Jumalaa ei ole

Se, että jumala on mielikuvituksen tuotetta voidaan todistaa tälläkin. 1 1=2 tai 34 34=68 tai 234 1=235. Eli matematiikalla. Jumala rikkoo matematiikan sääntöjä, joten kristityt väittävät että 1 1 on jotain muutakuin kaksi. Ja jos näit viimeyönä unta jumalasta niin tiesitkös että tämä jumala on nähty jossakin TV sarjassa tai kuvissa tai missä vain asiassa minkä olet nähnyt. Yritä kuvitella jokin väri tai kuva minkä osia et ole ennen nähnyt. Jokaisella ihmisella on aina riippuvuus uskoa johonkin ja yleensä se on jumala johon on helppo uskoa ja se selittää kaiken TODELLA yksinkertaisesti. Mutta luuletko, että maailmankaikkeus on niin yksinkertainen? (Ateistit uskovat matematiikkaan ja tieteeseen tai "omaan ""uskontoon""(kuten rakkauteen.)
5315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olipa jumala tai ei, joku taho, vaikka X, on kuitenkin saanut aikaan maailmankaikkeuden osineen. Kun ei tiedeta, niin turvaudutaan olettamuksiin, joita johdetaan tieteen, teknologian ja kehityksen avulla. Ehka ihminen "tarvitsee" jonkun perusarvotuksen johon tukeutua elonsa aikana. Itse ajattelen kaiken liittyvan kaikkeen, koska M-kaikkeus kuitenkin muodostuu jarjestelmista, prosesseista seka niiden vuorovaikutuksista, niin miksi ei olisi ihmista korkeammalla tasolla oleva X taho! Toisaalta ihminen itse on osanen kaikkeudesta, joten me olemmeoman elomme jumalia. Kaikeksi huipuksi ajattelen omaavamme jonkun "kuolemattoman" osasen itsessamme, joka kuolema-prosessissa jatkaa matkaansa, koska energia on katoamatonta. Kun aivojemme sahkoiskemiallinen energia yhtyy luonnon kiertokulkuun kuolemassa, takaisin suureen informaatio ja energia ketjuun, niin voisiko silloin tietoisuutemme, me itse siis, siirtya uudelle tasolle? Ainakin meissa olevan dna:n uusimman havainnon: informaation vastaanotto ja lahetys -ominaisuus puolustaisi jonkin asteista mahdollisuutta ajatukseni toteutumiseen yhden prosentin varmuudella. Kaikkihan voi olla mahdollista, koska voidaan jo valmistaa sisaelimia, raajoja ym. geeni- ja nonoteknologian avulla. Ihminen siis astuu hiljalleen "luojansa" saappaisiin... Siksi uskon, etta yhta ainoaa totuutta ei ole olemassakaan, vaan se on johdettava erilaisten tieteenalojen ja teorioiden yheissummana. Siina ongelmaksi muodostuu tietysti ihmisyksiloiden erilaisuus tiedon, kasityskyvyn ja ymmarryksen tasolla. Toisaalta, ei yksi ainoa vastaus olisikaan mielekas, vaan uskon monialaisuuden olevan vain eduksi: jokainen saa uskoa mihin haluaa, kun tiedostaa faktan ja fiktion eron...

Äänestä
  • se mikä minusta on hassua on se, että uskoi jumalaan tai ei, me kaikki ollaan kykeneväisiä RAKASTAMAAN toinen toistamme. miten jumalaan uskomaton voi rakastaa? ei mitenkään, koska on saatanan oma. uskotaan rakkauteen vaan...jos ei riitä, ni voivoi

    paskaa..

    Äänestä

tarkota että uskoo tieteeseen ja matematiikkaan. ateismi tarkottaa että ei usko jumaliin. ateismilla ei ole mitään muuta sisältöä. kyllä suurin osa ateisteista uskoo tieteeseen mutta ei tarvitse uskoa siihen ollakseen ateisti. älä sotke sanoja ettei uskikset pääse taas takertumkaan siihen.

Äänestä

Vaikka kuinka voisi matemaattisesti osoittaa, että Jumalaa ei ole, voi se silti olla. Uskontojen mukaan Jumala ohittaa kaiken järjellä pääteltävän. Viestisis ei tuonut mitään uutta.

Äänestä

Todistapa matematiikalla, että Jumalaa ei ole. Joskus on ninittäin ihan mukavaa lukea aloituksesi kaltaisia vähäjärkisiä sepustuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Foxhorn kirjoitti:

Se, että jumala on mielikuvituksen tuotetta voidaan todistaa tälläkin. 1 1=2 tai 34 34=68 tai 234 1=235. Eli matematiikalla. Jumala rikkoo matematiikan sääntöjä, joten kristityt väittävät että 1 1 on jotain muutakuin kaksi. Ja jos näit viimeyönä unta jumalasta niin tiesitkös että tämä jumala on nähty jossakin TV sarjassa tai kuvissa tai missä vain asiassa minkä olet nähnyt. Yritä kuvitella jokin väri tai kuva minkä osia et ole ennen nähnyt. Jokaisella ihmisella on aina riippuvuus uskoa johonkin ja yleensä se on jumala johon on helppo uskoa ja se selittää kaiken TODELLA yksinkertaisesti. Mutta luuletko, että maailmankaikkeus on niin yksinkertainen? (Ateistit uskovat matematiikkaan ja tieteeseen tai "omaan ""uskontoon""(kuten rakkauteen.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu