantodistaja uskoo ansaitsevansa paratiisilippunsa. Todistaja tulee harvemmin ajatelleeksi, että on varsin itsekästä levittää "hyvää uutista" ihmisille, kun nämä eivät sille todennäköisesti korvaansa kallista.

Todellisuudessa jehovantodistajat levittävät siis huonoa uutista. Ja totuudenmukainen saarnaaminen pitäisikin sisällään sanat: tule jehovantodistajaksi, tai kuolet.

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirvas

      levittävät ihmisoppia, joka ei ole Jumalasta vaan Brooklynistä.
      Joka sellaista oppia levittää, heitä ei pidä päästää edes sisälle, vaan on Raamatun sanan mukaan kehoitettava lähtemään pois.

      2. Joh. 1:10
      Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi;
      2. Joh. 1:11
      sillä joka sanoo hänet tervetulleeksi, joutuu osalliseksi hänen pahoihin tekoihinsa.

      Siis, ei kiitos ihmisopille.

      • >>Joka sellaista oppia levittää, heitä ei pidä päästää edes sisälle, vaan on Raamatun sanan mukaan kehoitettava lähtemään pois.

        Noin kai se menee, mutta onhan se aika haasteellista raamattua lukemattoman, tai siihen liiemmin tutustumattoman erottaa, onko ovella hyvän vai pahan lähettiläs. Hyvänä esiintyvä paha on pirullisin juoni, joka on keksitty - väitän ma.


      • Jesajassa
        t-i-u-k-u kirjoitti:

        >>Joka sellaista oppia levittää, heitä ei pidä päästää edes sisälle, vaan on Raamatun sanan mukaan kehoitettava lähtemään pois.

        Noin kai se menee, mutta onhan se aika haasteellista raamattua lukemattoman, tai siihen liiemmin tutustumattoman erottaa, onko ovella hyvän vai pahan lähettiläs. Hyvänä esiintyvä paha on pirullisin juoni, joka on keksitty - väitän ma.

        Että kyllä Sen Tulijan tunnistaa;
        Jos , kun avaatte ovenne, siellä on Hymyilevä Herrasmies, Korkeakauluksinen punainen viitta yllään, kädessään tulenpunainen kansio, päässään pienet, fiksunmuodikkaat sarvet, kyseessä on -mister Beanin esittämä -Herra Paholainen;
        Ja jos Hän aloittaa keskustelun lausumalla, ; "; Hyvää iltaa, kuten jo ehkä tulitte ajatelleeksi, olen tuleva työnantajanne; nimeni on Herra Paholainen; hauska tutustua, ilo on kokonaan minun puolellani,"
        Silloin Tiedätte, ja varmuus hiipii mieleenne:
        ; Olette Kanadalaisessa TV;n "Piilokamera- "ohjelmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      239
      3650
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3373
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      89
      2827
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      48
      2646
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      112
      2377
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2042
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2001
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1865
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      104
      1797
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1139
    Aihe