Venäjän terveysviranomaisten oman ilmoituksen mukaan verensiirto Venäjällä sisältää tuhatkertaisen riskin länsimaihin verrattuna, että potilas saa venäläisveren kautta itselleen HIV-tartunnan, hepatiitin tai jonkin muun vaarallisen tartunnan.
Kaikkein viisainta olisi tietenkin välttää matkoja Venäjälle totaalisesti, jotta Venäjä pääsisi ensin sivistysvaltioiden tasolle -edes verensiirron kohdalla.
Selittäisiköhän tämä iiron omituisen käytöksen? Jospa hän on erehtynyt ottamaan venäläisverta itselleen, paitsi jos se ei ollut hänessä jo syntymälahjana valmiina?
Kaikkein viisainta olisi tietenkin välttää matkoja Venäjälle totaalisesti, jotta Venäjä pääsisi ensin sivistysvaltioiden tasolle -edes verensiirron kohdalla.
Selittäisiköhän tämä iiron omituisen käytöksen? Jospa hän on erehtynyt ottamaan venäläisverta itselleen, paitsi jos se ei ollut hänessä jo syntymälahjana valmiina?
Vastaukset 36
Vanhimmat
verensiirtomatkaa venäjällä kun siellä on tunnetusti hygienian taso valovuosia suomen tasoa edellä!
Venäläiskouluissakin huolehditaan vessahygieniasta todella ahkerasti, tiedät mistä puhun jos satuitte lukemaan YLE:n uutisia eilen.
vaihdattaakkin saastunut veresi. Heittää näköjään nupissa jo pahasti. Valovuosi on matka eikä aika. Siis matka jonka valo kulkee vuodessa. Hölö hölö hölö höööö, HÖLMÖLÄINEN!
Tunnen kyllä venäläisen tavan käyttää vessapaperia(sormi paperin lävitse ja sormella kaapiminen ja sen veto pois paperin reiän kautta puhdistamisen takia), mutta olen tähän asti kuvitellut, että he siirtyvät lattiapinnan täyttöön pytyn vuotaessa yli ja sen jälkeen eteislattian täyttöön, kunnes lopulta aletaan täyttää piha-aluetta..
Onko asiasta löytynyt jokin uusi versio?
Riippuu ihan siitä miten paljon neuvostoliittolaiset on Tsernobylillään saastuttanut minun poimimat sienet ja ostamani lihan ja miten paljon venäläiset on saastuttanut minun kalastamani kaloja.
Muuten kyllä vereni on putipuhdasta ja kolesteriarvot kohdallaan että kiitos huolenpidosta!
kun varsinaista pyttyä ei olekkaan! :D
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id69085.html
Jossain sotaharjoituksessa olen törmännyt sellaiseenkin muinaismuistoon kuin riukuun, mutta Venäjällä tyydytään siis pelkkiin kuoppiin..
Kuinkahan usein oppilas putoaa sellaiseen ja ilmestyy hajupommmina luokkaan, kun pesuvettäkään ei taida olla saatavissa?
Aika ja matka ovat hieman eri asioita, vielä. Olenkohan minä sinusta montakin junamatkaa vanhempi? Kävikö esimerkkiksi matkan ja ajan sekoittamista.
...oppilaat ovat voineet joutua paskakuoppaa paljon suurempaan monttuun lopullisesti. Koulutovereiden ampumana.
Tarkoitatko, että USA:ssakin viranomaiset ampuvat tankeilla kouluunsa vangittuja lapsia ja nuoria?
Missä todisteet tuollaisesta viranomaistoiminnasta?
USA:ssa ampujina ovat olleet aika usein koulutoverit. Jos Beslanissa terroristit ottivat panttivangeiksi koululaisia, niin heidän piikkiin ne kuolonuhrit menevät, vaikka viranomaisten vapautusoperaatiossa muutama olisikin vahingossa kuollut.
Beslanin uhrien omaiset väittävät kivenkovaan, että Venäjän sotilaiden ammukset tuhosivat koulun ja aiheuttivat yli 300 lapsen kuoleman.
Mitä motiivia heillä olisi sanoa siten, jos se ei olisi totta?
Sinä sen sijaan uskot venäläistiedottajia, joiden "totuus" on usein mustaakin mustempi vale?!
Rahaahan he parkuvat, haluaisivat rikastua.
Eiköhän oman lapsen menettäminen venäläissotilaiden kömpelyyden takia ole suurempi asia kuin jokin rahakorvaus?
Mieti, jos oma lapsesi olisi ollut panttivankina?
Tästä: "venäläissotilaiden kömpelyyden takia"
Sinun ja lasten omaisten väitteet eivät ole vielä mitään todisteita.
Eikö luulisi, että koulun äärellä lapsiaan odottaneet omaiset tietäisivät nuo asiat paremmin kuin joku venäläismielinen suomalaisvasuri täällä Pohjolan perukoilla?
Oletko asiassa jotenkin yksisilmäinen?
Tuo jo ne TODISTEET esiin!!!
"Eivätköhän..." Heh. Mahtava "todiste" kertakaikkiaan. Voi helevatan pässi.
Aika, junamatka? Häh?
Eihän sinne verensiirtoihin matkata. Sitäpaitsi noita tartuntoja voi saada muualtakin ja muutenkin kuin verensiirroissa.
Mitä tuohon syntymälahjana saatuun tulee, niin eikös meissä kaikissa ihmisissä virtaa afrikkalaisperäistä verta?: http://www.yle.fi/teema/tiedeuutiset/uutinen.shtml?id=8851
Samaa verta virtaisi myös satukirjan mukaan?
Tajuat varmasti, mitä Hitmanni aloituksellaan halusi sanoa.
Mitä järkeä sinun on alkaa pohtia jotain ihmiskunnan alkutarinaa, kun aiheena on Venäjällä nykyisin suoritetun verensiirron vaarallisuus?
Mitä se sinulle kuuluu? Mitä järkeä sinun on tulla siihen pöljyyksiäs latelemaan, kun et kuitenkaan näytä käsittävän mistään mitään?
Aiheeni oli tietääkseni Venäjällä suoritetun verensiirron vaarallisuus.
Miksi itse alat puhua siitä, ettet sinä aio sinne verensiirtoa suorittamaan tai että ihmiskunnan alkuhämärissä asuivat esivanhempamme Afrikassa?
"Aiheeni oli tietääkseni Venäjällä suoritetun verensiirron vaarallisuus."
Ahaa! Olet siis Hitman-1, koska sillä nimimerkillä aiheesi aloitit.
"Miksi itse alat puhua siitä, ettet sinä aio sinne verensiirtoa suorittamaan tai että ihmiskunnan alkuhämärissä asuivat esivanhempamme Afrikassa?"
Et selvästikään ymmärtänyt ja näyttääkin siltä, että haluat vaan jatkaa typerällä kyselylinjallasi, joten ota seuraavaksi nimimerkiksesi "Utelias Akka"! Saat sen tuosta ihan ilmaiseksi, se sopii sinulle, ole hyvä.
Minun piti kirjoittaa "Aiheena oli...", mutta löin vahingossa i:n tilalle a:n.
Nimeätkö aina kirjoittajia heidän kirjoitusvirheiitensä perusteella?
En käytä akka-nikkiä, sillä vain iiro esiintyy täällä välillä naisen roolissa.
Joopa joo, siinähän ne a ja i on näppiksellä melkein vierekkäin. Jos noin isoja huteja tulee, niin ei ihme miksi et mitään ymmärrä ja kyselet vaan.
vaikutat timolle, mutta tapoihisi ei kuulukkaan totuus vaan valehtelu on käytäntösi. Teit taas tahallasi kirjoitusvirheitä, että et näyttäisi Hitman-1:ltä. Hän tekee hyvin vähän ja korjaa ne vähäisetkin toisilta ja itseltään.
Kyselen paljon, koska haluan viisastua lisää.
Minkähän takia sinä et kysele mitään?
Eikö Hitman kirjoita aina rekatulla nikillään, joten en voi edes yrittää matkia häntä?
Minun pitää vielä kysellä kaikenlaista, että minusta tulisi yhtä viisas kuin hän on.
Eikö se olekin viisautta?
Seuraahan katseellasi tätä viestiketjua hiukan ylemmäksi.
Etkö nähnyt kysymysmerkkiäni viestini viimeisessä lauseessa?
Alatko jo nyt väsyä?
viisas, että sinun pitäisi enään mitään kysellä. Mitä viisautta hänessä näet, jota minä en ole oivaltanut. Itsehillintää toki löytyy, mutta en häneltä muuta ottaisi opikseni, näiden kolmen vuoden ajalta.... :=))
Kiinalaiset sanovat, että itsehillintä on maailman paras hyve.
Eikö siis sinullakin ole jotain oppimista Hittimiehestä?
Mitä sekoilet? Sinähän kysyit: "Minkähän takia sinä et kysele mitään?" Tuohon minä vastasin. Opettele lukemaan ja ymmärtämään lukemasi.
Tarkoitin kysymykselläni sitä, että kyselen, koska haluan vielä viisastua lähelle Hitmanin tasoa.
Sinä kyselet erittäin harvoin mitään, joten oletko jo luopunut toivosta, että viisastuisit?
Täällä ei ainakaan kyselemällä viisastu, sinä olet siitä hyvä esimerkki. Mitään kehitystä ei nimittäin ole havaittavissa.
Olet kuitenkin sentään huomannut ketkä ovat sinua viisaampia, koska osaat osoittaa kyselysi oikeille henkilöille.
yleisnimitys: IMBESILLIT IDIOOTIT!!!!!!!!!!!
..lapsesi olisi opiskelemassa Venäjällä ja valittelisi umpisuolen kipuja puhelussaan?
Lähettäisit lapsesi hyväuskoisesti venäläiskirurgin käsiin?