Ajelinpa tänään 5-tietä etelän suuntaan. Hieman Mikkelin jälkeen ajoi muutaman auton päässä edelläni ajoi joku tyyppi Audilla. Ajoimme jonossa 100:n alueella jotakuinkin 110-115. Joka kerta juuri ennen kameraa Audisti painoi jarrua hyvin voimakkaasti niin että nopeus putosi hetkessä 70:en paikkeille, jopa alle. Oli siinä peräänajo lähellä vaikka oli turvavälitkin kunnossa! Sitten kameran jälkeen voimakkaasti kiihdytti tuonne 110 paremmalle puolelle!
Näköjään kameravalvonta aiheuttaa vaaratilanteita. Jos tulee peräänajo, niin perässätulija kai maksaa myös tässä tilanteessa?
Näköjään kameravalvonta aiheuttaa vaaratilanteita. Jos tulee peräänajo, niin perässätulija kai maksaa myös tässä tilanteessa?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ihan vittuillessani..mikä ei voi olla mukavempaa kuin kyykyttää näitä ihmisiä jotka pitävät näitä kameratolppia asiallisina.
Juttusi on roskaa, mutta noin menetellen löytää enenpitkää takakontistaan takaatulevan auton. Voi sieltä voi bongata vaikka kuormurin.
Kuin noita tolppia on ollut...
Reppapenat on pitäneet kuule väliä ihan suosiolla..ne on opetuksen vuoksi jätetty niin monta kertaa mäkeen etsimään vaihteita.
Mutta tosiaan jos rekkapena ajaa niin lähellä niin eipä ole tosiaan pitkää matkaa ajeneet...hyviä oppimaan ?
Roskaaa on koko kameratolppa järjestemä ja onneksi on niitten poistajiakin ja poliisi kyykyssä vieläkin..
Tajua että ne kameratolpat eivät ole hyväksi liikenne turvallisuudelle ?
Ilman niitä liikenne virrat olisivat tasaisia eikä tätä pumppausta tapahtuisi.
Ei muuta kuin jarrua tolpille ,sitä vartenhan ne on asennettu.
Joka tolpassa pitäisi olla se nopeus millä saa ajaa niin ei tarviis aina painasta nopeutta 80:iin kun ei satu seuraamaan mikä vittu se on minkä hetkinen ohjearvo.
Todisteena liikenneturvallisuuden vähenemisestä on onnettomuuksien ja niiden uhrien väheneminen. Kyllä tällainen touhu pitää lopettaa heti!
Kyllähän nuo ovat lisääntymään päin :)
ovat lisääntymässä kameravalvotuilla teilläkö? kameravalvonnan takiako? millä perusteella?
ovat vähentymässä? kameravalvonnan takiako? millä perusteella?
kyä ne vähentyy niillä tieosuuksilla joilla sitä kameravalvontaa o. tutustu niihi tutkimuksii jokka asiasta o tehty.
Millä perusteella ne tutkimukset pitää paikkansa? Miks tilastoissa ei näy, vaikka 2000km suomen vaarallisimpia teitä on tolpitettu?
Miks tiehallinnon julkaisuista pimitetään onnettomuuksien tapahtumapaikka?
Sullei oo mitää tukee humpuukiväitteilles, paitti joku tiehallinnon oma propagandatutkimus.
käypä lukaisemassa ne läpi ja tule esittämään ihan kohdistettua kritiikkiä niin palataan asiaan.
Jos ookki lukenu, nii et oo ymmärtäny mittää. Otappa ja lukase uusiks aatoksen kans.
käypä lukaisemassa ne läpi ja tule esittämään ihan kohdistettua kritiikkiä niin palataan asiaan. ei varmaan oo vaikeaa jos kerran tiiät mitä niissä on pielessä.
Sää jatkasit vaikka maailman tappiin tuota lapsellista inttämistäs ihan sen takia, että saat varmasti viimisen sanan :)
Sut muuten tuntee täällä just tuosta lapselliseta inttämisestä ja siitä ettei sulla oo ikinä mitään järkevää sanottavaa.
ja heti saadaan tollanen määly viettään puoli päivää koneella.
Pidät vielä itteäs fiksuna kun "kyykytät" muita jankuttamalla sontaa ja olemalla mahdollisimman ääliö :)
Ei sulle oo tullu koskaan mieleen mahdollisuus, että ootkin oikeasti ääliö?
Ainakin yksi uhri kamera tolppa alueella..
Iisalmi-Siilinjärvi ainakin yksi uhri kamara tolppien alueella ...
Eli suoranaista nousua havaittavissa.
Itsekkin ajelen sellaista reilua satasta (GPS/Sat) jolloin nop. mittari näyttää 110 virheellisesti nopeudeksi vaikka mennäänkin siinä sakotus riman tuntumassa.
Voiko typerämpää olla kuin peltipoliisi. Montako moottoripyöräilijää se on napannut ? entä rattijuoppoja ? Huumekuskeja ? .....?
Myös jarrutan moisen tolpan kohdalla sallittuun tai jos en ole varma paikallisesta alinopeuspaikasta, jarrutan reippaasti sinne 60 tuntumaan heti tolpan kohdalla...
ja sitten panen tolpan jälkeen usvaa putkeen niin että karstat lähtee, jos niitä nyt ylipäätänsä minun moottorissa majailee. WroooooM-ooom-uuuuuuuuuuum-ja vitoselle- jii-haaaa!!
Kameroiden takia ei tarvitse jarruttaa, kun nopeus on valmiiksi oikea.
Otan jokaisen kameran kohdalla ryypyn.
Muutaman ryypyn jälkeen, oikein odottaa, seuraavaa kameraa&ryyppyä.
Loppumatka ajettava tarkasti, ettei tule turhia riitoja...
Nopeusvalvontakamerat ovat tarpeen, koska niillä saadaan tehokkaasti vähennettyä ylinopeuksia. Ja ylinopeuksien vähenemisen myötä vakavat liikenneonnettomuudet vähenevät selvästi.
Eiköhän se ole osaamattomien tai muista piittaamattomien kuskien vika, että tuollaista haitariliikettä syntyy ? Ei se kameratolppa ole vaaraksi, vaan tuon laatuiset kuskit! Jos ajelet fiksusti, ei tolppien kohdalla tarvitse jarrutella. Kun tiellä on vaikkapa 80 km/h rajoitus pidät vain nopeutesi likimain siinä - ei sen yli eikä paljoa alle, ellei keli vaadi hitaampaa ajoa. Yksinkertaista? Ainakin nöin liikennevirta pysyy tasaisena ja nopeudet tielle sopivina.
"Eiköhän se ole osaamattomien tai muista piittaamattomien kuskien vika, että tuollaista haitariliikettä syntyy ? Ei se kameratolppa ole vaaraksi, vaan tuon laatuiset kuskit!"
Se ei poista siltikään sitä faktaa, että pumppaamisliikettä on, ja tulee olemaan. Haluttiin sitä tai ei. Ei se toivomalla parane, että kunpa nyt ihmiset ajaisivat tasaisesti rajoitusten mukaan, niin sitten liikennekin virtaa sujuvammin. Osa ajajista hiljentää tolppien kohdalla aina varmuuden vuoksi. Miksei hiljentäisi, sehän "on tyhmää maksaa liikaa".
Kiteytän älykkään viestisi:
- Jos kameratolpista on jotain hyötyä, se on kameratolppien ansiota.
- Jos kameratolpista on jotain haittaa, se on typerien kuskien syytä.
Otetaan keskinopeuskamerat käyttöön, niin kuin muualla Euroopassa= loppuu pumppaaminen ja jarruttelu...
Piruuttaankin joku ajaa välin reilua ylinopeutta ja pysähtyy sitten odottamaan kellon kanssa milloin voi ajaa kamerasta - ja varmuuden vuoksi vielä vähän ekstraa.
On tämä suomi ihmeellinen maa. Kansalaisia kyykytetään ja monet vaan tykkäävät... Mitäs seuraavaksi? Laitetaan jokaiseen ihmiseen siru jolla voidaan seurailla tekemisiä ja vessakäyntien kestoja (jotta voidaan kohdistaa vesimaksut tarkemmin, tai mikä tekosyy nyt keksitäänkin)?
Nollatoleranssit tulee -> kannattaa jarruttaa reippaasti vaikka ajaisikin rajoitusten mukaan. Se muuten sattuu lisäks yleensä olemaan just rajotusmerkin takana se tolppa, eli senkin takia kannattaa jarruttaa rajusti.
Mitä hyötyä ylinopeudesta on, jos joutuu joka toisella tolpalla pitämään vaikka 3 sekunnin paussin? Sekö, että saa polttaa edes hetken karstaa moottorista?
Naurettava ajatuskin, että kovin moni jääräpäisimmistäkään loistoautoilijoista jaksaisi harrastaa tuota loputtomiin.
Sitä paitsi todennäköisyys joutua todistamaan tuollaista menettelyä on aika pieni, koska kyseinen protokolla pakottaa liikenneterroristin ajamaan sallittua keskinopeutta hitaammin, jolloin muulla liikenteellä on joko tilaisuus ohittaa kyseinen pysähtelijä laillisesti tai ajaa itse riittävän kaukana tämän pysähtelijän takana vielä tätäkin hitaammin.
selitettävissä liikennekuolemien raju kasvu tänä vuonna vaikka kameroita on tullut lisää koko ajan.
Oisko keskinopeuskamera hyvä ratkaisu? Taitais tasottu nopeudet aika pitkäksi aikaa esim 2km tai vaikkapa 20 km. Näitähän ne aikoo Ruotsiinkin hankkia.
Tässä Hollannin kameroiden tekniikkaa ja valvonnan tuloksia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000028146273
Tällaista ne on Ruotsissa kokeilleet. Hyvältä näyttää:
http://www.youtube.com/watch?v=gpQP4v_Z0nQ&mode=related&search=
Paljonkos oli keskinopeus ;) Näitä kameroita saa tätänykyä myös Suomesta.
joka todistaa, että tuo sun linkki on perseestä ja että olet idiootti.
Ruotsiin noita kameroita tulee muutaman vuoden kuluessa. Katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000028150731
Milloin meille? Olisi ihan hyvä ratkaisu ja vähemmät tolpat ärsyttäisivät vähemmän. En nimittäin ajele ylinopeuksia ja siksi nuo tolpat ärsyttävät.
Aina lähellä kameratolppaa ennen tiessä olevia antureita koukkaa vastaan tulijan kaistalle .
Näin pysyy nopeus tasaisena eikä tartte jarruttaa.
Yksin kertaista kuin niksi pirkasta.
kameroita,ja silmänpalvojille isommat sakot.
Tolpat on perseestä. Autolla ajaessa ei meinaa muuta ehtiä seuraamaan kun mittaria ettei vaan mene sitä suomen rikoksista kaikkein suurinta: ylinopeutta.
Siitä jarruttelusta ei ole hyötyä, kun ajaa jo valmiiksi 105 todellista nopeutta satasen alueella niin tolppa ei sakota.
Onneksi prätkällä ajaessa ei tarvi huolehtia tolpista. Siinähän räpsyvät ja tumpeloista autokuskeista pääsee heittämällä ohi.
niitä tolppia pystytellään eli noin kymmenen prosenttia autoilijoista kaahaa ja loput yhdeksänkymmentä prossaa joutuu kärsimään, jotka ajaa maltillisemmin.
Onks' tää maa enää demokraattinen? Tolpat pois kokonaan tai sitten naamiotava ettei niille törpöt jarruttele!