Jt, miten perustelet sen, että ainoastaan teillä on totuus ja kaikki muut ovat väärässä?? Teillähän on käytössä omasta uskonnostanne/kultista/lahkosta nimitys "totuus".
Kysymys Jehovan Todistajille
peku
8347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
todistajia johtavat miehet keksivät nimittää oppejaan `totuudeksi`, koska tällä lailla se mitä tämä johtava elin opettaa kuudelle miljoonalle ihmiselle, on heidän huulillaan ja ajatuksissaan AINA `totuutta`, vaikka johtava elin muuttaakin oppejaan koko ajan ja korvaa vanhat järkeilyt uusilla järkeilyillä, jotka taas kohta vaihtuvat toisiin jne...mutta silti nämä järkeilyt ovat aina totta eli `totuutta`.
ei nyt millään pahalla, mutta tuo on tosi sairasta. tietysti jokaiseen uskontoon kuuluu omat jutut enkä ole mikään rasisti ja on mulla jehova kavereita. mutta se on TOSI SAIRASTA ! ja ne mun jehova kaverit on kyl aika tylsiä. puhuukun koko ajan jostain v..... jumalasta eikä ne voi tehdä mitään 'hauskaa' koska jumala rankaisee. voi helvetti. kerran vaan eletään ja se elämä eletään täysillä. saatan kuulostaa joltain rasistilta, mutta en ole.
JT-lahko irtaantui adventismista ja seitsemännen päivän adventistit ovat tasan samanlaisia: vain heillä on "totuus", jopa "tälle ajalle tarkoitettu totuus" kuten he sanovat. Lisäksi he ovat "Jumalan jäännöskansa" ja ylipäätään ainoa oikea "Jumalan seurakunta" maan päällä, ja kaikki kirkkokunnat ovat heidän mielestään "luopumuskirkkoja", jotka muodostavat "langenneen Babylonin" (vertauskuva otettu Ilmestyskirja 17-18 luvuista).
Adventistienkin tavoite on kaikkien ihmisten, myös toisten kristittyjen, käännyttäminen heidän lahkonsa oppeihin ja jäsenyyteen.
pedofiliaa.
Ruotsissa paljastui laaja pedofiliaketju, johon ns. lahkon Vanhimmat olivat syyllistyneet.¨
Tapaukset olivat lahkolaisten tiedossa, mutta yhdestäkään tapauksesta ei tehty poliisi-ilmoitusta. JT:n mainetta ainoana oikeana totuutta levittävänä lahkona ei näitten Vanhempien mukaan saanut tahrata.
Eräässäkin perheessä oli kaksi lasta, sisar ja veli, joutuneet näitten törkeyksien kohteeksi. Vanhemmat tiesivät siitä mutta eivät uskaltaneet seurakunnasta erottamisen pelosta tehdä mitään!!!
Voi helvetti!
http://medlem.spray.se/aaac/2/granskning.html
tiesin että jehovat ovat sairaita....
Tuo insesti ja pedofilia on YÖKÖTTÄVÄÄ! Kuinka kukaan voi vaieta, jos tietää että sellaista on tapahtunut ja vieläpä saanut tunnustuksen hyväksikäyttäjältä! Uskovainen ihminen ei Jumalan edessä voi salata tuollaista rikosta. Se on saletti!
Erinomainen kiitos tuolle ihmiselle, joka suomensi tuon ruotsalaisen debatin. Tuleepa tietoa tuostakin suuntauksesta selville.
onhan sitä kirkonki keskuudessa...jopa pappien