Näin kirjoittaa palstan konkari:
"Se on nyt niin,
Kirjoittanut: RitariOlevainen 3.9.2007 klo 04.28
että Pyhä Henki alkaa puuttua teidän rienaajien ja turhan puhujien kirjoitteluun. Kannattaisi ottaa varovasti tästä eteenpäin, ettei posahda koko keneenne tuusannuuskaksi!"
Näin ritari siis sanoo. Kuinkahan moni nyt sen seurauksena rupeaa hihhuliksi koneen räjähtämistä peläten? No - tuo kai se sitten on sitä "evankeliointia".
"Se on nyt niin,
Kirjoittanut: RitariOlevainen 3.9.2007 klo 04.28
että Pyhä Henki alkaa puuttua teidän rienaajien ja turhan puhujien kirjoitteluun. Kannattaisi ottaa varovasti tästä eteenpäin, ettei posahda koko keneenne tuusannuuskaksi!"
Näin ritari siis sanoo. Kuinkahan moni nyt sen seurauksena rupeaa hihhuliksi koneen räjähtämistä peläten? No - tuo kai se sitten on sitä "evankeliointia".
Vastaukset 10
Vanhimmat
pääsiäisenä nimimerkki poikalapsi toivotti pääsiäisaamun rauhaa. Rauhaa tervehdys on ominaista herätysliikkeissä ja sinä olit ensimmäinen ja ainut joka vastasi rauhaa sinullekkin. Mikä tässä oli takana vai vastasitko siksi että se toinenkin on homeros. Kerro tosissaan mikä herkkä hetki sinuun iski?
asiasta, että sinulla on vahva addiktio homoseksuaalisuuteen.
Evankeliointia, vaan huumoria.
Sekin on sitten varmaan huumoria, kun kyseinen herra jakelee ihmisille kidutustuomioita.
särkeä, kun kaatoi Jerikonmuuritkin. Eikö vain ((: )
Jos ihmiset edes pikkasen tuntisivat Jumalamme, Jeesuksen todellista luonnetta, niin he olisivat aivan erilaisia uskonasioiden ollessa kyseessä ja uskaltaisivat keskustelle humoristisesti ja vapaasti. Minulla on upeat uskon ystävien piiri, jossa huumori usein kukkii ja nauru on makeaa.
Jeesuksesta ihmiset ovat omissa ajatuksissaan luoneet oikean mörököllin ja todellisuudessa Hän on kaukana sellaisesta.
Jumala antoi huumorinkin meille ja monet ovat saaneet aivan erityisen huumorinlahjan, jolla he ovat monet murheet keventäneet.
mieleeni, että näyttäisi olevan kummallinen asia tuo kidutusasia, sillä minäkin sain erään herran väitteet päälleni tänään, joissa hän sanoo minun jakaneen ikuisia kidutuksia, jota en ikinä, enkä missään vaiheessa ole kenellekään jakanut, sillä se ei ensinnäkään ole tehtäväni, vaan tehtäväni on vain kutsua ihmisiä Jeesuksen luo.
Raamattu kyllä kertoo helvetistä ja siitä, että viimeinenkin ropo on maksettava, eli on vastattava omista teoistaan, niiden, jotka eivät turvaudu Jeesukseen, mutta minä en ole koulutusta saanut siitä kertomiseen ja siksi en summassa kirjoittele. Kirjoittelen vain asioista, joista olen varma.
Siitä olen varma, että jokainen joka antaa elämänsä Jeesukselle, eli turvaan, pelastuu tuomiolta, sillä Jeesus ottaa meidät ruumiinsa jäseniksi ja miten tuomio voisi kohdata Jeesuksen ruumiin jäseniä.
Ehkäpä ritariolevainen on koulutettu kertomaan enemmän noista edellä mainituista tuomio asioista, sillä armotaloudessa tehtävät jaetaan ja jokaiseen tehtävään annetaan tieto ja taito.
niin hän antaa paremman tilalle, koska hänen hyvyytensä vetää parannukseen...:)
ansiosta tulis joku uskoon , ihan oikeasti uudestistntyis, niin siinähän ei ole kuin pelkkää hyvää sanottavaa, tai edes pelkäisi Jumalaa ja lopettais Jumalan ja uskovien rienauksen täällä yleisellä palstalla, joka on terkoitettu keskusteluun "helluntailaisuudesta", eikä siihen kuulu pilkkaamiset ja rienaukset, eikä mikään muukaan asiattomuus, jota ilmenee turhan paljon.
-Onko "Pentocostal*1" jo jättänyt sheriffi anomuksensa sisään?
tule uskoon. Usko tulee Jumalan sanan kuulosta.
Puuttuuko työmieheltä järki vai huumorintaju?
Vai molemmat?:D