Tuomipihlajan leveys?

???

Kuinka leveä vapaasti kasvava tuomipihlaja-aidanne on täysikasvuisena?

Pohdin vain sitä, miten kauas rajasta se on istutettava, ettei kurkota naapurin puolelle.

14

5884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rusalkaa

      Mikähän tuomipihlaja sinulla on? Niitä on monenlaisia ja kasvukorkeus on erilainen...kuten myös leveys.

      Sirotuomipihlaja kasvaa hyvin pystyä kasvustoa esimerkiksi...

      Ovat aika kovia tekemään juurivesoja.

      • ???

        se kaiketi on jota aitataimina myydään.


      • rusalkaa

      • ???

      • puolelta jos menee yli
        ??? kirjoitti:

        kiitosta vaan. Melkein kaikkeen muuhun tuolta vastaus löytyikin, paitsi siihen tietoon jota olen vailla.

        Siispä: miten lähelle rajaa sen uskaltaa istuttaa, ettei naapuri saa aihetta valittaa?

        Sen leveys riippuu paljon minkälaisessa mullassa kasvaa,onko kuivaa,aurinkosta ym.Laita riittävän kauaksi rajalta,ehkä pari-kolme metriä. Jos laitat lähemmäs,voithan sitten leikata naapurin puoleta,jos oksat menee rajan yli.


    • rusalkaa

      ***Isotuomipihlaja kasvaa kaksi-viisi metriä korkeaksi. Kasvutavaltaan se on pystyoksainen ja tiheä, joten se sopii erittäin hyvin vapaasti kasvavaksi aidaksi sinne, missä tarvitaan korkeaa näkösuojaa. Yksittäisenä kasvina isotuomipihlaja on pensasmainen pikkupuu, joka vesovana muodostaa kauniin, sylinterimäisen ja monirunkoisen pylvään.***

      Tästä tekstistä näkyy kasvukorkeus. Tuolla toisaalla löysin säännön: Aita EI ole raja-aita jos sen etäisyys tontin rajasta on vähintään puolet kasvukorkeudesta. Tulkitsen tämän niin, ettei tarvitse pelätä naapurin kannanottoa asiasta. Jos lähemmäs laittaa, pitää keskustella naapurin kanssa.

      Viiden vuoden välein voi aidanteena kasvavasta isotuomipihlajasta poistaa vanhimpia oksia. Jotenka voi samalla rajoittaa sen kasvua hyvinkin.

      Tämmöisen aidanteen korkeus sitten voisi olla pari kolme metriä...istutusetäisyys tontin rajasta 1-1,5m.

      • ???

        Juuri tuota kaipasin. Mistä löysit tuon tiedon?


      • rusalkaa
        ??? kirjoitti:

        Juuri tuota kaipasin. Mistä löysit tuon tiedon?

        Kuulehan googletin aita istutusetäisyys. Tietenkin tuli näitä, miten tiheään taimet on istutettava toisiinsa nähden...mutta myöskin... erään kaupungin järjestyssääntö.

        Kuopion kaupungin rakennusjärjestyksessä, § 36, sanotaan:
        "Tonttien välisen raja-aidan tekemiseen tulee aina olla naapurien suostumus. Aitaa ei katsota raja-aidaksi, mikäli rakennetun aidan etäisyys naapurin rajasta on vähintään puolet aidan korkeudesta tai istutettavan aidan oksisto ja juurisato täysikasvuisenakin pysyvät omalla tontilla".

        Luin vähän hätäisesti. Kyse oli siis RAKENNETUSTA aidasta. Ja Kuopion kaupungissa Aijai...


      • rusalkaa
        rusalkaa kirjoitti:

        Kuulehan googletin aita istutusetäisyys. Tietenkin tuli näitä, miten tiheään taimet on istutettava toisiinsa nähden...mutta myöskin... erään kaupungin järjestyssääntö.

        Kuopion kaupungin rakennusjärjestyksessä, § 36, sanotaan:
        "Tonttien välisen raja-aidan tekemiseen tulee aina olla naapurien suostumus. Aitaa ei katsota raja-aidaksi, mikäli rakennetun aidan etäisyys naapurin rajasta on vähintään puolet aidan korkeudesta tai istutettavan aidan oksisto ja juurisato täysikasvuisenakin pysyvät omalla tontilla".

        Luin vähän hätäisesti. Kyse oli siis RAKENNETUSTA aidasta. Ja Kuopion kaupungissa Aijai...

        Rakennusjärjestys ja omalla paikkakunnallasi. Sieltä sitten pensasaita etäisyys tontin rajasta.

        Näyttää olevan erilaisia suosituksia. Meinasin nimittäin vastata sinulle 70cm. Nyt sitten löysin muitakin suosituksia.


      • rusalkaa
        rusalkaa kirjoitti:

        Rakennusjärjestys ja omalla paikkakunnallasi. Sieltä sitten pensasaita etäisyys tontin rajasta.

        Näyttää olevan erilaisia suosituksia. Meinasin nimittäin vastata sinulle 70cm. Nyt sitten löysin muitakin suosituksia.

        http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/artikkeli2.asp?id=155

        googletin yksinkertaisesti: pensasaita leveys

        :D


      • ???

      • rusalkaa
        ??? kirjoitti:

        Olet viitsinyt nähdä paljon vaivaa, kiitos sinulle:) Nyt uskallan ruveta istutuspuuhiin.

        Kiitos itsellesi. Kiinnostusta oli tähän pikkasen omasta takaa ja nyt katselin enemmänkin tuomipihlajien kuvia ym.

        Olen pitkään meinannut hankkia saskatoonin, siis tämän marjatuomipihlajan. Jostain sitten luin, että siinä on syötävien kauniitten marjojen lisäksi komea syysväri... muuta ei tarvittu.

        En sentään aitaa kuitenkaan meinaa istuttaa :D


    • isotuomipihlajaa

      Morro! Haluisin pientä vinkkiä laittaa, kun meillä itsellä tuota isotuomipihlajaa kasvaa pihan ympärillä.

      Isotuomipihlajaa ei kannata istuttaa liian tiheään, vaan mielellään 1 metrin välein, tai jonkun 85 cm:n välein edes. Vaikka istutusväli onkin noin väljä, kannattaa istuttaa oikein, eli kaivamalla ensin OJA, johon laitetaan kuohkeaa multaa ja taimet. Koko juurialue kannattaa pitää puhtaana rikkaruohoista ja kuohkealla mullalla, koska pensaat tekevät oikein mukavasti juuriversoja, jotka tietenkin saavat pensaan näyttämään oikein kauniilta isompanakin.

      Parasta olisi myös leikata taimet istutuksen yhteydessä mataliksi, n. 10cm. Paitsi valmiiksi tuuheat pensaat, joita leikataan harvemmin. Ja aina leikataan vain ylhäältä, ei sivulle kasvavia ollenkaan. Ja kun on leikattu keväällä ennen silmujen aukeamista, leikataan juhannuksen jälkeen heinäkuussa uudelleen reilu puolet siitä uudesta kasvusta. Tämä saattaa tuntua raa'alta, mutta voin vannoa, että pensaat kasvavat kahta innokkaammin, ja nopeammin kuin leikkaamattomat pensaat! Isotuomipihlaja on nopeakasvuinen lajike.

      • ???

        neuvoista. Pistämpä korvan taakse:)


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      157
      4940
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3596
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      32
      2589
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2253
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2129
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      28
      2046
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2033
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2003
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      20
      1495
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1390
    Aihe