Tampereen helluntaiseurakunnasta

Joko kaikki Tampereen Helluntaiseurakuntalaiset on saatu kirjoittamaan nimensä Kirkkoseurakunnan listoille ?

Entä surkeat luopio siskot ja veljet, jotka uhmaten vastustavat Makkosta ja vanhemmistoa, onko heitä muistettu rukouksissa ?

Joko yhteistyö Markku Koiviston Nokia Mission kanssa on alkanut ?
4228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakaan meidän perhe ei ole vielä ehtinyt liittyä, mutta liitytään kun keritään..

Luopioista puhuminen on tässä yhteydessä asiatonta ja provokatiivista. Kyse on enemmän hallinnosta kuin uskoon liittyvistä asioista.

Yhteistyö NM:n kanssa on ainakin minulle uutta. Virallisesti sellaista ei kaiketi ole. Monet seurakuntalaisemme tosin käyvät NM:n tilaisuuksissa ja siellä on vastuussa monia hellareita.

Äänestä

*

Jaa-a, en tiedä kuinka moni on liittynyt. Eikä tämän tyylinen vastakkainasettelu millään tavalla kiinnosta suurinta osaa seurakunnan jäsenistä.

Minkäänsuuntaista "luopioajattelua" tässä kirkkokunta-asiassa ei myöskään ole ollut nähtävissä. Eri näkemyksiä omaavien puolesta on kyllä rukoiltu; siunaavassa hengessä kuitenkin. On pyydetty sitä, että Jumala pitäisi huolta niistä, jotka ovat syystä tai toisesta eronneet seurakunnasta.

Yhteistyöstä NokiaMission kanssa en tiedä. Enkä tiedä, onko siitä keskusteltu. Oliko keväinen kommentti ensisijaisesti NokiaMission kädenojennus helluntaiseurakuntien ja luterilaisen kirkon suuntaan, vai oliko taustalla jotain yhteisiä keskusteluja yhteistyön lisäämisestä.

*

Äänestä
  • Kuinka monta on liittynyt Tampereen Helluntaikirkon jäseneksi?

    Äänestä

  • ????????????? kirjoitti:

    Kuinka monta on liittynyt Tampereen Helluntaikirkon jäseneksi?

    *

    En tiedä. En ole kysellyt keltään. Virallinen mahdollisuus liittyä on ollut muistaakseni vasta muutaman viikon ajan.

    *

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysymys? kirjoitti:

Joko kaikki Tampereen Helluntaiseurakuntalaiset on saatu kirjoittamaan nimensä Kirkkoseurakunnan listoille ?

Entä surkeat luopio siskot ja veljet, jotka uhmaten vastustavat Makkosta ja vanhemmistoa, onko heitä muistettu rukouksissa ?

Joko yhteistyö Markku Koiviston Nokia Mission kanssa on alkanut ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu