Minulle Aki Kaurismäen viimeisin elokuva, Laitakaupungin valot, oli paha pettymys. Kulisseiltaan se oli tyylipuhdas Kaurismäki-leffa: kauniisti kuvattu ja dialogiltaan niukka.Mutta juoni ei toiminut mielestäni lainkaan. Henkilöhahmot olivat suurimmaksi osaksi etäisiä ja epäuskottavia.
Välillä tuntui kuin olisi katsonut parodiaa Kaurismäki-elokuvasta: viipyileviä katseita, lyhyitä lauseita, pitkiä hiljaisuuksia. Eikä mikään johda oikein mihinkään, kun tarina ei kanna.
Ihmettelen suuresti sitä, että leffa sai niinkin hyvät arvostelut kuin sai ja valittiin jopa Cannesin kilpailusarjaan. Onko Kaurismäki suomalaisen elokuvan pyhä lehmä, kaiken kritiikin yläpuolella oleva nero, jota ei kenenkään sovi arvostella?
Vai ovatko kriitikot sokeita? Minusta leffa oli korkeintaan seiska plussan arvoinen (asteikolla 4-10).
Pidän Kaurismäen aikaisemmasta tuotannosta, joistakin leffoista todella paljon. Ehkä juuri siksi pettymys olikin näin paha!
kaurismäki, pyhä lehmä?
suomipoika2007
1
365
Vastaukset
- jo kauan
Suomalaiselle kulttuurielämälle on tyypillistä, että nostetaan jalustalle, tuetaan sokeasti ja palvotaan pyhinä lehminä muutamaa kunkin taiteenalan dinosaurusta, jotka ovat kansainvälisiä "vientituotteita" ja mitä vielä. Ja dinosaurusten ei muuta tarvitse tehdä kuin toistaa omia kliseitään loputtomiin ja kulttuuriväki taputtaa haltioituneena, etenkin akat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988