Poliisi ehdottaa "kieltolakia"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709056537879_uu.shtml

Onhan sitä kovempaakin kieltolakia kokeiltu aikoinaan, estikö se muka alkoholin käytön?
Kas kun ei ehdottanut viinakortin tapaista alkoholikorttia?

Ei tuollaiset myyntikiellot kuulu tähän päivään, mutta ei kuuluisi tietenkään kännissä ajamisetkaan. Alkolukot autoihin tulevat hitaasti, jos tulevat ja niiden käyttö voi olla hankalaa, varsinkin, jos pitää välilläkin pysähdellä puhaltelemaan. Kortittomien rattijuoppojen ajoja voitaisiin vähentää sirullisella ajokortilla, joka tarvittaisiin auton käynnistykseen.

Mutta miten eroon ongelmasta kokonaan?

5

419

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikonloppuna

      Se tuo markkinoille uuden ammattikunnan menneiden vuosikymmenten tapaan.
      Tulee sitten mieleen "vanhat hyvät ajat", jolloin alkoriippuvaiset rikastuttivat trokareita ylihintaisilla pimeillä markkinoilla.
      Kukaan muu ei voi keksiä näin viisasta ratkaisua kuin poliisi.
      Lisäisihän se poliisin työtä, kun pitäisi estää salakauppa ja samaan aikaan valvoa liikenteen raittiutta.

    • kyllä.

      Veitsenterävää logiikkaa ja kärkevää sanailua. Ihan vitun oikeassahan tuo on, eikä kyse ole kieltolaista, kapakastahan saisi juomaa. Kuoletko sinä, jos olet juomatta? Ajatko kännissä?

      • Kaapissa ja kellarissa riittää juomaa, vaikka alkosta ja kaupoista loppuisikin, enkä ajele kännissä.

        Mikä estäisi juomahaluisia ostamasta viikonlopun juomia kerralla perjantaina, jos viikonloppuna ei myytäisi? Siinä voisi käydä sitten niin, että perjantaikännistä tulisikin tavallista kovempi ja ne autoilut tapahtuisivat sitten myös kovemmissa promilleissa.


      • Jos kaupoista ei juomia viikonloppuna saisi, vaan ainoastaan kapakoista, niin kiusaus lähteä autolla kapakkaan "yhdelle" voisi olla liian suuri monelle, varsinkin siellä, missä julkista liikennettä ei juuri ole ja välimatkat ovat pitkiä.


    • Raakkuna

      Jamaicalla on enemmänkin sääntö kuin poikkeus että ajetaan hyvinkin vaarallisilla ja vaativilla tieosuuksilla todella taidokkaasti ja ilman onnettomuuksia, vaikka kuskit polttelevat Marihuanaa ajaessaan. Tuliko nyt tyrmäävä väite.
      Mutta paikkansa pitävä ehdottomasti. Kieltolaki entiseen malliin ei todellakaan toteudu. Mutta annettaessa ihmisille parempi vaihtoehto alkoholin käytölle, ja asian läpi viemiseksi olisi myös tieteelliset perusteet. Kuopion Yliopiston tekemät perusteelliset tutkimukset cannabinoilien vaikutuksesta ihmisen terveyteen yleensäkin, mutta erityisesti verrannaistesti alkoholin ja cannabinoilien vaikutuksesta aivosoluihin. Hämmästyksenne on melkoinen tutustuttuanne Tieteenkuvalehdessä 2005/16 olevaan 6 sivuiseen raporttiin. Monien lääkinnällisien vaikutusten lisäksi cannabinoilit suojelevat aivosoluja.

      oma kokemukseni 30vuoden ajalta ja maailman matkoiltani, voin vakuuttaa että autolla ajaessa paukuissa, kuski ei ainoastaan kuvittele olevansa täydellisesti hallinnassa autonsa kanssa, vaan myös on sitä. Tän haasteen esitän tutkijoille Suomessa, asia liene helppo asettaa täydellisen tieteellisen tutkinnan alaisuuteen.

      Lopuksi haluan sanoa että koko ongelma Suomessa päihteiden osalta on hoidettavissa Marihuanan vapauttamisella, niin kansanterveyden, kuin rattijuopumuksen kohdalla. Tämä on tulevaisuuden Suomi. Ja miten hyvä se onkaan kaikkien mielestä. Tutustukaa aiheeseen. SALUT

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe