Luultavasti Huhtiniemessä ammuttuja ei teloitettu rangaistukseksi vaan kostoksi. Suomalainen oikeistomilitarismi tiesi kesällä 1944 tulleensa tiensä päähän. Haluttiin riehua ja murhata niin kauan kuin siihen vielä oli tilaisuus. Myös natsit teloittivat keskitysleireillään suuren määrän poliittisia vastustajiaan juuri ennen niiden vapauttamista. Huhtiniemen joukkomurha tulisi nähdä tässä valossa. Teloitetut kuuluivat työväestöön, jolla oikeiston silmissä ei ollut ihmisarvoa sen enempää kuin venäläisilläkään.
Huhtiniemen murhaajia saattaa yhä olla elossa. Milloin heidät saadaan oikeuteen vastaamaan teoistaan?
Huhtiniemen murhaajia saattaa yhä olla elossa. Milloin heidät saadaan oikeuteen vastaamaan teoistaan?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Moni kuoli minunkin suvustani, kun porvari valtasi Tampereen. Eivätkä ne ase kädessä kaatuneet, vaan antautuneina vasta ammuttiin!
puolta, kuolivat aatteen puolesta.
Voisiko totuudenpuhuja osoittaa yhdenkin Huhtiniemessä teloitetun? Armeijan oikeudenkäyttö ( myös teloitukset) tapahtui Suomen lakien mukaan, ei poliittisena toimintana.
Teloitetut olivat syyllistyneet vähintään kahteen karkuruuteen ja kieltäytymiseen. Pääosa karkureiszta tuomittiin vapausrangaistuksiin.
Huhtiniemessä tai Lappeenrannassa ei ole teloitettu koskaan ainoatakaan suomalaista sotilasta. Koko Huhtiniemi-höpötys on pelkkä kaupunkilegenda.
Pervitiini-Aatukin ammutti Vuosalmella JR7:n miehen siihen pellolle vaan. Itse vielä kehuskelee Kenraalin testamentti -kirjassaan tuolla asialla.
kun kerran tiedät että jossain on teloitettu ja jos vielä tiedät että teloitetut oli työläisiä niin julkaise nyt nimilista niistä teloitetuista että pääsemme tarkistamaan väitteesi. muutoinhan voi olla että kyseessä olikin käpykaartikommunistien suorittama attentaatti ja surmatut olivatkin isänmaallisia maanpuolustajia.
Kesäkuun lopulla Viipurista taistelutta luopumisen ja ylivoimaisen vihollishyökkäyksen jälkeen Talissa kannaksen IV AK:n lohkolta eri syistä pakeni joukko-osastostaan tuhansia miehiä. Suurin osa näistä palasi tai sotapoliisin toimesta palautettiin joukko-osastoihinsa, mutta sadat myös katosivat ja sadat ovat 'kadoksissa' vieläkin!
Näiden miesten nimilista löytyy sotahistorian arkistosta esimerkiksi joukko-osaston tunnuksella ja haulla 20.6.- 7.7.1944:
http://tietokannat.mil.fi/menehtyneet/
Kokeilin hakua IVAK ja aika , mutta ei tullut yhtään nimeä. pelkällä vuodella 1944 tuli yksi "kadonnut" 8.7.1944. Teiköhän haun oikein?
"..Huhtiniemen murhaajia saattaa yhä olla
elossa..."
Huhtiniemen mahdolliset teloittajat ovat
tiedossa perusteella "syytä epäillä", mutta
todistus ja tunnustus puuttuvat - vielä!
"Teloitetut kuuluivat työväestöön"
Sotilaskarkuruuden kohdistaminen työväestöön on todella loukkaava yritys mustamaalata työväestön osuutta Suomen itsenäisyyden säilyttämisessä.
Tällaisen kiilan lyöminen sotaveteraanien kunniakkaalle maineelle on törkeä provokatoorinen yritys tahria heidän mainettaan.
Tali-Ihantalassa oli veteraaneitamme vastassa Stalinin puna-armeija,ja heidän tavoitteena oli Helsinki.
mihnä nää jutut jää kiikkumaan??kun eivät päivity palstalle?
... ja vielä kansallissosialisteja, so.
halusivat kansallistaa kaiken itselleen,
rahoitusmarkkinat oli kielletty ja muuta
sellaista.
Haavikon, Arposen ym. Holapan juttuihin uskoneiden mukaan "teloitetut" olivat Viipurin menetyksessä kadonneita. Mutta kun nämä kadonneet olivatkin ilmoittautuneet takaisin joukko-osastoonsa parin päivän kuluessa, joten ei ollut kadonneita.
Nyt "kadonneita" yritetään pilkkiä Talin taisteluista, ja huomenna varmaan muukalaislegioonasta? "Vihoviimeisen erämaalinnakkeen sankarit" makaavat teloitettuina Lappeenrannassa???!!
Kaik on nyt nähty...
Paavo Haavikko ei ole tiedemies vaan taiteilija,
joka rahasta kirjoittaa mitä tahansa fiktiivisiä
juttuja.
Mutta törkeydessään vastenmielisintä on kaikkien
juoppojen roskatoimittajien esinahka Ilmari
Turja Kumurillaan, jossa teilataan Viipurin
puolustajat, sotilaamme ja upseeritkin mitä
iljettävimmillä ja kuvottavimmilla valheilla,
valheilla, joihin ei edes Jari Perwokaan olisi
Iltalehtien palstoilla pystynyt.
Koko Viipurin menetys on sotahistoriamme
valheista yksi törkeimpiä ja neukkutyylisen
näytösoikeudenkäynnin floppi!
Voi mussun mussun.Ei siellä ketään teloitettu.Ei niitä venäläisvainajia (löydettyjä) saa nuorennettua jatkosodanaikaisiksi.