Talvisota oli täysin

Neuvostoliitto valmistautui tosiasialliseen Saksan tulevaan hyökkäykseen. Kannaksen puoliväliin siirretty raja kompensaatiota vastaan takuut siitä että Suomi pysyy puolueettomana tulevassa sodassa olisivat riittäneet Talvisodan välttämiseen.

Ihmeellistä. Kun on luovutettu koko Viipurin Karjala, Suomenlahden saaret, pala Sallaa ja Petsamo, niin ollaan taas ystäviä.?. Olisiko suojeluskunta, IKL, AKS sun muut pitänyt lakkauttaa jo 30-luvulla niin nyt kelpaisi soudella Laatokalla ja kalastaa Jäämerellä?
8460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Anna Pirulle pikkusormi. niin se lopulta vie koko käden"

Haihatteluun ei muuta kommenttia. ;)

Äänestä
  • Onneksi niin ei käynyt. Pirulle, natsi-Saksalle, annettiin puoli Suomea mutta onneksi liittoutuneet auttoivat ja lopulta Lapista työnnettiin piru pois. Kuka piru tuon saatanallisen sakin päästikään maaperällemme?

    Äänestä

Sun kommariprovos oli ihan turha...

Niinkun sä itekin.

Äänestä

Eksyivät Helsingin ylle vahingossa ? Mutta aina se N-Liiton ja Saksan välinen sopimus unohdetaan,senkö takia ei Venäjäkään oikein muistele Talvisotaa kuin pienenä "rajaselkkauksena" ?

Äänestä

Virolle kävi toisin,siellä keskustellaan NL miehityksen kärsimysvuosista.On kunniakasta keskustella Suomen menestyksen ydinasioista,joihin eittämättä kuuluvat Talvi ja jatkosotien kunniakkaat historiat.

Äänestä

http://www.histdoc.net/historia/kuusinen.html

"Karjalan tasavallan valtionarkistossa säilytetään erittäin kiinnostavaa henkilökohtaisten dokumenttien kokoelmaa, joka on kuulunut Karjalais-Suomalaisen tasavallan kommunistisen puolueen ensimmäiselle sihteerille, Karjalan rintaman sotaneuvoston jäsenelle G. N. Kuprijanoville. Sodan jälkeen vuonna 1950 Kuprijanov joutui vainon kohteeksi ja hänet tuomittiin neuvostovastaisesta toiminnasta 25 vuodeksi leirille. Vuonna 1956 hänet vapautettiin ja rehabilitoitiin, mutta neuvosto- ja puolueura oli lopussa. Kuprijanov ryhtyi kirjoittamaan muistelmia tapahtumista, joihin oli joutunut osallistumaan, ihmisistä, joiden kanssa kohtalo oli hänet johtanut yhteen, kaikesta, mitä muistissa oli säilynyt. Sen lisäksi hän tapasi aktiivisesti taistelutovereitaan ja tutki arkistodokumentteja. Työn tuloksena oli paljon kirjoituksia, artikkeleja ja muuta materiaalia, sekä myös julkaisuja pääasiassa sotaa koskevasta menneisyydestä.

Mutta, ensiksikin, julkaisut kävivät läpi sensuurin ja ne toimitettiin menneitten neuvostoaikojen tyyliin. Toiseksi tekijän määrällisesti ja sisällöllisesti laajinta työtä "Sota Pohjoisessa" ei koskaan julkaistu eikä se ollut tutkijoiden käytössä, vaan sitä säilytettiin salaisena. Syynä oli arkistopalvelun tietojen mukaan se, että käsikirjoitus on luonteeltaan hyvin subjektiivinen, siinä on paljon negatiivista materiaalia, mm. kielteisiä lausuntoja Neuvostoliiton ja Karjalan johtohenkilöistä (J. V. Andropovista, I. I. Senkinistä, P. V. Prokkosesta ja muista).

Käsikirjoitus "Sota Pohjoisessa" sisältää yli 1 500 konekirjoitussivua monipuolista tietoa sota-ajan tapahtumista ja tosiasioista. Esimerkiksi tutkijoita kiinnostaa suuresti luku, joka on omistettu Karjalan kansallisuuskysymyksen käsittelylle 1944. Kuprijanovin muistelmien mukaan kysymyksen ydin oli seuraavanlainen: siihen mennessä neuvostojohto oli päätöksillään likvidoinut useita tasavaltoja (Volgan saksalaisten, Kalmukian, Krimin tataarien jne.) Helmi-maaliskuussa 1944 Karjalan rintaman johto vaihdettiin. Uusi johto ryhtyi valmistelemaan materiaalia vastaavaa Karjalaa koskevaa päätöstä varten, ts. päätöstä Karjalais-Suomalaisen neuvostotasavallan likvidoinnista ja väestön karkotuksesta. Sellaisten toimien perustelemiseksi vastavakoilun elimet keräsivät materiaalia: tosiasioita paikallisen väestön yhteistyöstä vihollisen kanssa, todisteita petturuudesta, mitä tahansa kielteisiä kannanottoja neuvostovaltaa kohtaan, tietoja karjalaisten ja suomalaisten johtamien sotilasosastojen tappioista sotaoperaatioiden aikana jne."

http://carelia.onego.ru/1999-9/112.html

Äänestä
  • Mistä täysi valheellista tietoa oikein natsit saavat??

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Turha!! kirjoitti:

Neuvostoliitto valmistautui tosiasialliseen Saksan tulevaan hyökkäykseen. Kannaksen puoliväliin siirretty raja kompensaatiota vastaan takuut siitä että Suomi pysyy puolueettomana tulevassa sodassa olisivat riittäneet Talvisodan välttämiseen.

Ihmeellistä. Kun on luovutettu koko Viipurin Karjala, Suomenlahden saaret, pala Sallaa ja Petsamo, niin ollaan taas ystäviä.?. Olisiko suojeluskunta, IKL, AKS sun muut pitänyt lakkauttaa jo 30-luvulla niin nyt kelpaisi soudella Laatokalla ja kalastaa Jäämerellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu