minulla on DNA kaapeli kaista ja thomsonin langaton modeemi. yhteys pätki ennen ja operaattorille tein vikailmoituksia monta, nyt kuitenkin oikean kanavan haku auttoi ettei kone enää pätki. nyt on kuitenkin ilmennyt sellanen asia että modeemin SSID nimi muuttuu itsekseen. onko mahdollista että operaattori edelleenkin boottailee modeemia?
SSID
5
1072
Vastaukset
- potion
modeemin SSID nimi ei voi muuttua itsekseen.
operaattori voi vikailmoituksen niin jatkuessa tehdä laitteistollesi aivan mitä lystää, ei kuitenkaan mitään sellaista joka on vahingollista tai haittaa käyttäjää. modeemin boottaus operaattorin toimesta ilman järkevää syytä ei ole laillista. modeemi kaappaus on mahdollista vain silloin jos langaton verkkosi ei ole salattu. jos omistat virustorjunta ohjelmiston josta voit seurata liikennettä, kuten anti-salt, norton tai vaikka avast niin toiminto logi kohdassa on kohta josta näkee IP_osoitteet jotka käyttävät konettasi tai ovat yrittäneet käyttää (virusturva estänyt) jos operaattori käyttää modeemiasi niin huomaat sen toiminnon IP-osoitteen. jos kohdassa on monta ip_ osoitetta niin silloin käyttäjiä on useampia ja silloin on modeemi kaappaus mahdollinen jos vain on yksi IP niin silloin en epäile modeemi kaappausta. tämä toimii siis vain anti-salt, norton ja avast virus torjunnoilla.- yhteys pelaa
katsoin nortonin logista ja siellä oli yksi vieras IP jossa luki on hävinnyt eikä sitä enää suojata. ja muita joissa oli numero kirjain yhdistelmiä.
ilmeisesti se on sitten operaattori. miksi he koneelle yrittävät? - potion
yhteys pelaa kirjoitti:
katsoin nortonin logista ja siellä oli yksi vieras IP jossa luki on hävinnyt eikä sitä enää suojata. ja muita joissa oli numero kirjain yhdistelmiä.
ilmeisesti se on sitten operaattori. miksi he koneelle yrittävät?yksi vieras osoite on ok. mikäli se on aina sama IP_ osoite. (operaattori) jos olet antanut heille luvan hallita modeemia ja tietokonetta.
silloin kun tulee lukemaan on hävinnyt eikä sitä enää suojata niin silloin norton estää kyseiseltä osoitteelta tulevan koneen tai modeemin käsittelyn.
nämä kirjain ja numero yhdistelmät ovat MAC- osoitteita ja niitä ei kuuluisi olla lainkaan toiminto logissa. se viittaa siihen että konettasi tai modeemiasi käytetään IP-peitolla eli käyttäjä on naamioitunut MAC osoitteen taakse jolloin käyttäjää on vaikea jäljittää.
en haluisi pelotella, mutta tuo viittaa taas että asialla olisi modeemi kaappaus. modeemi kaappaukseen viittaa myös jos et ole antanut operaattoria lupaa käyttää konettasi etätuessa. eli jos kohdassa etätuki ei ole ruksi kohdassa käytä etätukea niin silloin ei operaattori käytä konettasi. pahoin pelkään asialla olevan kaappaus yrityksen. - keksa
potion kirjoitti:
yksi vieras osoite on ok. mikäli se on aina sama IP_ osoite. (operaattori) jos olet antanut heille luvan hallita modeemia ja tietokonetta.
silloin kun tulee lukemaan on hävinnyt eikä sitä enää suojata niin silloin norton estää kyseiseltä osoitteelta tulevan koneen tai modeemin käsittelyn.
nämä kirjain ja numero yhdistelmät ovat MAC- osoitteita ja niitä ei kuuluisi olla lainkaan toiminto logissa. se viittaa siihen että konettasi tai modeemiasi käytetään IP-peitolla eli käyttäjä on naamioitunut MAC osoitteen taakse jolloin käyttäjää on vaikea jäljittää.
en haluisi pelotella, mutta tuo viittaa taas että asialla olisi modeemi kaappaus. modeemi kaappaukseen viittaa myös jos et ole antanut operaattoria lupaa käyttää konettasi etätuessa. eli jos kohdassa etätuki ei ole ruksi kohdassa käytä etätukea niin silloin ei operaattori käytä konettasi. pahoin pelkään asialla olevan kaappaus yrityksen.ei se norton voi estää modeemille pääsyä, koska norton pyörii tietokoneessa eikä modeemissa.
Nortonin lokissa näkyy vain koneelle asti tulleet paketit eikä siis välttämättä ainuttakaan modeemille tullutta pakettia.
Modeemia ei voi kaapata, jos ei tiedä käyttäjätunnusta ja salasanaa modeemiin. Yleensä modeemin hallintakin on estetty muuten kuin kytkemällä kone suoraan modeemin takana olevaan kytkinporttiin.
Jos WLAN on suojaamaton, niin kuka vaan voi silti käyttää nettiyhteyttäsi.
Samassa lähiverkossa viestivät koneet lähettävät paketit aina MAC-osoitteella. Kaikissa ethernet-verkossa kulkevissa paketeissa osoitteena on MAC-osoite. - keksa
keksa kirjoitti:
ei se norton voi estää modeemille pääsyä, koska norton pyörii tietokoneessa eikä modeemissa.
Nortonin lokissa näkyy vain koneelle asti tulleet paketit eikä siis välttämättä ainuttakaan modeemille tullutta pakettia.
Modeemia ei voi kaapata, jos ei tiedä käyttäjätunnusta ja salasanaa modeemiin. Yleensä modeemin hallintakin on estetty muuten kuin kytkemällä kone suoraan modeemin takana olevaan kytkinporttiin.
Jos WLAN on suojaamaton, niin kuka vaan voi silti käyttää nettiyhteyttäsi.
Samassa lähiverkossa viestivät koneet lähettävät paketit aina MAC-osoitteella. Kaikissa ethernet-verkossa kulkevissa paketeissa osoitteena on MAC-osoite.motorola, A-link, webstar ja thomson eivät estä hallintaa ulkopuolisista lähteistä.
tarkemmin sanottuna nortonin logista kohdasta verkkoyhteys näkee nämä paketit. ja IP-osoitteen josta paketit tulee.
WLAN kannattaa ehdottamasti salata WEB. selauksella.
samaan verkkoon kuuluvat koneet lähettävät MAC. osoitteet,voi myös olla piilotettu IP-osoite mutta niitä ei kuulu näkyä nortonissa.
homma haiskahtaa nyt....... kyseessä voi olla myös koneeseen kohdistuva hyökkäys
mietin tapaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset10410668Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1548928Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906107Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi865122Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään694404Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut644276Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi834095Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503749Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa113648Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali113446