Pappi sai potkut

Uskonnon maailma on ihmeitä täynnä! Pappi, joka kritisoi ja on erilainen saa tässä yhdenvertaisuuden maailman ajassa potkut ja menettää viran! Lisää jutussa osoitteessa http://sanomat24.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=6797&Itemid=176
3217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tästä näemme miten Luterilaisia pappeja suitsitaan tavalla jota nykyinen Hallinto noudattaa. Kyseinen pappi on Kaikkivaltiaan sanoman tuoja kansalle, sen poikkeavaa linjaa vaan ei kapituli voine sietää, ja lopulta menettää arvovallan kokonaan. Aivan oikeassa on kyseenalaistettu pappi omantunnon kysymyksessään, ei ripillä voi kenenkään syntejä pois pyyhkiä. Tarvitaan lisää todellisia hengenmiehiä palvelukseen. Hevari pappikin on enemmän asialla kuin tuomiokapituli. Kaikkivaltias sen vielä toimillaan osoittaa, ja tämä on yksi niistä. SALUT

Äänestä

Pappi pakotetaan lukuisiin asioihin ev.lut.kirkossa, mitkä sotivat selkeästi Jumalan sanaa ja sen alaisuudessa olevaa omaatuntoa vastaan,vaikka kirkko antaa toisen kuvan opistaan : Esim.

Kaste on tarkoitettu vain Jeesukseen uskoville (opetuslapsille):

Ap.t.2:38-41

Niin Pietari sanoi heille: "TEHKÄÄ parannus ja OTTAKOON kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu." Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
41 Jotka nyt OTTIVAT hänen sanansa vastaan, NE kastettiin,"

Ap.t.8:35-39

"Niin Filippus avasi suunsa ja lähtien tästä kirjoituksesta julisti hänelle evankeliumia Jeesuksesta. Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"

Filippus sanoi hänelle: "Jos KOKO sydämestäsi uskot, se on mahdollista." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika."

Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.


Ja kun he olivat ASTUNEET ylös vedestä, tempasi Herran Henki Filippuksen pois, eikä hoviherra häntä enää nähnyt. Ja hän jatkoi matkaansa iloiten."

Tilanne on ristiriitainen, kun kirkko kuitenkin toisaalta tunnustaa, Raamatun auktoriteetin, mutta käytännössä ei.

Kirkon suurimmat Raamatun vastaiset harhaopit ovat roomalaiskatoliset, mitkä jäivät Martti Lutherilta puhdistamatta aikoinaan esim. vauvakaste (ei löydy yhtään mainintaa Raamatusta).

Nyt viimeisen 20 vuoden aikana piispat ovat muuttaneet kirkon lähes täysin roomalaiskatoliseksi, messuineen, ehtoollisen merkitys on muuttunut... ja lisää tulee koko ajan... hitaasti, mutta varmasti.

Ihmettelen suuresti, miksi papit ja kansa ovat antavat asioiden tapahtua.

Äänestä

synninpäästöä. Evlut-kirkon virallisen opin mukaan pappi voi jaella synninpäästöjä tuosta vain.

Sensijaan Evlut-kirkon nykypolitiikan mukaan homous on hyvä asia.

Juuri tämä sekaannus kirkon omassa johdossa on eräs pääasiallinen syy islamin suosiolle.

PIISPAT! on TEIDÄN ansiotanne että MOHAMMEDIN palvojat ovat suomessa niin suosittuja. Eikö YHTÄÄN hävetä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entinen pappi kirjoitti:

Uskonnon maailma on ihmeitä täynnä! Pappi, joka kritisoi ja on erilainen saa tässä yhdenvertaisuuden maailman ajassa potkut ja menettää viran! Lisää jutussa osoitteessa http://sanomat24.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=6797&Itemid=176

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu